Spoluorganizátor Dúhového Pridu: LGBTI+ ľudia tu boli a budú vždy bez ohľadu na hrozby či násilie (ROZHOVOR)

  • LGBTI+ komunita to na Slovensku nemá jednoduché
  • Martin Macko, jeden z organizátorov Dúhového Pridu, nám porozprával, o čom bude tento ročník
Ľudia na Dúhovom Pride Bratislava držia transparent
Dúhový Pride Bratislava, Martin Macko
  • LGBTI+ komunita to na Slovensku nemá jednoduché
  • Martin Macko, jeden z organizátorov Dúhového Pridu, nám porozprával, o čom bude tento ročník

Ak sa pozrieme na situáciu na Slovensku, Dúhový Pride pochod je určite jedným z tých podujatí, ktoré dokážu v spoločnosti vyvolať silné emócie a kontroverzné reakcie. Bez ohľadu na to, kde jednotlivci stoja na politickom, náboženskom alebo morálnom spektre, mnohí majú na Pride svoj vlastný názor a neboja sa ho verejne vyjadriť.

Festival Dúhový Pride Bratislava 2023 sa uskutoční dnes (22. júla) na Námestí Slobody. Tento ročník však bude trochu odlišný než tie predchádzajúce. Uskutoční sa totiž po prvýkrát od teroristického útoku pred bratislavským barom Tepláreň, pri ktorom boli dňa 12. októbra 2022 boli usmrtení dvaja členovia LGBTI+ komunity, Matúš Horváth a Juraj Vankulič.

Startitup sa prostredníctvom rozhovoru spojil s Martinom Mackom, výkonným riaditeľom Iniciatívy Inakosť, spoluorganizátorom bratislavského Dúhového Pridu a od roku 2013 aj podpredsedom poradného orgánu vlády Výboru pre práva LGBTI+ ľudí.

Spoločne sme sa rozprávali o dôležitosti Dúhového Pride pochodu, LGBTI+ komunite na Slovensku, ich doterajšom prijatí alebo o mýtoch, ktoré spoločnosť má voči tejto komunite.

  • Ako prebiehal prvý ročník Pridu v Bratislave?
  • Ako sa tento rok zmenili pravidlá vstupu na Pride po teroristickom útoku pred bratislavským barom Tepláreň?
  • Aký je tohtoročný symbol Pridu?
  • Čo najviac vadí ľuďom mimo LGBTI+ komunity v súvislosti s Prideom?
  • Ako štát komplikuje život ľuďom z LGBTI+ komunity?

Ako ste sa dostal k LGBTI+ aktivizmu?

Počas doktorandského štúdia som sa začal viac zaujímať o dejiny homosexuality v Československu a oslovil som ľudí z Iniciatívy Inakosť, či neplánujú v tejto oblasti nejaké aktivity.

Postupne som aj vďaka rôznym školeniam a medzinárodným konferenciám zisťoval, čo všetko je potrebné na Slovensku v oblasti ľudských práv LGBTI+ ľudí urobiť a začal sám navrhovať aktivity združenia a hľadať na to aj potrebné financie. Nakoniec mi starší a skúsenejší aktivisti dali dôveru a v roku 2012 ma zvolili za riaditeľa Inakosti. Odvtedy je to moje hlavné zamestnanie. 

Ako sa stalo, že je Pride vo svete v súčasnosti tak silno podporovaný?

Nemali by sme zabúdať, že festivaly Pride žiaľ nie sú podporované všade a stále existujú krajiny, aj v Európe, kde sa nemôžu uskutočniť vôbec. Vo väčšine demokratických krajín sa z nich v priebehu rokov stali najväčšie a najpopulárnejšie mestské festivaly, ktoré ročne navštevujú milióny ľudí. Stali sa fenoménom, ktorý si nikto, vrátane politikov a firiem, nedovolí ignorovať.

Pride sa po prvýkrát na Slovensku uskutočnil už v roku 2010. Aký bol prvý ročník?

Málokto vtedy vedel, čo môže od tohto podujatia očakávať. Viacerí starší ľudia z LGBTI+ aktivizmu dokonca neboli myšlienkou na jeho konanie na Slovensku nadšení. Všetci boli pozitívne prekvapení, že prišlo na vtedajšie pomery dosť veľa ľudí.

Samozrejme, pozitívny odkaz prekryli útoky extrémistov a nie celkom zvládnutá situácia zo strany polície. Nakoniec však proti extrémistom polícia zakročila a vydala signál, že na LGBTI+ ľudí sa ani u nás nemôže beztrestne útočiť.

Odvtedy však boli s podujatím spojené výrazné bezpečnostné opatrenia, ktoré negatívne vplývali aj na atmosféru podujatia a jeho mediálny obraz. Situácia sa však postupne menila, oslovoval stále viac ľudí a v roku 2019 sme prekročili hranicu účasti 10 000 ľudí.

Prečo je festivalová atmosféra spájaná s bojom za ľudské práva?

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroj: Archív SIU

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá