Šport sa stal miestom sexuálneho násilia. Podozrivých zo zneužívania je 400 trénerov a obete nemali ani 15 rokov

  • Vo Francúzsku sú obvinené stovky osôb zo sexuálneho násilia v športe
  • Všetko sa spustilo otvorenou výpoveďou krasokorčuliarky
Ilustračný obrázok
Ilustračný obrázok, PIXABAY/RyanMcGuire, TASR/AP/Dusan Vranic
  • Vo Francúzsku sú obvinené stovky osôb zo sexuálneho násilia v športe
  • Všetko sa spustilo otvorenou výpoveďou krasokorčuliarky

Francúzi odhalili sexuálne násilie v športe. Identifikovali viac ako 400 trénerov, učiteľov a ďalších osôb, ktoréb sú podozrivé zo zneužívania alebo krytia takýchto činov. Portál ABC News uvádza, že väčšina obetí mala menej 15 rokov. Medzi páchané činy patrilo okrem obťažovania aj sexuálne napadnutie. „Ako informoval francúzsky rezort športu, až 96% obvinených sú muži a 83% obetí ženy,“ píše SITA.

Verejne sa priznala

Dohromady čelilo čelilo trestnému konaniu 60 ľudí a ďalších viac ako 100 bolo dočasne alebo natrvalo odvolaných zo svojich funkcií. Vyšetrovanie však naďalej prebieha aj v ďalších prípadoch, píše ABC News.

K zneužívaniu došlo v celej krajine a v celom športovom sektore. Nejde teda len o niektoré špecifické oblasti športu, nakoľko sa vyšetrovaním zistilo podobné správanie až v 48 odvetviach. US News vysvetľuje, že celá kauza sa spustila vo februári 2020.

Krasokorčuliarka Sarah Abitbolová sa v knihe verejne priznala, že ju znásilňoval tréner Gilles Beyer v rokoch 1990 až 1992, pričom bola v tom čase tínedžerkou. Tréner Beyer podľa BBC priznal „intímne“ a „neprimerané“ vzťahy so Sarah.

Portál France 24 uviedol, že krasokorčuliarka je hrdá na to, že sa rozhodla o téme nahlas prehovoriť: „Hanba sa mení na hrdosť. Je to moje najväčšie víťazstvo, moja zlatá olympijská medaila.“

Sarah Abitbol
zdroj: TASR/AP/Dusan Vranic

Historický okamih

Voči Beyerovi boli vznesené predbežné obvinenia zo sexuálneho útoku a vyšetrovanie naďalej prebieha. „Po Abitbolovej sa osmelili ďalší krasokorčuliari, ktorí tiež obvinili svojich trénerov zo sexuálneho násilia. Ministerstvo športu dokonca zriadilo špeciálnu platformu, ktorá športovcom umožnila nahlasovanie takého konania. Jednotlivými prípadmi sa potom zaoberali vyšetrovatelia,“ píše SITA.

Ministerstvo vo svojom vyhlásení dokonca označilo Abitblovej svedectvo za „historický okamih francúzskeho športu,“ ktorý zvýšil o probléme povedomie a prinútil úrady, aby zakročili. V piatok vstúpil do platnosti nový zákon o prísnejšej kontrole športových pedagógov vrátane dobrovoľných trénerov.

Francúzska vláda aj športové federácie sa tiež zaviazali, že budú na výpovede o zneužívaní reagovať rýchlejšie a efektívnejšie.

Ilustračný obrázok
zdroj: PIXABAY/RyanMcGuire

 

Zdroje: ABC News, US News, BBC

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK