Startup vytvoril obnoviteľný vodíkový zdroj energie zo slnečného svetla a vody

  • Kalifornský startup HyperSolar a univerzite University of lowa sa podarilo vytvoriť vodíkový zdroj energie. Inšpirovali sa rastlinami.
solution3
  • Kalifornský startup HyperSolar a univerzite University of lowa sa podarilo vytvoriť vodíkový zdroj energie. Inšpirovali sa rastlinami.

Koncom mája HyperSolar ohlásil pokrok vo vývoji tohto obnoviteľného zdroja energie a Univerzity of lowa obnovila ročný výskum s týmto startupom. Oba týmy spolupracujú na technológii, ktorá vyrobí čistú vodíkovú energiu na základe procesu podobnému ako pri fotosyntéze. Tento výskum by mal pomôcť zlacniť výrobu takéhoto druhu energie, keďže doterajší spôsob je veľmi drahý.

Aby dosiahli očakávaný výsledok, vytvorili elektrochemické zariadenie poháňané slnečnou energiou. Takéto zariadenie sa môže uložiť do akejkoľvek vody, od odpadovej až po morskú. Keď zariadenie zachytí slnečné lúče, začne meniť vodu na vodík, ktorý sa uloží na spôsob batérie. Keď sa vodík začne meniť naspäť na vodu, výskumníci môžu pozbierať energiu.

cycle-large

foto: hypersolar.com

 

Ako to teda funguje?

HyperSolar H2Generator funguje na princípe nano častíc. Tie napodobňujú fotosyntézu. Generátor obsahuje solárny absorbér, ktorý generuje elektróny zo slnečného žiarenia a pomocou katód a anód prenesie elektróny do vodíkových molekúl vody. Zariadenie sa skladá z reaktora, vodíkového kompresora a vodíkového zásobníka.

HyperSolar-Energy-889x864

foto: inhabitant.com

HyperSolar sa vyjadril, že má v pláne skrátiť celý proces výroby vodíkovej energie tak, ako aj zlacniť celý tento proces. Energia, ktorú by vyprodukovali, sa môže použiť do vodíkovo poháňaných áut, alebo ako zdroj čistej energie. Vedúci programu Syed Mubeen povedal pre tlač, že vývoj systému čistej energie by bol celosvetovým prínosom. Pravdaže, sú si vedomí, že solárne panely či veterné turbíny sa už podieľajú na výrobe čistej energie. Skutočnou výzvou preto zostáva vytvoriť zdroj energie, ktorý by nahradil fosílne palivá a mohol by sa rozšíriť po celom svete, aj do menej rozvinutých krajín.

 

HyperSolar

Táto spoločnosť sa zaoberá výrobou obnoviteľnej energie, ktorá premení slnečné žiarenie a vodu na vodík. Na rozdiel od uhľovodíkových palív, kde sa kysličník uhľovodíkový spolu s ostatnými prímesami vylučuje do vzduchu, vodík vytvára vodu ako jediný vedľajší produkt.

Zdroj: inhabitat.com, zdroj titulnej foto: hypersolar.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech