Sprav si z týchto 4 zvykov večernú rutinu a uvidíš, ako sa tvoje dni zmenia

 • Mať nejakú svoju rannú rutinu je skvelé a pomáha to, no pomôcť si môžeš aj večernou
 • Prinášame ti 4 skvelé tipy na vybudovanie si večerných zvykov, ktoré zmenia tvoje dni
 • Pri niektorých síce budeš musieť vystúpiť zo svojej komfortnej zóny, no určite to stojí zato
muž, oddych
Unsplash/Robson Hatsukami Morgan
 • Mať nejakú svoju rannú rutinu je skvelé a pomáha to, no pomôcť si môžeš aj večernou
 • Prinášame ti 4 skvelé tipy na vybudovanie si večerných zvykov, ktoré zmenia tvoje dni
 • Pri niektorých síce budeš musieť vystúpiť zo svojej komfortnej zóny, no určite to stojí zato

#1 Zaveď si svoj večerný rituál

Keď si vymyslíš nejaký svoj vlastný rituál, ktorý ti bude vyhovovať najviac, svoje telo tým naučíš, že pomaly je čas uložiť sa na spánok. Mať niečo takéto je skvelé, pretože to zvyšuje kvalitu tvojho spánku a rastie tým nielen tvoja disciplína, ale aj produktivita v nadchádzajúcom dni. 

Portál Repeller uvádza ako príklad večerný rituál úspešnej podnikateľky Arianny Huffington (je spoluzakladateľkou The Huffington Post, zakladateľkou a výkonnou riaditeľkou spoločnosti Thrive Global a autorkou pätnástich kníh). Jej večerný rituál vyzerá takto:

 • 30 minút pred spaním vypína a odkladá všetky elektronické zariadenia (vrátane mobilu).
 • Pred spaním si dopraje horúci kúpeľ s epsomskou soľou. 
 • Na spanie má zvlášť vyhradené oblečenie, pretože verí, že s prezlečením sa niečo v našom mozgu “prepne” na spánkový režim.
 • Svoju spáľňu udržuje tmavú, tichú a chladnú.
 • Po druhej poobede sa vyhýba kofeínu. 
 • Riadi sa tým, že posteľ má slúžiť iba na spánok a na sex.

Sprav si teda nejaký podobný večerný rituál, ktorý bude najviac vyhovovať tebe, a riaď sa ním bez ohľadu na to, či je pracovný týždeň alebo víkend. 

zdroj: Unsplash/Ishan @seefromthesky

#2 Na nadchádzajúci deň si stanov 3 ciele

Venuj večer aspoň 10-15 minút tomu, že si stanovíš 3 ciele, ktoré považuješ pre nasledujúci deň za najdôležitejšie. Skús si ich stanoviť tak, že aj keď by si nič iné okrem nich nestihol, so svojím dňom budeš aj tak spokojný. 

Prečo to robiť? Ako uvádza aj portál Success, pravdepodobnosť, že sa od svojej vízie odvrátiš narastá, keď nemáš žiaden plán. Vtedy sa môže stať, že nebudeš sústredený, a namiesto efektívnej práce a dôležitých vecí sa budeš sústrediť na činnosti, ktoré ti v konečnom dôsledku nič neprinesú.

Preto, ak si 3 svoje hlavné ciele stanovíš už večer, budeš nielen zaspávať, ale aj vstávať s nastavením mysle, ktoré ti pomôže dosiahnuť všetko, čo v daný deň chceš. 

#3 Čítaj 20 až 60 minút

Určite si už počul o tom, že tí najúspešnejší ľudia venujú každý jeden večer čas čítaniu. Či už ide o beletriu, motivačnú literatúru, poéziu alebo čokoľvek iné – vôbec na tom nezáleží. Dôležité je jednoducho len čítať a prijímať informácie a podnety, ktoré ti knihy dávajú. 

To, prečo je pred spaním také dôležité čítať, popisuje aj portál Minimalist Focus. Prvým dôvodom je, že čítanie príjemne “unavuje” tvoj mozog, a robí to oveľa šetrnejším spôsobom ako napríklad sledovanie televízie. Prečo? Pretože keď čítaš, jednoducho nemôžeš robiť nič iné. Tvoje oči i tvoja myseľ sa sústredia len na jedinú činnosť, čím sa príjemne unavia, až sa pripravia na spánok. 

Druhým dôvodom je, že čítanie je prakticky synonymom ticha. Každému sa najlepšie číta v úplnom pokoji a v príjemnom prostredí, vďaka čomu sa tvoje myšlienky začnú postupne vypínať, a navodia sa na vlnu spánku. 

zdroj: Unsplash/@felipepelaquim

#4 Spi aspoň 7 hodín

Tento fakt si sa už určite veľakrát snažil oklamať, a veľakrát sa o to ešte aj snažiť budeš, no pravda je taká, že tvoj organizmus potrebuje aspoň 7 hodín spánku. Len tak budeš môcť po celý deň podávať nie priemerné, ale maximálne výkony, a budeš na 100 % sústredený. 

Ak sa do postele dostaneš pred polnocou len vtedy, keď si chorý, sám seba oberáš o množstvo možností, ktoré sa v tebe ukrývajú, keď si úplne odpočinutý. Viacero športovcov či umelcov sa dokonca priznáva, že predtým, ako podajú maximálny výkon, musia dokonca spať viac ako 10 hodín.

Samozrejme bude možno ťažké si nato zvyknúť, no skús si svoj čas odchodu do postele posúvať po kúskoch, hoci len o pár minút každý deň, až sa nakoniec skutočne dostaneš aspoň na 7 hodín spánku. Sám uvidíš, že to, čo potom tvoje telo i myseľ dokážu, stojí zato.

Zdroje: repeller.com, success.com, minimalistfocus.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech