AKTUÁLNE: Sputnik V dorazil na Slovensko. Matovič prezradil, koľko sme zaň zaplatili aj to, či sa ním dá zaočkovať

  • Ruská vakcína už dorazila na Slovensko, zmluvu podpísalo Slovensko s Ruskom v sobotu
  • Napriek tichosti, v ktorej sa snažil premiér Igor Matovič nákup zrealizovať, jeho prílet predpokladala krajina vďaka Andrejovi Dankovi už od nedele
  • Dohromady by sme mali od Ruska obdržať až 2 milióny týchto vakcín
  • Očkovanie bude prebiehať na dobrovoľnej báze, podanie látky nebude vekovo obmedzené
19112020_vlada_10742115
SIU
  • Ruská vakcína už dorazila na Slovensko, zmluvu podpísalo Slovensko s Ruskom v sobotu
  • Napriek tichosti, v ktorej sa snažil premiér Igor Matovič nákup zrealizovať, jeho prílet predpokladala krajina vďaka Andrejovi Dankovi už od nedele
  • Dohromady by sme mali od Ruska obdržať až 2 milióny týchto vakcín
  • Očkovanie bude prebiehať na dobrovoľnej báze, podanie látky nebude vekovo obmedzené

Prvá zásielka vakcín Sputnik V dorazila na Slovensko. Informoval o tom premiér Igor Matovič. Má ísť o prvú várku zo sľúbených dvoch miliónov kusov dávok. V marci a apríli by malo na Slovensko prísť celkovo milión dávok, ktoré vystačia pre pol milióna ľudí, keďže vakcína je dvojdávková. V máji a júni má prísť ďalší milión.

Verím, že ruská strana dodrží termíny a množstvá. Slovensko bude môcť zrýchliť tempo očkovania o viac ako 40 %,“ povedal Matovič. Minister zdravotníctva Marek Krajčí už udelil výnimku vakcíne Sputnik pre použitie na Slovensku aj bez registrácie EMA.

Pri jej podaní budeš musieť podpísať prehlásenie

Dodal, že v súčasnosti máme už aj údaje o tom, ako vakcína funguje u starších ľudí, teda pri jej použití nebude žiadne vekové obmedzenie. Krajčí plánuje vydať viacero výnimiek na jej použitie. Spolu so ŠÚKL by mali začať nasledujúcich dňoch preverovať bezpečnosť výrobnej šarže.

Ak bude všetko v poriadku, spustí sa očkovanie. Na to sa budú môcť ľudia prihlásiť už počas preverovania látky. Pri očkovaní ruskou vakcínou bude musieť každý jednotlivec podpísať vyhlásenie o tom, že si je vedomý, že sa nejedná o látku certifikovanú Európskou liekovou agentúrou EMA.

Mnohí odborníci počínanie premiéra kritizujú a napriek tomu, že ŠÚKL odmieta vydať akékoľvek potvrdenie o bezpečnosti ruskej vakcíny Sputnik V, sa Matovič rozhodol obchod zrealizovať. Podľa jeho vlastných slov môžeme zachrániť stovky životov, o ktoré pre nedostatok dávok vakcín schválených Európskou liekovou agentúrou (EMA) prichádzame.

Už od nedele sa Slovenskom niesol šum, že na našom území čoskoro pristane lietadlo s ruskou vakcínou. Igor Matovič na seba napokon upozornil aj jemu známym spôsobom, a to statusom na Facebooku. Toto bude veľký týždeň. Dve veľké rozhodnutia, ktoré Slovensko výrazne zmenia,informoval Slovákov.

Infektológ Pavol Jarčuška dodáva, že na Slovensku zomrie každých 15 minút človek s koronavírusom. Ak by bol dostatok vakcín, ktoré sú registrované v EÚ, bolo by ich dosť a mali by sme také tempo očkovania ako má Veľká Britána, ani by sme neuvažovali o dovoze takejto vakcíny,dodáva.

Napriek tomu už teraz na trhu figuruje technologicky rovnaká vakcína, a to od spoločnosti AstraZeneca, čoskoro sa očakáva aj schválenie vakcíny Janssen od spoločnosti Johnson & Johnson. Jedná sa o adenovírusovú vakcínu, ktorej vedľajšie účinky môžu byť horúčka, bolesť hlavy, bolesť svalov a kĺbov a bolesť v mieste vpichu.

Na otázku, či by sa dal Igor Matovič zaočkovať ruskou vakcínou odpovedal, že si to ešte nerozmyslel, ale nemal by s tým problém. Cena dvoch dávok vakcíny potrebných na kompletné zaočkovanie sa pohybuje na sume 16,5 eur, čo je podľa slov premiéra výrazne menej ako Pfizer alebo Moderna.

Posledný záhadný status

Od vetovania výnimky pre Sputnik V zo strany Za ľudí po zasadnutí vlády, na ktorom sa prejednávala aj potenciálna možnosť nákupu tejto vakcíny, nastalo ticho. Dnes Matovič naznačil jej možný príchod na Slovensko. Stalo sa tak potom, čo na fakt upozornil Andrej Danko vo svojom včerajšom videu.

“Milí priatelia, 4 týždne dozadu sme Matoviča vyzývali na dodávku Sputnika,” začína svoje video a pokračuje: “Začal oficiálne rokovať a budúci týždeň by malo ísť lietadlo pre Sputnik. Hovorím to s plnou zodpovednosťou.

Video má len cca 50 sekúnd a Danko v ňom neprezradil, odkiaľ túto zásadnú informáciu má. Igor Matovič totiž nič také nespomenul až do dnešného rána. Z jeho vyjadrení však nie je jasné, či sa na palube vojenského lietadla skutočne nachádza Sputnik V.

Matovič na brífingu dodal, že si Andrej Danko privlastňuje zásluhy, ktoré nie sú jeho. Ani raz pri rokovaní o tejto vakcíne nepadlo jeho meno, naopak, všetky zásluhy o detailoch zmluvy mala údajne na starosti pani Urbanová. Podľa premiéra bola Veronika Remišová o podpise zmluvy upovedomená v nedeľu večer. Zároveň ju a aj ostatných politikov vrátane prezidentky Čaputovej vyzýva, aby odložili politikárčenie bokom a spojili sa v boji proti koronavírusu.

Lietadlo Ozbrojených síl SR sa vracia na Slovensko z Moskvy. Odletelo v nedeľu večer z Bratislavy, čoskoro pristane na letisku v Košiciach. Na palube má byť až 200 000 dávok ruskej vakcíny Sputnik V.

Okrem vakcíny chce aj ruské lieky

Andrej Danko rozpútal zvedavosť, očakávania, ale aj strach a nepochopenie verejnosti. Pod statusom Igora Matoviča môžeš nájsť mnohé rozhorčené komentáre, ktoré upozorňujú na zatajovanie dovozu a nákupu tak dôležitej veci, ako je akákoľvek vakcína.

Tak takto sa to nerobí! Viete, že nepracujete s vlastnými financiami z vlastného vačku?! Zatiaľ každé jedno opatrenie z vašej strany prinieslo len viac mŕtvych. Zamyslite sa, prosím, a prenechajte túto krízovú situáciu niekomu, kto na to má! Vy, ani vaša partia to nie je! Nie, neviete manažovať koronakrízu! Nie, nejde Vám to! Lebo, ako píšete vyššie, na životoch záleží,reaguje rozhorčená Slovenka.

Dáš sa zaočkovať vakcínou Sputnik V, keď bude dostupná?

Predseda SNS a bývalý predseda NR SR Andrej Danko ďalej Slovensku odporúča, aby z Ruska priviezlo aj lieky proti koronavírusu. Konkrétne sa má jednať o Triazavirin. Mnohí sa nás pýtate, aké lieky sa v Ruskej federácii používajú na boj s koronou. Jeden z liekov je antivirotikum pod názvom Triazavirin. Ak sa objavia príznaky ochorenia, dajú sa naraz dve tabletky a následne trikrát denne po jednej. Verme, že Matovič si pozrie aj tento status a dovezú okrem Sputnika aj tieto lieky,vraví Danko na sociálnej sieti.

Budeme odporúčať ľuďom, aby sa neočkovali

Po spomínanom rokovaní vlády sa 21. februára Veronika Remišová (Za Ľudí) vyjadrila, že na základe nedostatočnej dokumentácie ruskej vakcíny, ju nie je možné pokladať za bezpečnú, kým neprejde schvaľovacím procesom EMA.

Vláda chcela, aby minister zdravotníctva Marek Krajčí udelil Sputniku V výnimku. Strana Za Ľudí návrh vetovala. Štát je tu na to, aby zabezpečil, že vakcíny sú účinné a bezpečné, a na to existujú príslušné procesy, tvrdí Remišová.

Remišová: Ak Slovensko povolí Sputnik V, budeme ľuďom odporúčať, aby sa vakcínou očkovať nedali

Ak existuje schválený postup, že účinnosť a bezpečnosť liekov a vakcín bude kontrolovať a certifikovať Európska lieková agentúra (EMA), nemôžeme to obchádzať len preto, že si niekto prečítal v časopise, že je to fajn vakcína,“ vyhlásila. Dodala, že podmienka musí platiť pre akúkoľvek vakcínu z akejkoľvek krajiny pôvodu.

Zdroje: Startitup, Faebook/Andrej Danko, Facebook/Igor Matovič

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech