Spoznaj bezkonkurenčne najkrajšie hrebeňovky na Slovensku. Zažiješ na nich pokoj ako nikde inde

  • Slovensko ti ponúka omnoho viac ako iba preplnené Vysoké Tatry
  • Keď máš dobrodružného ducha, zbaľ si batoh a zdolaj niektorý z našich horských hrebeňových prechodov
Malá Fatra, Vysoké Tatry
Unsplash/Michał Parzuchowski, TASR/Erika Ďurčová
  • Slovensko ti ponúka omnoho viac ako iba preplnené Vysoké Tatry
  • Keď máš dobrodružného ducha, zbaľ si batoh a zdolaj niektorý z našich horských hrebeňových prechodov

Stoja neochvejne na slovenskej zemi a môžeš ich navštíviť, kedy sa ti zachce. Ideálnych je však na nich zažiť zopár slnečný lúčov. Niektoré si vyžadujú aj prípravu, preto je dôležité žiadnu nepodceniť. Reč je o hrebeňovkách, ktoré sa ti zapíšu navždy do pamäti a nenájdeš na nich davy turistov.

Ľudia, ktorí majú radi aktívne dovolenky, si môžu zvoliť jeden zo slovenských hrebeňov, buď vo forme jednodňovej či víkendovej turistiky, alebo aj celotýždňový hiking. Záleží to iba od tvojej kondičky a motivácie. Ako odmenu dostaneš nezabudnuteľné výhľady a potulujúce sa kamzíky.

Okrem plánovania trasy je nesmierne dôležitým aspektom aj balenie. Nie každý má vo zvyku baliť sa úsporne, pri turistike je však dôležitý kompromis – mať pri sebe všetko, čo potrebuješ, a zároveň mať čo najľahší batoh.

V tomto prípade je váha naozaj dôležitá. Keď budeš stúpať pol dňa do kopca s tisícmetrovým prevýšením, každé jedno kilo navyše znamená utrpenie. Preto si určite dvakrát premysli, či naozaj potrebuješ všetky veci, ktoré sa chystáš zobrať.

Obsah batohu samozrejme závisí od toho, ako si naplánuješ cestu a kde budeš spať. Na väčšine prechodov sú chaty, v ktorých sa vyspíš aj naješ. Ak chceš ale zažiť väčšie dobrodružstvo alebo ušetriť, pribaľ si aj stan a varič.

Pozor ale, väčšina hrebeňoviek sa nachádza v Národných parkoch a Chránených krajinných oblastiach, takže stanovať je dovolené iba niekoľko metrov od chaty alebo na vyhradených miestach. Určite nezabudni na kvalitnú a pohodlnú obuv, dostatok teplého a nepremokavého oblečenia, paličky (výrazne ti uľahčia cestu) a hlavne vodu. Na hrebeňoch veľa prameňov nenájdeš, tak si ju nezabudni doplniť v horských chatách.

Najkrajšie horské prechody nájdeš na týchto miestach.

Hrebeň Krivánskej Malej Fatry

Keď nevieš, kde začať, táto trasa je na to ideálna. Vyraziť môžeš od obce Strečno, prejsť vrchy ako Suchý, Malý Kriváň, Veľký Kriváň, Chleb, Poludný Grún, Stoh a skončiť v Zázrivej. Jej prechod by ti nemal zabrať viac ako 2 dni a na jej ceste sa nachádza veľa horských chát, čiže o jedlo a spánok máš postarané.

Krivánska Malá Fatra je ale pomerne dosť navštevovaná, takže ak so sebou nechceš niesť stan navyše, posteľ na chate je nutné rezervovať si pár dní dopredu. Na výber ich máš Chatu pod Chlebom, Chatu na Grúni či Chatu pod Suchým.

Hrebeň Veľkej Fatry

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: Facebook.com/groups/Turistaa, hiking.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá