Správa o smrti Lučanského je takmer hotová: Konšpirátorom zatvorí ústa

  • Správa špeciálnej komisie, zriadenej na vyšetrenie okolností smrti Milana Lučanského dostáva finálnu podobu
  • Správa má vyvracať konšpirácie okolo Lučanského samovraždy
  • Vyšetrovanie smrti bývalého šéfa polície podľa trvalo tri mesiace
Milan Lučanský
TASR/Pavel Neubauer
  • Správa špeciálnej komisie, zriadenej na vyšetrenie okolností smrti Milana Lučanského dostáva finálnu podobu
  • Správa má vyvracať konšpirácie okolo Lučanského samovraždy
  • Vyšetrovanie smrti bývalého šéfa polície podľa trvalo tri mesiace

Správa špeciálnej komisie, zriadenej na vyšetrenie okolností smrti bývalého prezidenta Policajného zboru SR Milana Lučanského, dostáva v týchto dňoch finálnu podobu. Ako ďalej uvádza denník Sme, dokument, ktorý má 23 strán, potvrdzuje, že „k samovražde Lučanskému nikto nenapomáhal“. Vyšetrovanie smrti bývalého šéfa polície podľa denníka trvalo tri mesiace. V komisii boli viacerí zástupcovia opozície, vrátane šéfa strany ĽSNS Mariana Kotlebu.

Správa podľa Sme vyvracia aj konšpirácie o jeho predchádzajúcom zranení oka, konkrétne tvrdenia o tom, že by ho niekto zbil. „Ako presne sa Lučanský zranil, stále nie je jasné, keďže bol v tom čase na cele sám,“ uvádza denník. Dodáva, že túto skutočnosť potvrdil aj kamerový záznam. Komisia sa tak musela spoľahnúť na Lučanského tvrdenie, že sa v cele potkol a zranil sa o posteľ.

Sme pripomína, že Lučanský bol vo väzbe pre obvinenie v úplatkárskej kauze. Po jeho smrti stíhanie zastavili. Zomrel 30. decembra 2020 na následky obesenia. Lučanský sa mal pokúsiť o samovraždu už skôr, vyšetrovanie však ukázalo, že hoci mal zranenia, neboli výsledkom pokusu o samovraždu. Ihneď po jeho smrti sa vyrojili mnohé konšpiračné teórie, ako „niekto“ Lučanského odstránil, zabil, či dokonca zbil. Nič z toho sa neukázalo ako pravda.

Kto bol Milan Lučanský? Mafiáni z 90. rokov sa pred ním triasli, skončil za mrežami kvôli úplatkom za pol milióna

Národná kriminálna agentúra (NAKA) obvinila osem osôb v rámci akcie Judáš, vrátane exprezidenta PZ Milana Lučanského. Trestná činnosť sa týka najmä korupcie. 

Ide o osoby, ktoré v minulosti pôsobili, a niektoré stále aj pôsobia, vo vysokých funkciách Policajného zboru, SIS a Kriminálneho úradu finančnej správy,” priblížila polícia.

Podľa vyšetrovateľa sa trestnej činnosti mali dopúšťať dlhodobo a minimálne v ôsmich skutkoch. „Zatiaľ sme zadržali šesť osôb a od rána pokračujú procesné úkony. Viac informácií poskytneme, keď to procesná situácia dovolí,” doplnila polícia.

Zdroje: SME, SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK