Startup prišiel s inovatívnym nápadom, ako vyčistiť naše mestá

  • Holandský startup prichádza s revolučnou novinkou, ktorá má potenciál zlepšiť svet okolo nás. Pomocou mestského vtáctva. Ak neveríš, čítaj a presvedč sa sám.
IMG_20170903_165828
thenextweb.com
  • Holandský startup prichádza s revolučnou novinkou, ktorá má potenciál zlepšiť svet okolo nás. Pomocou mestského vtáctva. Ak neveríš, čítaj a presvedč sa sám.

Prechádzal si sa už niekedy ulicami mesta so zrakom upretým na chodník plný špiny a nedopalkov? Holandský dizajnéri Ruben Van der Vleuten a Bob Spikman raz pri takejto prechádzke Amsterdamom dostali výnimočne bláznivý nápad.

Obaja si všimli množstvo cigaretových špačkov ležiacich po zemi, ktoré sú nielenže neestetické, ale aj nezdravé. Možno sa pýtaš, prečo na tom záleží?  Nuž preto, lebo sa predpokladá, že až 4 trilióny cigariet ročne skončia v našom životnom prostredí.

Toto číslo je ešte desivejšie, keď si predstavíš množstvo karcinogénov , nikotínu a toxínov, ktoré sa pod ním skrýva a ktoré zaťažuje našu prírodu. Určite sa zhodnneme na tom, že cigaretové nedopalky okolo nás sú vážnym problémom. Mladí dizajnéri teda začali rozmýšľať, ako ich efektívne odstrániť a ich nápad je prekvapivý, ale logický. Rozhodli sa totiž do riešenia tohto problému zapojiť inú vec, ktorej máme v mestách veľa. Vtákov.

A ktorý vták sa preslávil svojimi schopnosťami zbierať a hromadiť veci?  Správne, vrany.

zdroj:Phobulos

Tak vznikla revolučná myšlienka, na ktorej stojí Crow Box. Je to prístroj, ktorý trénuje vrany, aby hľadali a zbierali drobné, za ktoré potom dostanú oriešky. A keď vrany môžu zbierať mince, prečo by nemohli zbierať špačky?

Myšlienka je jednoduchá, jej prevedenie však bude vyžadovať veľa úsilia. Pointou je naučiť vrany aby si spájali špačky s jedlom.  Tento proces bude rozdelený do niekoľkých krokov, väčšina z nich bude bez účasti človeka.

zdroj:thenextweb

Ak sa skutočne potvrdí, že vrany sú schopné hľadať špačky v okolí a doniesť ich na určené miesto ako výmenu za potravu, môže sa týmto milým spôsobom vyriešiť závažný enviromentálny problém.

Ak máš obavu o zdravie týchto vrán, nemusíš. Systém bude premyslený tak, aby bol kontakt vrany s cigaretou čo najkratší.

K úplnému prevedeniu nápadu však ešte stále vedie tŕnistá cesta plná výskumov a mladíci nevylučujú, že sa svojej myšlienky možno budú musieť vzdať.

Avšak tento projekt už preukázal jeden pozitívny vedľajší účinok. Väčšina ľudí, ktorí sa o tomto start upe dozvedia si naplno uvedomí rozsah a závažnosť problému a sami začnú meniť svoje správanie. Aj ked veľa ľudí si uvedomuje, že vyhadzova do prírody plasty alebo odpadky je škodlivé, málokto má rovnaký pohľad aj na cigaretové nedopalky. To sa ale môže osvetou a aj pomocou tohto projektu zmeniť.

 

Zdroj: thenextweb.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech