Starbucks a mnoho ďalších obchodníkov musí varovať ľudí, že môžu dostať z kávy rakovinu

  • Kalifornské kaviarne zaplavia varovné nápisy
  • Nápisy budú upozorňovať na to, že káva obsahuje aj akrylamid, ktorý môže spôsobiť rakovinu
  • Tabuľky s upozornením žiada nezisková organizácia CERT.
Starbucks
linkedin.com
  • Kalifornské kaviarne zaplavia varovné nápisy
  • Nápisy budú upozorňovať na to, že káva obsahuje aj akrylamid, ktorý môže spôsobiť rakovinu
  • Tabuľky s upozornením žiada nezisková organizácia CERT.

Sudca v Los Angeles rozhodol, že americký reťazec Starbucks a ďalší predajcovia kávy musia svoje kávové nápoje predávané v Kalifornii zabezpečiť varovaním pred rakovinou. Menej známa nezisková skupina žalovala približne 90 obchodníkov s kávou, vrátane Starbucks z dôvodu, že porušovali zákon v Kalifornii, ktorý vyžaduje, aby spoločnosti varovali spotrebiteľov o chemických látkach, ktoré by mohli spôsobiť rakovinu. Jednou z týchto chemikálií je akrylamid, ktorý je vedľajším produktom pražených kávových zŕn, ktoré sú prítomné vo varenej káve.

Predajcovia sa búria

Sudca Elihu Berle sa vyjadril v súdnom rozhodnutí, že Starbucks a ďalšie spoločnosti nepreukázali, že neexistuje žiadne významné riziko z karcinogénu vyrobeného v procese praženia kávy.

Starbucks a ďalší obžalovaní majú čas do 10. apríla, aby mohli vzniesť námietky voči rozhodnutiu súdu. Spoločnosť odmietla vyjadriť svoje pripomienky, pričom odkázala reportérov na vyhlásenie Národnej spoločnosti pre kávu (NCA), podľa ktorej priemysel zvažuje odvolanie a ďalšie právne kroky. „Výstražné štítky na kávu by boli zavádzajúce. Štátna správa USA o potravinách uvádza, že káva môže byť súčasťou zdravého životného štýlu,“ uvádza sa vo vyhlásení NCA.

Časť predajcov kávy sa však bráni a tvrdí, že v káve je len zanedbateľné množstvo akrylamidu, a naopak, že pozitívne vplyvy kávy prevažujú nad rizikami. Berle vo svojom rozhodnutí uviedol:„Žalovaní nedokázali preukázať, že konzumácia kávy prináša prospech ľudskému zdraviu.“

Kritika predajcov

Súdny spor bol podaný v roku 2010 Radou pre vzdelávanie a výskum toxík (CERT), ktorá obvinila kaviarne, obchody a ďalšie zariadenia, vrátane Starbucksu či 7-Eleven, že nedostatočne varujú svojich zákazníkov o množstve akrylamidu v kávových nápojoch a o toxických účinkoch tejto látky. CERT poukazuje na to, že akrylamid je kalifornskými zákonmi klasifikovaný ako karcinogén a predajcovia kávy tak majú podľa organizácie povinnosť varovať svojich zákazníkov.

Niektoré firmy na túto požiadavku už pristúpili, podľa AP ale často varovné tabuľky umiestňujú vo svojich podnikoch na nie príliš viditeľných miestach, ako napríklad pod pultom s cukrom a smotanou. Ak firmy nariadenia porušia, čaká ich mastná pokuta 2029,06 eur.

Zobraziť celú galériu (3)
zdroj: pinterest.com

Náš článok venovaný káve a jej priaznivým vplyvom si môžeš prečítať TU.

Zdroj: dailymail.co.uk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech