Starosta mestečka zakázal ľuďom nosenie rúšok. Len zlodeji a teroristi si nasadzujú masky, tvrdí

  • Svet v posledných dňoch znepokojil postoj starostu talianskeho mestečka Sutri
  • Poslanec Sgarbi verejné hlása, aby ľudia prestali nosiť rúška proti ochoreniu COVID-19
  • Prirovnáva ich k teroristom či zlodejom
rúško
TASR/AP/Bob Edme
  • Svet v posledných dňoch znepokojil postoj starostu talianskeho mestečka Sutri
  • Poslanec Sgarbi verejné hlása, aby ľudia prestali nosiť rúška proti ochoreniu COVID-19
  • Prirovnáva ich k teroristom či zlodejom

Starosta talianskeho mestečka Sutri pristúpil k nečakanému kroku. Ľuďom vyslovene zakázal chrániť sa pred nákazou COVID-19 nosením rúška. O nariadení poslanca Vittoria Sgarbiho informuje agentúra APA. Dôvodom má byť zákon z roku 1977, ktorý Taliansko prijalo v rámci boja proti terorizmu, podľa ktorého ľudia nesmú po ulici chodiť so zahalenou tvárou.

„Len zlodeji a teroristi si nasadzujú masky,“ uviedol Sgarbi.  Mestečko Sutri má viac ako 6 000 obyvateľov a jeho starosta patrí medzi jedných z najhlasnejších kritikov opatrení proti šíreniu nového koronavírusu.

Fico sa veselo stretáva s dôchodcami, rúško nemal ani raz a to ani vnútri

Podobný postoj zaujali na Slovensku aj niektorí poslanci za stranu Ľudová strana Naše Slovensko, ktorých dnes z parlamentu vykázal Boris Kollár. Dôvodom bolo, že si ani po opätovných výzvach nechceli nasadiť rúška

Situácii v Taliansku nepomáha ani skutočnosť, že tu medzi niektorými ľuďmi narastá odpor k noseniu ochrany horných dýchacích ciest.  Starosta juhotalianskeho mesta Benevento dokonca potrestal šéfa pravicovej strany Liga Mattea Salviniho pokutou vo výške 400 eur za to, že si pri nedávnom predvolebnom zhromaždení, nenasadil rúško.

Zdravotnícki odborníci vyzývajú Taliansko, aby posilnilo testovanie a vyhľadávanie kontaktov novonakazených pred otvorením škôl, ktoré krajina plánuje 14. septembra.

Taliansko dosiaľ zaznamenalo viac ako 270 000 potvrdených prípadov ochorenia COVID-19 a takmer 35 500 úmrtí na nový koronavírus, ktorému za posledný deň podľahlo osem ľudí.

V Benátkach sa dnes aj napriek pandémii začal medzinárodný filmový festival

 V talianskom meste Benátky sa dnes napriek koronavírusovej pandémii začal za prísnych bezpečnostných opatrení 77. ročník medzinárodného filmového festivalu. Informuje ABC News.

„Som nadšený a zároveň trochu znepokojený,“ priznal pred novinármi riaditeľ festivalu Alberto Barbera. V máji rozhodol, že benátsky festival sa uskutoční napriek tomu, že mnohé iné významné svetové filmové podujatia vrátane festivalu v Cannes boli pre pandémiu COVID-19 zrušené.

Za zelenú si zaplatíš. A ak nie, potopím tvoju firmu. Potravinový semafor podľa Linharta mieri do parlamentu

„Cítime zodpovednosť z toho, že sme prví. Vieme, že Benátky budú akýmsi testom pre všetkých,“ povedal Barbera. Po Benátkach sú umiestnené desiatky červených tabuliek s nápismi ako „Noste rúško“, „Dodržiavajte bezpečný odstup“ či „Umývajte si ruky“.

Jedným z najradikálnejších obmedzení je aj zákaz pre fanúšikov vstupovať na červený koberec, kde sa počas uplynulých ročníkov snažili získať autogram alebo fotografiu svojho obľúbeného herca či herečky.

V Benátkach tento rok očakávajú približne 6 000 návštevníkov, čo je asi polovica z bežného počtu divákov. Obmedzenia, ktoré na hraniciach zaviedli mnohé krajiny, totiž viacerým ľuďom neumožňujú na festival pricestovať.

Zdroje: newsdotit.com, ABC News , APA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech