Šport nie sú len góly, bratstvo a víťazstvá. Legendárne športové bitky, ktoré sa zapísali do histórie

  • Správny a dlhoročný fanúšik každého športu vie, že bitky sa najčastejšie odohrávajú na hokejových zápasoch
  • Nepovedal by si, že Piešťany sú v tomto prevratné. Tam sa totiž odohrala prvá najväčšia hokejová bitka
  • Príklad si však už stihli vziať aj šestnásťroční hráči, basketbalisti, či dokonca aj športovci vodného póla
Najväčšie bitky športovej histórie
Najväčšie bitky športovej histórie, Youtube/TaiwanHockey/Reprofoto, TASR/AP
  • Správny a dlhoročný fanúšik každého športu vie, že bitky sa najčastejšie odohrávajú na hokejových zápasoch
  • Nepovedal by si, že Piešťany sú v tomto prevratné. Tam sa totiž odohrala prvá najväčšia hokejová bitka
  • Príklad si však už stihli vziať aj šestnásťroční hráči, basketbalisti, či dokonca aj športovci vodného póla

Každý správny fanúšik sa počas pozerania zápasu teší na impulz, ktorý ho prinúti postaviť sa zo stoličky. Väčšinou ide o šarvátky, ktoré sa bežne zomelú v hokejových zápasoch. V poslednej dobe je hokej bez bitky ako futbal bez lopty. Nedokážeme si teda predstaviť poriadny hokejový duel bez rôznych podnetov vo forme provokácií a poriadnej hry do tela. 

Hokejový trend sa však stihol rozšíriť aj do iných športov. Hráči sa už stihli pobiť dokonca aj na basketbale, či v bazéne na vodnom póle. Tak však zvyšujú svoju pozornosť a získavajú fanúšikov ich obľúbených športov.

Najväčšia bitka histórie v Piešťanoch

Pred viac ako tridsiatimi rokmi vošla do histórie hromadná bitka na Majstrovstvách sveta do 20 rokov v Piešťanoch. Sily si zmerali hráči Kanady a Sovietskeho zväzu. Je to doposiaľ neprekonaná šarvátka, ktorá trvala celých dvadsať minút. Stretnutie sa kvôli nej ani nedohralo a oba tímy boli vylúčené z turnaja. Tréneri oboch mužstiev dostali dištanc na tri roky a hráči na osemnásť mesiacov. Informoval o tom Šport.sk

Najslávnejšej bitke na piešťanskom ľade predchádzalo množstvo incidentov. Väčšinou však išlo o nepotrestané fauly oboch tímov a žiadny rešpekt voči spoluhráčom. 

Bitka začala klasicky, medzi dvoma protihráčmi. Potom sa však pridali aj ďalší dvaja a následne im prichádzali pomáhať aj spoluhráči zo striedačiek. Rozhodcovia po pár minútach svoj boj vzdali, keďže dvaja voči štyridsiatim rozvášneným hokejistom nič nezmohli. Jeden z nich dokonca zhasol svetlá v hale a tak chcel obrovskú trmu-vrmu ukončiť, no súperov to nijako nevyrušilo. Nakoniec to však vzdali sami, keďže už nevládali a zrejme si stihli vybiť svoju frustráciu na protihráčoch. Podľa denníka SME sa vtedy na ľade v Piešťanoch nebili len dvaja kanadskí hráči. Tým bolo potom v šatni vyčítané, že sú zbabelci.

Nakoľko bol zápas medzi Kanadou a Sovietskym zväzom finálny, najviac stratili hráči zo zámoria. Obom mužstvám boli zmazané výsledky na turnaji a Kanada tak prišla o zisk medailí. 

Bitka tridsiatich hráčov na futbalovom ihrisku

Minulý rok sa odohrala potýčka na zápase tretej najvyššej futbalovej súťaže v Česku. Jej účastníkmi boli asi tridsiati hráči Domažlíc a rezervy Sparty. Konflikt pramenil z faulu. Futbalista dokonca dostal päsťou do tváre. 

Napriek tomu, že sa do seba na ihrisku pustilo množstvo hráčov, stretnutie sa dohralo. Mužstvo Sparty odišlo do šatne a zdalo sa, že rozhodcovia zápas predčasne ukončia, no situáciu dokázali zvládnuť. 

Bitka v priateľskom zápase

Pred týždňom sa organizoval priateľský zápas pred novou sezónou KHL. Odľahčená atmosféra stretnutia sa však niesla v znamení napätia a výbuchov plných úderov a urážok.

Podľa portálu ŠPORT.sk sa hromadná bitka začala kvôli hráčovi, ktorý rok nehral a snaží sa dostať do mužstva. Agresívny faul Kun-lunu Hu Janga mal dohru. Hokejkou udrel Stasa Petrosjana, ktorý mu to chcel oplatiť a zhodil rukavice. Cestou na trestnú lavicu si ešte stihli poukazovať výsmešné rasistické urážky. 

Petrosjan po zápase tvrdil, že si so súperom konflikt vysvetlili a podali si ruky. Čínsky klub to však vyvrátil a uviedol, že žiadna konverzácia neprebehla a môžu to potvrdiť aj ostatní hráči. 

