Sputnik V neprešiel laboratórnou skúškou ani v Maďarsku, jeden z vedcov rezignoval: „Moja práca je zbytočná“

  • Vakcínu Sputnik V schválil v Maďarsku štát aj napriek tomu, že to laboratórium neodporúčalo
  • Jeden z vedcov uviedol, že rezignuje, lebo jeho práca je zbytočná
sputnik vakcína
TASR/Zsolt Szigetvary/MTI via AP
  • Vakcínu Sputnik V schválil v Maďarsku štát aj napriek tomu, že to laboratórium neodporúčalo
  • Jeden z vedcov uviedol, že rezignuje, lebo jeho práca je zbytočná

Maďarsko očkuje vakcínou Sputnik V už od februára. Slovensko už očkovacie látky má, no Štátny ústav pre kontrolu liečiv látku neodporučil. Našli sa nezrovnalosti nielen v dokumentácii, ale aj v zložení vakcíny. Náš Sputnik teda posúdia vedci v Maďarsku. Tí už majú testovanie ruskej vakcíny za sebou. 

Dáš sa zaočkovať vakcínou Sputnik V, keď bude dostupná?

Ani Maďarom sa Sputnik nepozdával

Ako však upozornil maďarský investigatívny portál Népszava.hu ešte v januári, schválenie vakcíny bolo pravdepodobne skôr politickým rozhodnutím. Aj maďarská verzia ŠÚKLu totiž zistila, že testovacia vzorka sa nezhoduje so šaržou, ktorú mali Maďari dostať. Národný inštitút farmácie a potravín (OGYÉI) vakcínu odporučil aj napriek tomu, že sa viacero vedcov postavilo proti tomuto rozhodnutiu.

Podľa Népszava dostali vedci len pár hodín na to, aby Sputnik otestovali. OGYÉI síce odporúčacie stanovisko vydal, ale ako portál uvádza, experti mali pri schvaľovaní viac otázok, než odpovedí. Sputniku takisto chýbala dokumentácia o použití v rizikových skupinách obyvateľstva a tiež o vedľajších účinkoch. Expertov však doslova odbil generálny riaditeľ inštitútu a tvrdil, že dokumentácia je kompletná.

Povolenie od OGYÉI znamená len to, že dokumentácia je adekvátna,“ povedal Mátyás Szentiványi pre denník Magyar Hírlap. „Treba zdôrazniť, že OGYÉI je profesionálna organizácia a aj napriek súčasnej politickej situácii sa tu vykonáva iba vedecká práca,“ povedal.

Népszava sa však skontaktoval s vedcom, ktorý po schválení Sputniku rezignoval z panela expertov, ktorí vakcínu posudzovali. Odmietol povedať svoje meno, no novinárom povedal, že cítil, že jeho práca bola zbytočná. Portál oslovil aj inštitút, odpoveď prišla až po vydaní článku. OGYÉI prisľúbil zverejnenie dokumentácie k ruskej vakcíne, zatiaľ sa tak nestalo.

Schvaľovanie Sputnika V bolo v Maďarsku prinajmenšom zvláštne. Portál 444.hu pripomína, že vláda nezverejnila ani to, koľko štát zaplatil za dodávky ruskej a čínskej vakcíny a ani samotnú dokumentáciu k nim. Maďari si objednali dva milióny dávok vakcíny Sputnik a 5 miliónov dávok čínskych vakcín.

Otázky má aj ŠÚKL

Slovenskí vedci prišli na to isté, na čo aj tí maďarskí. Že Sputnik V nemá kompletnú dokumentáciu, a že vzorka určená na skúšky je iná ako vakcína, s ktorou sa vtedajší premiér Igor Matovič fotil na košickom letisku. Vakcíne chýbalo až 80 % potrebnej dokumentácie a Štátny ústav pre kontrolu liečiv vydal stanovisko, v ktorom Sputnik neodporučil.

Minister financií Igor Matovič to vzal ako osobný útok a po tom, čo Rusi požiadali Slovensko, aby zásielku vakcín vrátilo, sarkasticky zagratuloval „idiotom“, ktorí sa pričinili o to, aby sa na Slovensku ruskou vakcínou neočkovalo. Informácie o neúplnej dokumentácii vakcíny a fakt, že ten náš Sputnik nie je ten, o ktorom sa písalo v časopise Lancet, označil Matovič za „bludy, ktoré šíria prostredníctvom Denníka N“. 

Za slovenských vedcov sa postavilo viacero osobností, podporu im vyjadril aj hlavný hygienik SR. Ján Mikas za rozhodnutím ŠÚKL stojí. Tvrdí, že ŠÚKL urobil všetko preto, aby získal potrebné informácie k vakcíne Sputnik V. „Je to neadekvátne vyjadrenie z úst vysokého predstaviteľa štátu. Sú to neadekvátne výrazy takto haniť ľudí,“ reagoval Mikas na Matovičov status pre SME.

Vedci: Chybu sme neurobili

Voči slovám Igora Matoviča sa ohradilo aj Biomedicínske centrum Slovenskej akadémie vied. Matovič a aj ruský fond, ktorý vývoj Sputnika financuje, tvrdia, že sme porušili zmluvu vykonaním skúšky v necertifikovanom laboratóriu. 

Osem zo štrnástich skúšok bolo realizovaných v Biotechnologických laboratóriách BMC SAV, ktoré sú registrované v európskej databáze EudraGMP a certifikované na vykonávanie mikrobiologických, chemických a biologických skúšok liekov (certifikát č. SK/002V/2020),“ uvádza Biomedicínske centrum SAV v stanovisku.

Dnešný „útok“ Igora Matoviča na ŠÚKL a BMC SAV kvôli Sputniku V je niečo nehorázne. Plne stojím za kolegami, odborníkmi…

Posted by Pavol Cekan on Friday, 9 April 2021

O tom, že ďalších šesť skúšok bude uskutočnených vo vedeckých laboratóriách Virologického ústavu BMC SAV, bolo vopred upovedomené Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky aj ŠÚKL, informuje ďalej centrum.

V súlade so zmluvnými ustanoveniami boli zo strany BMC SAV výsledky skúšok komunikované výhradne ŠÚKLu. O tom, že výsledky doteraz uzavretých skúšok boli v súlade s normatívnou dokumentáciou výrobcu, už ŠÚKL verejnosť informoval. Naše výsledky teda nijako nemohli poškodiť reputáciu výrobcu“ bránia sa vedci.

Zdroje: Népszava.hu, 444.hu, SME

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech