Spustila sa veľká kampaň za odstúpenie Matoviča. Iniciuje ju Progresívne Slovensko, podpísať sa môžeš aj ty

  • Igor Matovič (OĽaNO) už dlhšiu dobu čelí kritike pre situáciu s pandémiou a silnejú aj hlasy na jeho odstúpenie
  • Podpísanie zmluvy s výrobcami ruského Sputnika V, o ktorom neboli informovaní ani koaliční partneri, ešte zosilnilo vlnu kritiky
  • Pridala sa aj mimoparlamentná strana Progresívne Slovensko (PS)
  • PS spustila kampaň za odstúpenie Matoviča
pjimage (6)
TASR/Jaroslav Novák
  • Igor Matovič (OĽaNO) už dlhšiu dobu čelí kritike pre situáciu s pandémiou a silnejú aj hlasy na jeho odstúpenie
  • Podpísanie zmluvy s výrobcami ruského Sputnika V, o ktorom neboli informovaní ani koaliční partneri, ešte zosilnilo vlnu kritiky
  • Pridala sa aj mimoparlamentná strana Progresívne Slovensko (PS)
  • PS spustila kampaň za odstúpenie Matoviča

Igor Matovič (OĽaNO) už dlhšiu dobu čelí kritike pre situáciu s pandémiou a silnejú aj hlasy na jeho odstúpenie. Podpísanie zmluvy s výrobcami ruského Sputnika V, o ktorom neboli informovaní ani koaliční partneri, ešte zosilnelo volanie po je ho odchode. Pridala sa aj mimoparlamentná strana Progresívne Slovensko (PS).

Jeho predsedníčka Irena Bihariová má pre Matoviča jasný odkaz: „STAČILO UŽ, PÁN PREMIÉR.“ Strana spúšťa kampaň za odstúpenie Igora Matoviča z funkcie premiéra. Kampaň štartuje na stránke www.stacilo.uz.

AKTUÁLNE: Sputnik V dorazil na Slovensko. Matovič prezradil, koľko sme zaň zaplatili aj to, či sa ním dá zaočkovať

Ako dôvod uvádza obchádzanie štandardných postupov pri obstaraní ruskej vakcíny Sputnik V, ktorá navyše neprešla schvaľovacím procesom Európskej liekovej agentúry (EMA), a ani nepožiadala o registráciu svojej vakcíny, aj napriek tomu, že ruské štátne média takú správu zverejnili.

„Včera sme boli svedkami udalosti, ktorou pretiekol pohár trpezlivosti. Igor Matovič opäť raz obišiel všetky štandardné postupy, obišiel koaličných partnerov a dokonca aj ministra zahraničných vecí,“ napísala predsedníčka Progresívneho Slovenska na Facebooku.

O podpísaní zmluvy s Ruskom nebol informovaný ani minister zahraničia Ivan Korčok (za SaS), ktorý sa pokúšal zohnať potrebné dávky registrovaných vakcín u našich zahraničných partnerov – rovnako ako sa to podarilo Česku, ktoré získalo dávky vakcín od Nemecka.

vakcína rusko sputnik
zdroj: TASR/AP/Eraldo Peres

Mnohí odborníci počínanie premiéra kritizujú a napriek tomu, že ŠÚKL odmieta vydať akékoľvek potvrdenie o bezpečnosti ruskej vakcíny Sputnik V, sa Matovič rozhodol obchod zrealizovať. Podľa jeho vlastných slov môžeme zachrániť stovky životov, o ktoré pre nedostatok dávok vakcín schválených Európskou liekovou agentúrou (EMA) prichádzame.

Prvá zásielka vakcín Sputnik V dorazila v pondelok na Slovensko. Informoval o tom premiér Igor Matovič. Má ísť o prvú várku zo sľúbených dvoch miliónov kusov vakcín. V marci a apríli by malo na Slovensko prísť celkovo milión dávok, ktoré vystačia pre pol milióna ľudí, keďže vakcína je dvojdávková. V máji a júni má prísť ďalší milión.

Bihariovej prekáža aj štýl vládnutia Matoviča

Bihariovej prekáža aj štýl vládnutia Matoviča a jeho „experimenty“, ktorých účinnosť v boji proti pandémii je otázna aj podľa vedcov.

Predsedníčka PS sa v statuse dotkla aj koaličných hádok. „Sme presvedčení, že ľudia už majú dosť neustáleho chaosu, hádok, obrovského množstva zlyhaní a experimentov Igora Matoviča. Už rok prichádza namiesto racionálnych rozhodnutí so svojimi “geniálnymi” nápadmi ako bolo plošné testovanie a teraz očkovanie neregistrovanou vakcínou. Už rok namiesto prijímania svojej zodpovednosti zvaľuje vinu na všetkých okolo, naposledy dokonca na všetkých občanov. Už rok namiesto stmeľovania všetkých iba rozoštváva,“ uviedla Bihariová.

Bihariová tvrdí, že už stačilo a nadišiel čas, aby Matovič odišiel z kresla predsedu vlády. Zároveň vzývala ľudí, aby vyjadrili svoju nespokojnosť s Matovičovým vládnutím. Nechce to však urobiť podporou referenda, ktoré iniciujú opozičné strany Smer-SD a Hlas-SD.

„Rozhodli sme sa, že už naozaj stačilo. Chceme prostredníctvom tejto webstránky vyzvať všetkých občanov, aby vyjadrili súhlas s odchodom premiéra, a zároveň podporili možnosť, ako túto zmenu docieliť bez podpory referenda Hlasu&Smeru,“ dodala Bihariová.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK