Spor Žilinku a Gedru sa vyostruje: Politik nemá určovať, čo bude polícia vyšetrovať, reaguje Šutaj Eštok
- Šéf Úradu vlády SR a generálny prokurátor sa dostali do sporu
- Žilinka odmietol zásahy politikov do ich činnosti

- Šéf Úradu vlády SR a generálny prokurátor sa dostali do sporu
- Žilinka odmietol zásahy politikov do ich činnosti
Preverovanie obdobia pandémie COVID-19 vyvolalo napätie medzi najvyššími predstaviteľmi štátu. Generálny prokurátor Maroš Žilinka vystúpil s dôraznou výzvou, v ktorej apeloval na politických predstaviteľov, aby sa zdržali nevhodných zásahov do práce orgánov činných v trestnom konaní a prestali verejne podkopávať ich autoritu.
Na túto situáciu reagoval vedúci Úradu vlády SR Juraj Gedra. Vo svojom vyjadrení síce zdôraznil rešpekt voči OČTK, zároveň však obhajoval pozíciu politikov. Podľa jeho slov majú právo tlmočiť otázky a požiadavky verejnosti, ktoré sa týkajú práve pandemického obdobia.
Žilinka odmietol zásahy politikov do činnosti OČTK. „Zdôrazňujem, že prokurátori pri plnení úloh postupujú výlučne podľa zákona, nestranne a bez ohľadu na záujmy politikov, médií či verejnej mienky, chrániac verejný záujem,“ vyhlásil generálny prokurátor.
Juraj Gedra reaguje
Vedúci ÚV SR skonštatoval, že plne rešpektuje orgány činné v trestnom konaní pri ich práci, ak konajú v zmysle a na základe zákona. „Je však nielen právom, ale aj povinnosťou politikov sa verejne pýtať a komunikovať oprávnené požiadavky verejnosti pri preverení zlyhaní a pochybení z obdobia covidu, obzvlášť ak boli podozrenia potvrdené závermi Najvyššieho kontrolného úradu SR,“ uviedol Gedra.
Voči zásahom do vyšetrovania sa ohradil aj minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (HLAS-SD). „Nie je v kompetencii žiadneho politika či úradníka určovať, čo bude polícia vyšetrovať. Polícia koná samostatne a na policajtov nebude vyvíjaný žiadny tlak,“ uviedol vo štvrtok (6. 2.) na sociálnej sieti. Deklaroval, že polícia pod súčasným vedením koná výlučne na základe zákona, dôkazov a faktov, bez akéhokoľvek politického zasahovania či snahy ovplyvňovať jej prácu.
Gedra v relácii Infovojny vo štvrtok v súvislosti s vyšetrovaním obdobia pandémie uviedol, že tlak je z ich úrovne maximálny. Hovoril o predvolávaní predstaviteľov zodpovedných zložiek na vládu i nespokojnosti s doterajšími výstupmi.
O čo vlastne ide?
Až 317 miliónov eur vynaložil štát na prevádzku mobilných odberových miest (MOM) počas pandémie. Väčšina z tejto sumy, 237 miliónov, bola použitá na nákup testov. Kontrola týchto výdavkov však odhalila vážne nedostatky v evidencii a nezrovnalosti v nákladoch.
Situáciu ďalej komplikuje vymazanie najväčšej databázy v systéme Moje ezdravie. V snahe objasniť nezrovnalosti bol vytvorený špeciálny policajný tím s označením Covid.
Kontrolóri Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) pri preverovaní fungovania MOM v rokoch 2020 – 2023 poukázali na závažné systémové zlyhania. Analytici úradu identifikovali najmä kolaps informačných systémov a neschopnosť ministerstva zdravotníctva viesť spoľahlivú evidenciu odberových miest.
Kriticky sa k celej situácii vyjadril predseda NKÚ Ľubomír Andrassy: „Celý systém mobilných odberových miest bol značne chaotický, čo nahrávalo tým, ktorí chceli na nefungujúcom systéme bez akejkoľvek kontroly zarobiť a pre ktorých bol verejný záujem obťažujúcim slovným spojením.“
Kaliňák na strane Gedru
Europoslanec Erik Kaliňák ostro skritizoval Maroša Žilinku za jeho postoj k vyšetrovaniu covidového obdobia a odmietanie politických tlakov.
„Spoločnosť potrebuje poznať rozhodnutia a závery, nie bicyklové trasy,“ reagoval Kaliňák s ironickou narážkou na Žilinkovu záľubu v cyklistike.
Kaliňák zároveň vyzval generálneho prokurátora na konkrétne kroky: „S ohľadom na dnešné vyjadrenia generálneho prokurátora ho, naopak, dôrazne žiadam ja, aby namiesto celoročného doťahovania s podriadeným prokurátorom D. Lipšicom a každomesačného alibistického opakovania, že ‚postupuje‘ výlučne podľa zákona, začal naozaj skutočne POSTUPOVAŤ.“
Predstavitelia SMERU pritom trvajú na tom, že ich požiadavky smerujú len k dosiahnutiu výsledkov vyšetrovania pandémie. „Žiadny vládny politik nezasahuje do činnosti prokuratúry, len prirodzene očakávame VÝSLEDKY po rozvrate právneho štátu z obdobia covidu a to bez ohľadu na to, aké budú!“ zdôraznil Kaliňák.
Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska
Zdroje: TASR, SITA, FB/Erik Kaliňák