Štát chce získať prístup k miliardám eur z dôchodkových úspor. Plánuje ich investovať do diaľnic a bytov

  • Ministerstvo práce pripravuje zmeny v zákone o druhom pilieri
  • Umožnil by investovať dôchodkové úspory Slovákov do štátnych projektov
erik tomáš
  • Ministerstvo práce pripravuje zmeny v zákone o druhom pilieri
  • Umožnil by investovať dôchodkové úspory Slovákov do štátnych projektov

Takmer 17,6 miliardy eur. Taká je aktuálna hodnota úspor, ktoré si približne dva milióny Slovákov odkladajú na dôchodok v druhom pilieri.

Tieto peniaze by sa už čoskoro mohli využiť na financovanie významných štátnych projektov. Ministerstvo práce pod vedením Erika Tomáša (Hlas-SD) totiž pripravuje zásadné zmeny v zákone o starobnom dôchodkovom sporení.

Ambiciózny plán, o ktorom informovali Aktuality počíta s možnosťou investovať časť nasporených prostriedkov do výstavby diaľnic, energetických zariadení či nájomných bytov. Konkrétny návrh by sa mal dostať do pripomienkového konania už v apríli tohto roka.

„Úpravou regulačného rámca pre investovanie majetku v dôchodkových fondoch by bolo možné dosiahnuť, aby dôchodkové správcovské spoločnosti mohli (v závislosti od investičnej stratégie dôchodkového fondu) rozhodnúť o presmerovaní časti investícií do nových finančných nástrojov,“ uvádza v návrhu ministerstvo práce.

Ministerstvo hovorí o investičných príležitostiach

Dôchodkové správcovské spoločnosti (DSS) sa novým možnostiam investovania nebránia, zdôrazňujú však potrebu dobrovoľnosti a výhodnosti pre sporiteľov. „Každý druh investícií, ktorý zodpovedá charakteru dôchodkového sporenia a pomáha zlepšiť jeho výkonnosť, je vítaný,“ uviedol pre FINSIDER Peter Socha, predseda predstavenstva DSS Uniqa.

Súčasný stav investičných možností je podľa ministerstva práce nedostatočný: „Investičné príležitosti vhodné na financovanie náročných projektov štátu využitím aktív v dôchodkových fondoch na Slovensku neexistujú – v dlhopisových garantovaných dôchodkových fondoch majú síce aktuálne slovenské štátne dlhopisy zastúpenie na úrovni približne jednej miliardy eur, priame využitie týchto aktív na financovanie rozvoja reálnej ekonomiky však chýba.“

V systéme momentálne funguje 11 negarantovaných fondov, ktoré dosahujú pozoruhodné výnosy od 14 do 24 percent. Tieto fondy investujú prevažne do akcií a ETF fondov sledujúcich globálne ekonomické trendy. Nová legislatíva by mala umožniť vytvorenie špeciálnych cenných papierov, najmä dlhopisov s garantovaným výnosom, ktoré by prilákali časť týchto prostriedkov do domácich projektov.

Tomáš upokojuje občanov

„Ak by sa investovali tie peniaze do týchto slovenských projektov, tak by to muselo byť v prospech tých sporiteľov,“ vysvetlil Tomáš v nedeľnej diskusnej relácii TA3 V politike. Podľa neho by z toho profitoval nielen štát, ale aj samotní sporitelia.

Opozícia však tento nápad ostro kritizuje. „Druhý pilier bol niekoľkokrát oslabovaný a obmedzovaný práve Ficovými vládami,“ pripomenula mu v diskusii poslankyňa Simona Petrík (PS). Poukázala na to, že vláda už stihla znížiť odvody do druhého piliera z 5,5 na 4 percentá.

Petrík zároveň odmietla tvrdenia, že druhý pilier je zodpovedný za deficit Sociálnej poisťovne, ktorý aktuálne dosahuje 2,7 miliardy eur. Varovala, že ak bude deficit naďalej rásť, poisťovňa nebude mať na vyplácanie trinástych dôchodkov. Minister Tomáš pritom ubezpečil, že vláda neplánuje siahnuť na úspory v druhom pilieri ani doň znižovať odvody.

Minister chce meniť ústavu

Ako informuje portál Openiazoch, minister práce chce v ústave zakotviť minimálnu výšku odvodov do druhého piliera. Zmena by mala zabrániť ďalšiemu znižovaniu príspevkov. Minister práce Erik Tomáš začal rokovania s opozíciou o návrhu, ktorý by do základného zákona štátu zakotvil minimálnu výšku odvodov pre sporiteľov.

Táto iniciatíva prichádza po tom, čo súčasná vláda od začiatku roka 2023 znížila odvody do druhého piliera z 5,5 na 4 percentá hrubej mzdy. „Takým riešením by bola celospoločenská dohoda, že stanovíme minimum pre odvody do druhého piliera v ústave, aby to už nikto nemohol podliezať,“ vysvetlil Tomáš na pondelkovej tlačovej konferencii.

Na presadenie ústavnej zmeny však bude potrebná širšia politická zhoda. Koalícia sama nemá dostatok hlasov na zmenu ústavy a potrebuje podporu opozície. Minister Tomáš potvrdil, že už začal rokovania s opozíciou.

V súčasnosti ústava hovorí len všeobecne o existencii druhého piliera: „Primerané hmotné zabezpečenie v starobe sa vykonáva prostredníctvom priebežne financovaného dôchodkového systému a systému starobného dôchodkového sporenia. Štát podporuje dobrovoľné sporenie na dôchodok.“

Kritika od liberálov

Návrh zákona na úpravu pravidiel investovania v druhom dôchodkovom pilieri by sa nemal stať zdrojom financovania konsolidačných opatrení, tvrdí SaS.

Opoziční poslanci z SaS Marián Viskupič a Martina Bajo Holečková upozornili na to, že peniaze v druhom pilieri nie sú vládne, ale ide o súkromné úspory takmer dvoch miliónov sporiteľov, ktorí si na dôchodkových účtoch sporia na vlastnú penziu, preto štát nemá právo na ne siahnuť.

„Pri aktuálnom kupčení s hlasmi v parlamente hrozí, že si premiér Robert Fico (Smer-SD) dokáže splniť svoju túžbu politicky ovládnuť druhý pilier. Ak sa v druhom čítaní do návrhu zákona pridajú pozmeňovacie návrhy, tak reálne hrozí, že sa zavedie napríklad povinné investovanie do štátom určených projektov, čím by sa peniaze sporiteľov mohli stať zdrojom financovania vládnych priorít,“ uviedol Viskupič s tým, že ak vláda umožní politické zasahovanie do investičných stratégií dôchodkových fondov, výsledkom bude ohrozenie úspor sporiteľov a ich nižšie dôchodky.

Čítajte viac z kategórie: Ekonomika

Zdroje: Aktuality, FINSIDER, Slov-lex.sk, Openiazoch, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá