Spolupráca Ruska a KĽDR sa prehlbuje. Kim Čong-un a prezident Putin sa dohodli na dôležitej pomoci

  • Kim Čong-un a Vladimir Putin podpísali dohodu
  • Zaväzujú sa ňou poskytnúť si bezodkladnú vojenskú pomoc
  • Vodcovia krajín si tiež vymenili darčeky
Kim Čong-un, Vladimir Putin
TASR/AP, Korea News Service
  • Kim Čong-un a Vladimir Putin podpísali dohodu
  • Zaväzujú sa ňou poskytnúť si bezodkladnú vojenskú pomoc
  • Vodcovia krajín si tiež vymenili darčeky

Severná Kórea a Rusko sa dohodli na poskytnutí bezodkladnej vojenskej pomoci, ak bude druhá strana vystavená ozbrojenej agresii, vyplýva z dohody podpísanej v stredu v Pchjongjangu lídrami oboch krajín. Informovala o tom vo štvrtok severokórejská tlačová agentúra KCNA, píše TASR podľa agentúr AP, Reuters a Jonhap.

Dohodu o komplexnom strategickom partnerstve dosiahli v stredu v Pchjongjangu vodca KĽDR Kim Čong-un a ruský prezident Vladimir Putin.

Obe krajiny sa zároveň zaviazali nepodpísať žiadnu zmluvu s treťou krajinou, ktorá by porušovala záujmy druhej krajiny. Taktiež nedovolia, aby ich územia využívala akákoľvek krajina na poškodenie bezpečnosti a suverenity druhej krajiny, uviedla KCNA s odvolaním sa na dohodu.

Dohoda by mohla predstavovať najsilnejšie spojenie medzi Moskvou a Pchjongjangom od konca studenej vojny, píše AP. Kim aj Putin ju označili za významné zlepšenie vzájomných vzťahov, ktoré sa týkajú bezpečnosti, obchodu, investícií, kultúrnych a humanitárnych väzieb. Zahŕňa aj spoluprácu v oblasti jadrovej energie, výskumu vesmíru či energetickej bezpečnosti. Severokórejský líder dodal, že táto zmluva plne prispieva k udržiavaniu mieru a stability v regióne.

Putin pricestoval na dvojdňovú štátnu návštevu KĽDR v utorok. Rastúca spolupráca medzi Moskvou a Pchjongjangom spôsobuje znepokojenie v Južnej Kórei, v radoch západných krajín i na Ukrajine. USA a ich spojenci tvrdia, že Severná Kórea poskytuje Rusku strelivo a rakety, ktoré sú následne použité na Ukrajine. Kyjev hlásil, že na bojisku našiel úlomky severokórejskej munície.

Kim Čong-un daroval Putinovi pár loveckých psov severokórejského plemena

Severokórejský vodca Kim Čong-un daroval ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi po ich stretnutí v Pchjongjangu pár loveckých psov severokórejského plemena Pungsan.

Podľa juhokórejskej tlačovej agentúry Jonhap o tom vo štvrtok informovali severokórejské štátne médiá s tým, že ide o psy rovnakého plemena, akými Kim v roku 2018 obdaroval aj vtedajšieho juhokórejského prezidenta Mun Če-ina.

Psy plemena Pungsan sú považované za vzácne: ide zrejme o variant sibírskeho huskyho, ktorý bol pravdepodobne skrížený so špicom. Pungsan má bielu srsť, huňatý kožuch, tmavé oči a špicaté uši. V KĽDR je považovaný za národný symbol, najmä vďaka svojej pokojnej povahe a vernosti.

Kim svoj dar Putinovi predstavil a odovzdal počas spoločnej prechádzky v záhrade Paláca slnka Kumsusan, kde podpísali dohodu o posilnení vzťahov oboch krajín v duchu komplexného strategického partnerstva, uviedla severokórejská tlačová agentúra KCNA.       

Kim Čong-un, Vladimir Putin
zdroj: TASR/AP, Korea News Service

Kim a Putin sa okrem toho previezli po príjazdovej ceste k záhrade luxusnou limuzínou Aurus, ktorú ruský prezident dal priviezť svojmu hostiteľovi ako dar. Je to už druhé vozidlo tohto typu, ktoré Putin Kimovi daroval. Prvé mu do autoparku pribudlo vo februári.       

Agentúra Jonhap upozornila, že dar pre Kima v podobe auta je porušením sankcií Bezpečnostnej rady OSN, ktorá zakazuje dodávky, predaj a transfer luxusných predmetov do Severnej Kórey. Ide o rezolúciu č. 2397 prijatú v decembri 2017.

Putin počas štátnej návštevy v Pchjongjangu daroval svojmu hostiteľovi okrem limuzíny Aurus aj admirálsku dýku a čajový servis. Putin si z KĽDR ako dary odniesol i niekoľko predmetov so svojou podobizňou, uviedla v stredu britská stanica BBC citujúca Putinovho poradcu Jurija Ušakova.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Trendové videá