Nezvyčajná šarvátka pred tretinou

Aj v slovenskej hokejovej Tipos extralige sa dejú nezvyčajné veci. Jednou z nich bola aj šarvátka, ktorá sa do povedomia športových fanúšikov dostala kvôli tomu, že sa uskutočnila ešte pred začiatkom tretej tretiny zápasu medzi Popradom a Banskou Bystricou. 

Za stavu 5:1 pre popradských kamzíkov sa nepredpokladali žiadne komplikácie. Tie však prišli, keď Hunter Drew zaútočil na Petra Ulrycha. Banskobystrický tréner však po zápase pre Hokej Portal uviedol aj predpokladaný dôvod. Myslí si, že potýčka vznikla kvôli tomu, že popradský obranca sa rozcvičoval na nesprávnej polovici ľadu, ktorá bola v stretnutí pridelená práve baranom. 

„Vôbec si to nedokážem vysvetliť. Jednoducho som sa išiel rozcvičiť a ani neviem, kto ma napadol. Vznikla z toho mela, lebo také niečo si len tak nenechám. Ten hráč ma sekol po rukách a konflikt bol na svete,“ posťažoval sa Ulrych po zápase a dodal, že nie je zakázané sa chodiť rozcvičovať na súperovu polovicu ihriska a že tam chodí stále. 

Basketbalisti sa ohadzovali stoličkami

Menej známa, no o to drsnejšia bitka sa odohrala v Aténach. Basketbalisti Grécka sa pochytili so Srbskom na exhibičnom turnaji. Srbského hráča dokonca po zápase zatkla grécka polícia.

Nezhody sa začali na konci prerušenej hry, keď si do vlasov skočili dvaja hráči. Emócie však prevládali aj na lavičkách náhradníkov, z čoho neskôr bola hromadná trojminútová bitka. Grécka televízia z nej ukázala len niekoľko nešportových scén. Jeden zo srbských hráčov dokonca do davu hodil stoličku. 

zdroj: TASR/AP

V Rusku prekonali svetový rekord

V roku 2008 sa to na ľade ruskej superligy vymklo spod kontroly. Stretnutie medzi Kazaňou a Čeľabinskom skončilo hromadnou bitkou, pričom jedenásti hokejisti dostali dištanc a pokutu. Hráči Čeľabinska dostali jednozápasový dištanc a pokutu vo výške 15-tisíc rubľov. Súperi z Kazane nenastúpili na ľad trikrát a zaplatili si 30-tisícovú pokutu. To vo svojom článku uviedol denník Pravda

Po bitke rozhodcovia hráčom udelili až 217 trestných minút, čím sa zapísali do histórie. Je to totiž zatiaľ neprekonaný svetový rekord. 

Hráča Kazane zrejme veľmi vytočilo, že jeho súper strelil gól a tak ho atakoval krosčekom. Ten sa potom zvrtol do hromadnej bitky, ktorú nedokázali prerušiť ani rozhodcovia. 

Rusi sa bijú aj vo vode

Nielen fanúšikovia na hokeji sa už môžu tešiť na poriadny adrenalín. Pred dvoma rokmi nastala táto nečakaná situácia aj na zápase vodného póla. Stretnutie prebiehalo medzi Moskvou a nedávno spomínanou Kazaňou. 

Najprv nič nepredvídalo potýčku medzi súpermi, no potom sa začali vulgárne urážať. Do toho sa podľa ruských médií a českého portálu Nova údajne zapojil aj tréner jedného z tímov. Pomocou ostrých slov sa mu však nepodarilo upokojiť situáciu. Hráč mu chcel uštedriť ranu loptou, no trafil do rozhodkyne. To trénera vytočilo a skočil tak do bazéna, priamo na jeho hlavu. Potom sa však strhla hromadná bitka. 

Bitka spoluhráčov

Newcastle United je anglický futbalový klub, ktorý je súčasťou najvyššej ligy v spojenom kráľovstve. V jednom zo zápasov nastala kuriózna situácia, kedy sa pobili jeho hráči. Nebolo by na tom nič zvláštne, keby obaja nepochádzali z rovnakého mužstva. 

Lee Bowyer vyprovokoval k súboju Kierona Dyera, čo uviedol portál Presilovka. Podľa Dyera od neho spoluhráč žiadal prihrávku, ktorú nedostal. To ho však vyprovokovalo natoľko, že mu skočil do vlasov. Dokonca ho od kolegu museli oddeľovať aj protihráči. Ako trest za to Bowyer nedostal plat až šesť týždňov. 

Hráči bránili rozhodcu

Nielen na turnajoch hokejovej juniorky sa dejú prevratné veci. V roku 2017 sa strhla bitka žiakov v reprezentačnej kategórii do 16 rokov. Zápas o tretie miesto veľkonočného Easter Cupu sa konal v Českej republike medzi košickou Akadémiou Igora Libu a bieloruským tímom HC Brest. 

Stretnutie skončilo výsledkom 4:1 pre Košice, no po záverečnej siréne sa strhla bitka, v ktorej Košičania bránili rozhodcu. Bieloruskí mladíci sa naňho totiž rozhodli zaútočiť. Zrejme išlo o emócie po prehratom zápase a chyby v ňom pripisovali práve pánom v čierno-bielom.

Zdroje: SME , Aktuality , Šport.sk, Hokej Portal , TASR, Pravda, Nova, Presilovka

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie