Sputnik V sa bude vyrábať v Taliansku. Do konca roka vyrobia množstvo dávok, ktoré by stačilo pre celé Slovensko

  • Ruský fond priamych investícií (RDIF) podpísal dohodu s farmaceutickou spoločnosťou Adienne Pharma&Biotech
  • Taliani tak budú vyrábať ruskú očkovaciu látku Sputnik V. Dokonca roka majú vyrobiť 10 miliónov dávok
  • Ide tak o ďalšiu snahu Ruského fondu priamych investícií rozšíriť výrobné kapacity, ktoré sú nedostatočné
  • Európska lieková agentúra (EMA) neodporúča núdzové používanie ruskej vakcíny proti koronavírusu Sputnik V
Sputnik
SITA/AP, Jorge Saenz
  • Ruský fond priamych investícií (RDIF) podpísal dohodu s farmaceutickou spoločnosťou Adienne Pharma&Biotech
  • Taliani tak budú vyrábať ruskú očkovaciu látku Sputnik V. Dokonca roka majú vyrobiť 10 miliónov dávok
  • Ide tak o ďalšiu snahu Ruského fondu priamych investícií rozšíriť výrobné kapacity, ktoré sú nedostatočné
  • Európska lieková agentúra (EMA) neodporúča núdzové používanie ruskej vakcíny proti koronavírusu Sputnik V

Ruský fond priamych investícií (RDIF) podpísal dohodu s farmaceutickou spoločnosťou Adienne Pharma&Biotech o výrobe vakcíny Sputnik V proti ochoreniu COVID-19 v Taliansku. Informovala o tom v utorok agentúra Reuters s odvolaním sa na oznámenie taliansko-ruskej obchodnej komory.

Komora vo svojom vyhlásení uviedla, že tento krok pripraví pôdu pre vytvorenie prvého závodu na výrobu ruskej vakcíny Sputnik V v Európe.

zdroj: SITA/AP, Alexander Zemlianichenko

Výroba vakcíny by sa mala začať v júni. Komora dodala, že do konca roka by sa v Taliansku mohlo vyrobiť desať miliónov dávok Sputniku V.

Spoločnosť Adienne Pharma&Biotech so sídlom vo Švajčiarsku podpísala dohodu o výrobe vakcíny vo svojom výrobnom závode v regióne Lombardsko na severe Talianska, uviedol v rozhovore pre agentúru Bloomberg prezident spoločnosti Antonio Francesco Di Naro.

Snaha rozširovať kapacity 

Ide tak o ďalšiu snahu Ruského fondu priamych investícií rozšíriť výrobné kapacity. Licenciu na vakcínu v Rusku kontrolujú dve štátne inštitúcie, výskumný ústav a štátny investičný fond. Dohromady sa vyrába Sputnik v Rusku vo siedmich fabrikách. Ruská vakcína sa stala jednou z najviac objednávaných na svete, pričom najmenej 30 krajín, od Argentíny po Slovensko, zatiaľ podpísalo zmluvy za vyše 2,5 miliardy dávok, vyplýva z údajov Ruského fondu priamych investícií (RDIF).

Z dlhodobého hľadiska môže byť pre Rusko strategická výroba vakcíny v zahraničí. Doteraz podpísali dohody so spoločnosťami v Indii, Južnej Kórei, Kazachstane, Brazílii a Číne. 

Sputnik V sa vyrába v bývalej fabrike na biologické zbrane. Svet si objednal 2,5 miliardy dávok, stihnú sa vyrobiť?

V hre je aj Srbsko a Irán, dokonca aj niektoré európske štáty. Rakúsky kancelár Sebastian Kurz mal vyjadriť ochotu vyrábať ruské vakcíny. Nemecko by ich mohlo vyrábať tiež, ale nemecká kancelárka Angela Merkel uviedla, že to prichádza do úvahy až po schválení Európskou liekovou agentúrou. Igor Matovič si tiež vie predstaviť výrobu Sputnika V na Slovensku.

Hovorca Kremľa Dmitrij S. Peskov minulý mesiac uviedol, že budúca zámorská produkcia uspokojí zahraničný dopyt a zabráni sa nedostatku doma.

EMA neodporúča núdzové používanie Sputnika V 

Európska lieková agentúra (EMA) neodporúča núdzové používanie ruskej vakcíny proti koronavírusu Sputnik V. Pre rakúsku televíznu stanicu ORF to v nedeľu večer uviedla predstaviteľka agentúry Christa Wirthumerová-Hocheová. EMA musí najskôr preskúmať relevantné údaje, ktoré už má k dispozícii, povedala Wirthumerová-Hocheová podľa portálu www.kleinezeitung.at.

zdroj: SITA/AP, Saeed Kaari

Nasadenie vakcíny Sputnik V alebo vakcín od čínskych výrobcov, ktoré rovnako neprešli schvaľovacím procesom na úrovni celej EÚ, prirovnala k „ruskej rulete“. Ako dodala, v dlhodobom horizonte sa bude v únii očkovať vakcínami proti rôznym variantom koronavírusu. EÚ sa podľa nej bude snažiť, aby schvaľovanie nových generácií už registrovaných vakcín bolo rýchle. Igor Matovič skritizoval jej slová, pričom znova zavádzal, že majú schvaľovať vakcíny rýchlejšie a nie tri mesiace. Tri mesiace sa neschvaľovala žiadna vakcíny v EÚ, ktorá požiadala o registráciu.  

Matovič poslal šéfke EMA odkaz cez Facebook kvôli Sputniku: Christa, tu ide o život, schvaľovanie vám trvá pridlho

V rámci krajín EÚ vakcínu Sputnik V v núdzovom režime používa iba Maďarsko. Prvé dodávky vakcíny dorazili na Slovensku, kde proces ich nákupu vyvolal roztržku vo vládnej koalícii. Používanie Sputnika V zvažuje aj česká vláda. V súčasnosti však čaká na závery Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv.

Zdroje: TASR, SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK