Sputnik V spôsobil politické zemetrasenie. Na Matoviča sa valí kritika z každej strany

  • Vakcína Sputnik V je už na Slovensku
  • Igor Matovič podpísal zmluvu o nákupe s ruskou stranou už v sobotu
  • Reakcie politikov na seba nenechali dlho čakať
  • Tomáš Valášek odstúpil z koalície
  • Robert Fico a strana SNS naopak Matoviča chvália
pjimage (18)
TASR/ Dano Veselský, TASR/AP/Risto Bozovic
  • Vakcína Sputnik V je už na Slovensku
  • Igor Matovič podpísal zmluvu o nákupe s ruskou stranou už v sobotu
  • Reakcie politikov na seba nenechali dlho čakať
  • Tomáš Valášek odstúpil z koalície
  • Robert Fico a strana SNS naopak Matoviča chvália

O vakcíne Sputnik V možno hovoriť aj ako doposiaľ najkontroverznejšej vakcíne. Vášnivé debaty sa o nej v politickej obci vedú už dlhšiu dobu. No, politické zemetrasenie nastalo až teraz. Už pár minút po pristátí vládneho špeciálu s prvou zásielkou ruských vakcín z vlády odstúpil Tomáš Valášek. Reakcia však na seba nenechala dlho čakať aj v širších politických kruhoch. Viacerí politici tento krok Igora Matoviča kritizujú. 

Nájdu sa však aj takí, ktorí Matoviča podporili. Urobil tak šéf Smeru Robert Fico či strana SNS, ktorá si za nákup vakcíny dokonca pripisuje zásluhy.

Premiér Igor Matovič si však celú situáciu zrejme užíva. Na vlnu kritiky zareagoval prostredníctvom sociálnej siete. A to veľmi svojským spôsobom. „Ako prebrať bratislavskú kaviareň v karanténe z letargie? Kúpiť bez ich láskavého dovolenia Sputnika.

Ako prebrať bratislavskú kaviareň v karanténe z letargie? Kúpiť bez ich láskavého dovolenia Sputnika🙃 #ChrániťŽivoty

Posted by Igor Matovic on Monday, March 1, 2021

Prvá zásielka vakcín Sputnik V dorazila na Slovensko. Informoval o tom premiér Igor Matovič. Má ísť o prvú várku zo sľúbených dvoch miliónov kusov dávok. V marci a apríli by malo na Slovensko prísť celkovo milión dávok, ktoré vystačia pre pol milióna ľudí, keďže vakcína je dvojdávková. V máji a júni má prísť ďalší milión.

AKTUÁLNE: Sputnik V dorazil na Slovensko. Matovič prezradil, koľko sme zaň zaplatili aj to, či sa ním dá zaočkovať

Verím, že ruská strana dodrží termíny a množstvá. Slovensko bude môcť zrýchliť tempo očkovania o viac ako 40 %,“ povedal Matovič. Minister zdravotníctva Marek Krajčí už udelil výnimku vakcíne Sputnik pre použitie na Slovensku aj bez registrácie EMA.

Koalícia sa začína rozpadať

Tomáš Valášek, člen politickej strany Za ľudí, dnes prostredníctvom svojho facebookového profilu tlmočil, že z vládnej koalície vystupuje. Urobil tak potom, ako Igor Matovič na tlačovej konferencii oznámil, že vakcínou Sputnik V sa na Slovensku bude očkovať aj napriek tomu, že neprešla registráciou EMA. 

NIE V MOJOM MENETajné vojenské lety. Neoverené ruské vakcíny. Záhadný sprostredkovateľ blízky Vladimírovi Putinovi….

Posted by Tomáš Valášek − Za ľudí on Monday, March 1, 2021

Igora Matoviča zastaviť nemôžem, ale viem mu zabrániť konať v mojom mene. Preto dnes vystupujem z vládnej koalície a vzdávam sa postu predsedu Výboru NR SR pre európske záležitosti. A idem všetkými svojimi silami pomáhať budovať zodpovednú, odbornú a európsku alternatívu tejto vláde, ktorá zabudla na hodnoty, pre ktoré ju ľudia zvolili,“ ozrejmil odchod z koalície Tomáš Valášek.

Reagujú aj členovia SaS

Minister zahraničných vecí Ivan Korčok taktiež zareagoval na tlačovú konferenciu Igora Matoviča, ktorá sa odohrala priamo na košickom letisku. Nekritizuje samotný nákup vakcín, ale skôr výstup premiéra Slovenskej republiky.

Účasť premiéra Matoviča pri prílete Sputniku V na Slovensko nepovažujem za vhodnú. Ani mňa, ani nikoho z vlády totiž nenapadlo vítať vakcíny, ktoré k nám prišli z iných štátov. Mohli sme byť pri americkej, nemeckej či britsko-švédskej, ale neurobili sme to, lebo to nedáva zmysel.“

Účasť premiéra Matoviča pri prílete Sputniku V na Slovensko nepovažujem za vhodnú. Ani mňa, ani nikoho z vlády totiž…

Posted by Ivan Korčok on Monday, March 1, 2021

S vyhlásením ministra Ivana Korčoka sa stotožňuje celá politická strana SaS. Z očkovania neregistrovanou vakcínou síce nadšení nie sú, no ako strana s liberálnym postojom trvajú na tom, že „je na slobodnom rozhodnutí ľudí, či sa ňou dajú zaočkovať.“ Kritizujú ale verejné vystúpenie premiéra Igora Matoviča.

Privítali by sme, keby bola vakcína Sputnik V pred očkovaním obyvateľov Slovenska schválená buď agentúrou EMA alebo…

Posted by Sloboda a Solidarita on Monday, March 1, 2021

Korčokova bývalá stranícka kolegyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová nákup ruskej vakcíny ostro kritizuje. Tvrdí, že je rada, že jej meno nemôže byť s týmto krokom vlády spojené. „Som rada, že kamikadze SPUTNIK, ktorou sa táto vláda a najmä Matovič, diskvalifikovali zo skupiny zodpovedných EÚ členov, nemôže byť nijakým spôsobom spájané s mojim menom.“

Som rada, že kamikadze SPUTNIK, ktorou sa táto vláda a najmä Matovič, diskvalifikovali zo skupiny zodpovedných EU členov, nemôže byť nijakým spôsobom spájané s mojím menom.

Posted by Lucia Ďuriš Nicholsonová on Monday, March 1, 2021

Ako informuje Denník N, nákup neregistrovanej vakcíny kritizuje aj Veronika Remišová. „Očkovať občanov neregistrovanou vakcínou, pri ktorej Európska lieková agentúra nepreverila riadnym spôsobom bezpečnosť a účinnosť, nie je správne ani bezpečné.“ 

Veronika Remišová ďalej uvádza, že Marek Krajčí bol proti tomu, aby sa starší ľudia očkovali vakcínou AstraZeneca. A to aj napriek tomu, že danú vakcínu schválila EMA aj Svetová zdravotnícka organizácia pre všetky vekové skupiny. Pri vakcíne Sputnik V však zjavne Marek Krajčí registráciu EMA nevyhodnotil ako potrebnú. 

Minister zdravotníctva však vakcínu schválenú celým tímom odborníkov pre všetky vekové kategórie tvrdohlavo odmietal a je zodpovedný za viac ako 100-tisíc starších ľudí, ktorí dnes mohli byť riadne zaočkovaní registrovanou vakcínou.“

Nákup ruskej vakcíny vyvolal odozvu aj u opozície

Nákup neregistrovanej vakcíny sa vo vládnej koalícii nestretol s pochopením. Útechou pre Igora Matoviča však môže byť podpora od bývalého premiéra Slovenskej republiky Róberta Fica. Ten Matovičov krok vyhodnotil ako správny. I keď body za nákup vakcín nepripisuje Matovičovi, ale skôr sebe a strane SMER. 

SMER – SD od samého začiatku podporoval nákup vakcíny Sputnik V a odmietal hrať akékoľvek geopolitické hry pri ochrane…

Posted by Robert Fico on Monday, 1 March 2021

SMER – SD od samého začiatku podporoval nákup vakcíny Sputnik V a odmietal hrať akékoľvek geopolitické hry pri ochrane zdravia a života ľudí,“ zverejnil na svojom facebookovom profile Róbert Fico.  „SMER – SD je presvedčený, že opakovaným nátlakom prispel k dnešnej dodávke Sputnika V a ďakuje ruskej strane za pružnosť,“ uzavrel Róbert Fico. 

Strana SNS si prisvojuje zásluhy na dohode s Ruskom, Matovič to odmieta. „Pracovali sme na tom štyri týždne. V strane SNS máme zadosťučinenie, že sa oplatilo budovať osobné vzťahy. Vzťahy v Rusku sa budujú v obchodnej aj politickej rovine len na osobných stretnutiach. Máme zadosťučinenie, že slovenský národ chápe, že sa do Ruska kedysi oplatilo cestovať,“ uvádza strana SNS v stanovisku.

Premiér Igor Matovič na to reagoval, že SNS sa nijako nepričinila o objednávku vakcín z Ruska. „To kapitáni radi robia, že sa schvália cudzím úspechom,“ hovorí premiér.

Boris Kollár koaličného partnera podržal

Boris Kollár reagoval umiernene. Tvrdí, že kritika je miestna, no víta akúkoľvek možnosť na zlepšenie situácie. „Chápeme kritiku, že ide o neštandardné riešenie, avšak ostatné vakcíny aktuálne meškajú s dodávkami. Navyše, vakcínou Sputnik V boli už očkované tisíce ľudí vo svete, preto pevne veríme, že ľuďom, ktorí preukážu záujem o túto vakcínu, to bude umožnené aj na Slovensku“ dodala Michaela Jurcová, hovorkyňa predsedu parlamentu.

Zdroje: Facebook Lucie Nicholsonovej , Facebook Ivana Korčoka , Facebook Roberta Fica, Facebook Tomáša Valáška, Denník N, Facebook SaS, Facebook Igor Matovič, TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech