Spolu v posteli už len s obrúčkou. Jedna z TOP dovolenkových destinácií prijme kontroverzný zákon

  • Indonézsky parlament chce prijať zákon o zákaze pohlavného styku mimo manželstva
  • Za porušenie tohto nariadenia môžu vinníci skončiť za mrežami
Ľudia na pláži na Bali a pár v objatí
Ilustračný obrázok, Pixabay/Peggy_Marco, Unsplash/@wevibe
  • Indonézsky parlament chce prijať zákon o zákaze pohlavného styku mimo manželstva
  • Za porušenie tohto nariadenia môžu vinníci skončiť za mrežami

V decembri chce indonézsky parlament prijať kontroverzný zákon. Ním chce docieliť zákaz pohlavného styku mimo manželstva, pričom za jeho porušenie môžu vinníci skončiť až na rok za mrežami. V sobotu to uviedol tamojší politik Bambang Wuryanto. TASR správu prevzala zo stanice BBC.

Nový zákon sa bude po schválení vzťahovať nielen na občanov Indonézie, ale aj na cudzincov. V Indonézii je obľúbený dovolenkový ostrov Bali a teda zákon bude platiť aj na ňom. Je teda možné, že ak sa budeš chcieť ubytovať v jednej izbe so ženou, ktorá nie je tvojou zákonitou manželkou, budete si zrejme musieť zaplatiť dve izby. Konkrétna podoba zákona však ešte nie je známa.

Kontroverzné zákazy

Na udelenie trestu za cudzoložstvo však bude potrebné, aby bola na takýto akt oficiálne podaná sťažnosť. V prípade manželských zväzkov bude osobou oprávnenou na podanie sťažnosti manželka alebo manžel, v prípade slobodných ľudí sa môžu sťažovať ich rodičia.

Zakázané bude i partnerské spolužitie pred sobášom. Tí, ktorí budú z takéhoto spolužitia usvedčení, môžu dostať trest odňatia slobody až na šesť mesiacov.

Návrh zákona mal byť podľa pôvodného plánu schválený ešte v roku 2019. V krajine to však vyvolalo protesty, na ktorých sa zúčastnili desaťtisíce ľudí. Na ich rozohnanie polícia používala slzotvorný plyn a vodné delá.

Podobne prísne zákony týkajúce sa vzťahov a pohlavného styku však nie sú v niektorých častiach prevažne moslimskej Indonézie ničím neobvyklým. V provincii Aceh tamojší predstavitelia striktne uplatňujú islamské právo a trestajú ľudí za pitie alkoholu, hranie hazardných hier a stretávanie sa s osobami opačného pohlavia, upozorňuje BBC.

V roku 2021 v Acehu susedia nahlásili úradom dvoch mužov, ktorí mali pohlavný styk. Každý z nich dostal od policajtov 77 rán bičom. V ten istý deň polícia zbičovala i dvoch mužov, ktorých pristihla pod vplyvom alkoholu.

Imunizácia obyvateľstva

Počas októbra tohto roka musela Indonézia riešiť iný problém. V provincii Aceh na indonézskom ostrove Sumatra sa nedávno začala očkovacia kampaň proti detskej obrne, ktorá sa minulý mesiac opätovne objavila v tejto časti ostrova. TASR správu prevzala z agentúry AP.

Od októbra zaznamenali v Acehu na severe Sumatry štyri prípady obrny, čo zvýšilo úsilie v oblasti imunizácie. Cieľom je zaočkovať približne 1,2 milióna detí v tejto provincii, píše AP s odvolaním sa na tamojšie zdravotnícke úrady.

injekcia
zdroj: pixabay/Willfried Wende

Miera zaočkovanosti proti tomuto ochoreniu v tejto časti Indonézie zaostáva. Čiastočne to zapríčinili dezinformácie o tom, že vakcíny nie sú v súlade s islamom a vláda uprednostňuje očkovanie proti ochoreniu COVID-19, dodáva AP.

Indonézia s približne 275 miliónmi obyvateľov je štvrtou najľudnatejšou krajinou na svete, väčšina sú moslimovia. Provincia Aceh je najkonzervatívnejšia a na jej území ako v jedinej v Indonézii platí islamské právo šaría.

Najmä vo vidieckych oblastiach sa šíria falošné správy, že vakcíny obsahujú bravčové mäso alebo alkohol, ktoré moslimská viera zakazuje. Dezinformácie preto komplikujú očkovaciu kampaň.

Bali je ostrov, ktorý je označovaný ako exotický raj. Čaká ťa tu dobrodružstvo aj pútavá kultúra.

Detská obrna je infekčná choroba, ktorá u  nezaočkovaných spôsobuje trvalé ochrnutie až smrť. Do jej znovuobjavenia sa posledné prípady v Indonézii vyskytli v roku 2014. V súčasnosti sa toto ochorenie vyskytuje len v Afganistane a Pakistane, kde je nízka úroveň očkovania.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá