Startup vyvinul aplikáciu, ktorou vymažeš svoju uhlíkovú stopu. Funguje ako Spotify či Netflix

  • Prostredníctvom mesačnej splátky môžeš posielať peniaze tam, kde tvoju CO2 stopu vymažú
  • Prispeješ tým na zaujímavé projekty z rozvojových krajín
  • Prostredníctvom mesačnej splátky môžeš posielať peniaze tam, kde tvoju CO2 stopu vymažú
  • Prispeješ tým na zaujímavé projekty z rozvojových krajín

Project Wren klientom ponúka spôsob, ktorým vykompenzujú svoju uhlíkovú stopu. Ako informoval portál Bloomberg, celý systém Wren funguje na aplikácií, ktorá pripomína Spotify či Netflix. Na začiatku sa do nej prihlásiš, vyplníš informácie o tom, ako často a akým spôsobom cestuješ. Do výsledkov sa ráta aj to, či si vegetarián, vegán alebo ješ mäso. Aplikácia ti na záver automaticky vyhodnotí rozsah tvojej uhlíkovej stopy, ktorú urobíš za mesiac.

Si lepší než priemer?

Výsledky tvojej uhlíkovej stopy sú porovnávané so slovenským a celosvetovým priemerom. Môžeš na základe toho vidieť, ako veľmi ničíš ovzdušie oproti väčšine.

Svoju uhlíkovú stopu môžeš zmazať mesačnými splátkami

Project Wren je v podstate webový kvantifikátor, ktorý ti vypočíta výšku splátky na základe veľkosti tvojej uhlíkovej stopy po zadaní špecifických informácií.

Zadávaš krajinu, z ktorej pochádzaš, to, ako často a ako dlho letíš, čím cestuješ a čo konzumuješ. Všetko sa odrazí na tvojom výsledku. Ten sa následne prepočíta do sumy, ktorú by si mesačne mal zaplatiť, aby si škody napáchané na ovzduší vymazal.

Môžeš si vybrať, či chceš mesačne platiť polovičnú sumu, celú alebo dvojnásobok, pri ktorom prispievaš najvyššou čiastkou.

Peniaze putujú na dobrú vec

Súm určuješ, kde peniaze putujú. Na výber máš momentálne z troch projektov, do ktorých môžeš prispievať.

  • Uganda – Zdravé palivo na varenie – dovezené brikety zabezpečia menší výrub lesov a menej zdravotných problémov spojených so škodlivými výparmi.
  • Keňa – Komunita miestnych, ktorá vysádza stromy – podpora zalesňovacieho programu.
  • Peru – Ochrana Amazonského pralesa – zabránenie odlesňovaniu pomocou satelitných snímok, bezpilotných lietadiel a monitorovacích nástrojov pre domorodú peruánsku komunitu v Amazonii.

Zaznamenali sme veľký dopyt po organizáciách s cenovo dostupnými opatreniami v oblasti zmeny klímy, ktoré nie sú vedené formou tradičného politického aktivizmu. Mnoho ľudí je frustrovaných tým, ako vlády riešia tento problém,“ uviedol pre Bloomberg  spoluzakladateľ kalifornského startup projektu Wren Ben Stanfield.

Síce kalifornský projekt vznikol len pred dvoma mesiacmi, má už svojich prvých 500 predplatiteľov.

Zdroj: Project Wren, Bloomberg

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá