Sputnik z nej vychádza ako víťaz. Matovičovu štatistiku z Maďarska vedci označili ako propagandu

  • Na Facebooku sa začali šíriť štatistika v maďarčine, ktorá porovnáva účinnosť vakcín
  • Sputnik by mal byť najúčinnejší, Pfizer najmenej
  • Vedci varujú pred zavádzaním a skresľovaním údajov
Matovič Sputnik
TASR/František Iván, AP/Sandor Ujvari
  • Na Facebooku sa začali šíriť štatistika v maďarčine, ktorá porovnáva účinnosť vakcín
  • Sputnik by mal byť najúčinnejší, Pfizer najmenej
  • Vedci varujú pred zavádzaním a skresľovaním údajov

Minister financií Igor Matovič zverejnil na svojom Facebooku štatistiku v maďarčine, ktorá hovorí o účinnosti vakcín, ktoré naši južní susedia používajú. Podľa tabuľky by malo ísť o oficiálne dáta maďarskej vlády. Údaje o vakcínach mapujú obdobie od 26. decembra až do 20. apríla.

Sputnik má byť najlepšia voľba

Z tabuľky vyplýva, že najlepšie výsledky v Maďarsku mala práve vakcína Sputnik. Na 100 000 zaočkovaných obyvateľov sa iba 95 ľudí nakazilo aj po vakcinácií a na následky ochorenia aj napriek očkovaniu zomrel jeden človek.

Ak by Vás zaujímali dáta z reálnej praxe po očkovaní v Maďarsku, v tabuľke nájdete porovnanie vakcín podľa toho, koľko…

Posted by Igor Matovic on Sunday, 25 April 2021

 Oproti týmto číslam vyzerajú údaje k ostatným vakcínam naozaj desivo. Po očkovaní AstraZenecou  malo zomrieť na Covid-19 až 7-krát viac ľudí, po Moderne 20-krát viac a po vakcíne Pfizer/BioNTech až 32-krát viac ľudí.

Najviac ľudí sa Covidom-19 malo nakaziť aj po očkovaní vakcínou AstraZeneca, a to o 7-krát viac ako pri Sputniku. Lepšie výsledky ako Pfizer/BioNTech mala mať aj čínska vakcína SinoPharm, ktorou Maďari očkujú.

„Ak by Vás zaujímali dáta z reálnej praxe po očkovaní v Maďarsku, v tabuľke nájdete porovnanie vakcín podľa toho, koľko ľudí po druhom očkovaní ochorelo a koľko zomrelo. Pozor – nejde o úmrtia kvôli očkovaniu, ale o úmrtia na Covid napriek očkovaniu. Verím, že to niekto šikovný prerobí aj do slovenčiny,“ napísal k tabuľke bývalý premiér na sociálnej sieti.

Vedci pred štatistikou varujú

Denník N však upozorňuje, že štatistiku už stihlo spochybniť viacero maďarských odborníkov, ktorí tvrdia, že tabuľka je zavádzajúca. Najväčší problém vidia odborníci v tom, že štatistika porovnáva neporovnateľné údaje a slúži ako politická propaganda.

Tak sa pre denník vyjadril aj maďarský imunológ Ernő Duda: „Ako by sa dala porovnať účinnosť dvoch vakcín, ak jednou očkujú vážne chorých, starých ľudí a druhou silných mladých? Pfizer sa môže podávať ľuďom s leukémiou a nádorovými chorobami, ľuďom s oslabenou imunitou, kým u iných vakcín sa to neodporúča. Ak 99-ročný človek zomrie po očkovaní, to nie je nezvyčajné a nemuselo k tomu dôjsť kvôli očkovaniu.

Akú vakcínu by si si vybral/a, ak by si mal/a výber?

Tabuľka totiž vôbec nezohľadňuje vek zosnulých a iné pridružené choroby, čo celé údaje skresľuje. Vakcína Pfizer/BioNTech sa totiž používa najviac u starších a chronicky chorých ľudí a naopak, Sputnik sa dáva oveľa mladším.

České štatistiky hovoria niečo iné

Posledné údaje o očkovaní západnými vakcínami (Pfizer/BioNTech, AstraZeneca a Moderna) zo susednej Českej republiky hovoria o ich značne lepšej účinnosti.

senior Covid-19 očkovanie koronavírus slovensko
zdroj: TASR/Dano Veselský

Podľa českých štatistikov sa nakazilo len niečo vyše desatiny percenta tých, ktorí dostali obe dávky očkovacej látky.

Z viac než 900 000 ľudí, ktorí už dostali obe dávky vakcíny, úrady evidujú nákazu u zhruba 3 000 osôb. S odstupom 14 dní čísla ďalej klesajú, a to na 0,14 percenta. Ťažký priebeh choroby zdravotníci zachytili len u jednej stotiny percenta zaočkovaných.

„Vakcína nie je stopercentná ochrana proti budúcej nákaze, ale mala by to byť najmä ochrana proti ťažkému priebehu ochorenia, a to je v tých dátach naozaj vidieť,“ povedal šéf Ústavu zdravotníckych informácií a štatistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek, informuje TASR.

Zdroj: Dennik N

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá