Od koberca v Toy Story po pomaranče v Krstnom otcovi. Tieto skryté odkazy filmov si určite prehliadol

  • Filmy a seriály sa rady pohrávajú s diváckym vnímaním
  • Hľadanie tzv. easter eggs sa stalo populárnym „športom“ internetových fór
Ilustračná foto
  • Filmy a seriály sa rady pohrávajú s diváckym vnímaním
  • Hľadanie tzv. easter eggs sa stalo populárnym „športom“ internetových fór

Filmový svet ukrýva množstvo tajomstiev, ktoré diváci pri bežnom sledovaní často ani nepostrehnú. Režiséri a tvorcovia do svojich diel vkladajú skryté odkazy, vtipy či symboly známe ako easter eggs – veľkonočné vajíčka. Hoci sa môžu na prvý pohľad zdať ako nenápadné detaily, ich prítomnosť nie je náhodná. Sú starostlivo premyslené a dodávajú filmom ďalšiu vrstvu významu.

Podľa Urban Dictionary je easter egg „skrytý prvok umiestnený do filmu, televízneho seriálu alebo iného vizuálneho média pre pozorných divákov.“ Inými slovami ide o tajnú správu alebo odkaz, ktorý nie je na prvý pohľad zjavný, no odmení tých, ktorí si ho všimnú. Tento koncept pochádza zo sveta videohier, kde programátori ukrývali tajné správy a bonusový obsah, no postupne si našiel cestu aj do filmov, televízie a dokonca aj literatúry.

Tieto skryté prvky môžu slúžiť ako pocta iným dielam, jemné prepojenie medzi filmami alebo šifrované správy pre najpozornejších divákov. Niektoré sú zrejmé a ľahko rozpoznateľné, zatiaľ čo iné si vyžadujú dôkladné skúmanie a znalosti súvislostí. Objavovanie týchto odkazov sa pre fanúšikov stalo obľúbenou zábavou, pričom mnohí sa o svoje nálezy delia s ostatnými a analyzujú ich online.

Prečo ich tvorcovia do filmov umiestňujú? Niekedy ide o hravý odkaz na ich inšpirácie, inokedy o spôsob, ako budovať prepojené filmové svety alebo odmeniť verných fanúšikov. V niektorých prípadoch môžu dokonca naznačovať skryté významy príbehu, ktoré si všimnú len tí najpozornejší.

Odkazy na ikonické hollywoodske legendy

The Incredible Hulk (2008)

Na začiatku filmu Bruce Banner prepína televízne kanály a na okamih sa objaví scéna zo sitcomu The Courtship of Eddie’s Father, v ktorom hral Bill Bixby – herec, ktorý v 70. rokoch stvárnil Bannerovu ľudskú podobu v seriálovom Hulkovi.

Jurassic World (2015)

Hoci sa v tomto reboote vrátil len jediný herec z pôvodného Jurského parku (BD Wong ako Dr. Henry Wu), režisér Colin Trevorrow preplietol film odkazmi na originál. Jeden z nich je veľmi nenápadný – na stole dinogeeka Loweryho (Jake Johnson) si môžete všimnúť knihu God Creates Dinosaurs. Autorom tejto knihy je Ian Malcolm, postava, ktorú hral Jeff Goldblum.

Dobyvatelia stratenej archy (1981)

Keď Indiana Jones objavuje Studňu duší (Well of Souls), môžete si v pozadí medzi hieroglyfmi všimnúť postavičky C-3PO a R2-D2 zo Star Wars. Tento odkaz nie je náhodný – George Lucas bol producentom filmov o Indianovi Jonesovi a jeho dlhoročným priateľom bol Steven Spielberg, režisér tejto snímky.

Star Wars: Skrytá hrozba (1999)

George Lucas sa revanšoval Spielbergovi za jeho odkaz na Star Wars v Dobyvateľoch stratenej archy a v jednej zo scén v Senáte sa objavujú traja členovia rasy E. T., čo naznačuje, že tieto svety sú prepojené.

Tron (1982)

Keď sa Sark (David Warner) pozerá na svoj monitor, na chvíľu sa na ňom objaví ikonický Pac-Man. Táto nenápadná pocta populárnej videohre z 80. rokov dodáva filmu ďalšiu úroveň zábavy, pričom väčšina divákov si ju pri prvom sledovaní vôbec nevšimla.

Skrytie symbolov a predzvestí

The Departed (2006)

Martin Scorsese vo filme skrýva vizuálne indície naznačujúce osud postáv. Vždy, keď sa má niekto stať obeťou príbehu, objaví sa v zábere písmeno „X“. Táto technika pridáva filmu nový rozmer a pozorným divákom umožňuje predvídať smrť postáv skôr, než k nej dôjde.

Game of Thrones

Aj keď na konci seriálu Game of Thrones kontinuita akoby vyletela von oknom, väčšinu času sa tvorcovia mohli pochváliť neuveriteľným citom pre detail.

Jedným z týchto detailov bol moment, keď Daenerys a Viserys boli s Dothrakmi. Viserys vtedy podráždene povedal: „Prečo ma chceš premeniť na jedného z nich? Čo bude ďalej? Prinútiš ma zapliesť si vrkoč?“ Na čo mu Daenerys odpovedala: „Nemáš právo na vrkoč. Ešte si nevyhral žiadnu bitku.“

Táto tradícia medzi Dothrakmi znamenala, že vrkoč je symbolom víťazstva. Fanúšikovia si neskôr všimli, že Daenerys si tento zvyk osvojila – čím viac bitiek vyhrala, tým viac vrkočov pridávala do svojich vlasov.

Zdroj: Youtube printscreen
zdroj: Youtube printscreen

Krstný otec (1972-1990)

Pomaranče v trilógii Krstný otec symbolizujú smrť. Kedykoľvek sa v scéne objavia, niekto dôležitý čoskoro zomrie.

Nečakané odkazy na iné filmy

Toy Story (1995)

Pixar sa inšpiroval hororovou klasikou Osvietenie (The Shining). V Sidovom dome nájdeme koberec s rovnakým vzorom ako v hoteli Overlook a v jednej zo scén vidíme bezpečnostnú kameru s označením „OVERLOOK R237“ – odkaz na desivú izbu 237 z Kubrickovho filmu.

Rango (2011)

Animovaný film obsahuje scénu s ikonickým kabrioletom zo Strachu a hnusu v Las Vegas, v ktorom hral Johnny Depp – dabingový herec hlavnej postavy v Rango.

I Am Legend (2007)

V postapokalyptickom svete filmu si môžeme všimnúť billboard propagujúci fiktívny film Batman v Superman – a to celé roky predtým, než tento film skutočne vznikol. Tento detail prekvapil fanúšikov, keď sa crossover nakoniec v roku 2016 stal realitou.

Spider-Man (2002)

Vo všetkých troch Spider-Man filmoch Sama Raimiho sa objaví jedno špecifické auto – model Delta 88 z roku 1973. Toto vozidlo je režisérovým obľúbencom a dá sa vidieť takmer v každom jeho filme vrátane trilógie Evil Dead.

Odkazy na popkultúru a opakujúce sa prvky

Fight Club (1999)

David Fincher do každej scény vložil Starbucks pohár. Tento nenápadný, ale zámerný detail je satirickým komentárom na všadeprítomnosť korporácií a konzumerizmus, čo dokonale zapadá do tematiky filmu.

Red Apple cigarety v Tarantinových filmoch

Tarantino vymyslel fiktívnu značku cigariet Red Apple, ktorá sa objavila v Pulp Fiction (1994) a odvtedy sa ukazuje takmer v každom jeho filme.

Alfred Hitchcock a jeho cameá

Legendárny režisér sa objavil v 40 zo svojich 53 filmov – napríklad ako muž nestíhajúci autobus v North by Northwest (1959) alebo naťahujúci hodiny v Rear Window (1954).

Skutočné detaily vo filmoch

Top Gun: Maverick (2022)

Lietadlo P-51 Mustang, ktoré sa objavuje vo filme, patrí samotnému Tomovi Cruisovi, ktorý je licencovaný pilot.

Keď sa červenám (2022)

Dve dievčatá v triede majú na rukách infúzne sety inzulínových púmp, čo je pocta Susan Fong, pracovníčke Pixar-u s cukrovkou 1. typu.

Ja, zloduch (2010)

Číslo 072069 na Gruovom lístku odkazuje na 20. júl 1969 – deň pristátia na Mesiaci.

Chyť ma, ak to dokážeš (2002)

V tomto filme sa skrýva nenápadný, no zaujímavý detail. Na spodku tabule sa objavuje nápis „Steven + Tom’s 4th project“, čo v preklade znamená „Štvrtý projekt Stevena a Toma“. Táto nenápadná poznámka odkazuje na režiséra Steven Spielberga a herca Toma Hanksa, ktorí pri tomto filme spolupracovali už po štvrtýkrát – Spielberg ako režisér, Hanks v hlavnej úlohe. Ide o malý, no štýlový spôsob, akým tvorcovia filmu pripomenuli svoju dlhoročnú spoluprácu.

Black Mirror

Seriál Black Mirror je známy svojimi temnými technologickými víziami, no fanúšikovia si všimli, že epizódy sa doslova hemžia skrytými odkazmi, ktoré naznačujú, že sa odohrávajú v tom istom univerze. Tu sú niektoré z najzaujímavejších:

Symbol medvedíka z „White Bear“

V epizóde White Bear (S02E02) hrá dôležitú úlohu záhadný symbol, ktorý sa objavuje na obrazovkách a ovláda správanie ľudí. Tento symbol možno vidieť aj v ďalších epizódach, napríklad v Shut Up and Dance (S03E03) a v Playtest (S03E02), čím naznačuje širší vplyv technológie v tomto svete.

Spoločnosť TCKR Systems

Táto fiktívna firma sa objavuje v niekoľkých epizódach, napríklad v San Junipero (S03E04) ako spoločnosť stojaca za simulovanou realitou pre starších ľudí. Jej logo sa však mihne aj v Black Museum (S04E06), čo naznačuje, že experimenty s vedomím prebiehali už dávnejšie a majú širší kontext.

Noviny s odkazmi na iné epizódy

V epizóde The National Anthem (S01E01) sa objavujú noviny so správami, ktoré odkazujú na iné príbehy – napríklad zmienky o technológii z The Entire History of You (S01E03). Takéto odkazy sa pravidelne objavujú v pozadí aj v ďalších epizódach.

Ashley O a pieseň „Anyone Who Knows What Love Is“

V epizóde Rachel, Jack and Ashley Too (S05E03) speváčka Ashley O (Miley Cyrus) naspieva hit, ktorý sa už predtým objavil v seriáli viackrát – prvýkrát ho spievala postava v Fifteen Million Merits (S01E02). Tento song sa stal opakujúcim sa motívom naprieč viacerými sériami.

Black Museum – pokladnica referencií

Epizóda Black Museum (S04E06) je doslova preplnená odkazmi na predchádzajúce epizódy. Môžeme v nej vidieť napríklad krvavú masku z White Bear, DNA skenovaciu technológiu z USS Callister (S04E01) či medicínsku technológiu spojenú s experimentami na vedomí, ktoré sa objavili v iných častiach seriálu.

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Zdroje: Youtube/Bryan Seeker, Urban Dictionary, Still watchnig Netflix, LWKS, Emefka, zoznam

Najnovšie videá

Trendové videá