Štát čoskoro vyplatí rodičom dôchodok z odvodov ich detí. Viaceré povolania nemusia uvidieť ani cent

  • Od roku 2023 sa na Slovensku zaviedol rodičovský dôchodok
  • Vyplácať sa začne už toto leto
  • Vojaci, policajti a ženy v domácnosti ale majú problém
Žena umýva zeleninu a peniaze
Ilustračný obrázok, Unsplash/@cdc, Unsplash/Markus Spiske
  • Od roku 2023 sa na Slovensku zaviedol rodičovský dôchodok
  • Vyplácať sa začne už toto leto
  • Vojaci, policajti a ženy v domácnosti ale majú problém

Od roku 2023 vstúpil do platnosti zákon, vďaka ktorému môžu rodičia dostať k dôchodku príplatok na základe počtu detí. Takzvaný rodičovský dôchodok by mal byť vyplácaný každý mesiac spolu so starobnou penziou. 

Keďže ide o úplne nový systém, v tomto roku bude rodičovský dôchodok vyplatený jednorazovo. Ako uvádza Postoj, do konca februára tohto roka majú deti ešte možnosť tento typ dôchodku svojim rodičom zamietnuť. 

Napriek tomu, že zákon platí iba necelý mesiac, už teraz sa objavujú prvé problémy. Z poberania rodičovského dôchodku bolo vylúčených hneď niekoľko povolaní.

Automatické vyplatenie

Ak chcú deti, aby ich rodičia dostávali spomínaný dôchodok, nemusia pre to urobiť vôbec nič. Penzisti ho podľa aktuálne nastaveného systému dostanú automaticky bez akýchkoľvek problémov. 

Ako uviedol hovorca Sociálnej poisťovne Martin Kontúra, ľudia by mali mať vyplatený rodičovský dôchodok do konca septembra tohto roka. V Ranných novinách TV JOJ ďalej Kontúra uviedol, že v poisťovni sa budú snažiť o to, aby boli peniaze vyplatené ešte skôr.

V priebehu roka tak príde ľuďom oznámenie o tom, že majú nárok na vyplácanie rodičovského dôchodku. V doručenom dokumente bude uvedená aj výsledná suma, ktorú by mali mesačne dostať od každého dieťaťa. Tento rok bude vyčíslená čiastka vyplatená naraz. 

Ako uvádza na svojej webovej stránke Sociálna poisťovňa, rodičovský dôchodok nedostanú automaticky všetci rodičia. Nárok na vyplatenie vzniká až po dovŕšení dôchodkového veku. Toto platí aj v prípade, ak rodič už predtým dostával výsluhový dôchodok.

Rodič musí mať na vyplatenie spomínaného dôchodku odpracovaných minimálne 15 rokov. To v praxi znamená, že ak bola napríklad matka celý svoj život ženou v domácnosti, nárok na rodičovskú penziu stráca.

Vylúčené povolania

Rodičovský dôchodok získajú podľa aktuálneho znenia zákona iba rodičia od detí, ktoré odvádzajú odvody do Sociálnej poisťovne. Automaticky sú tak z neho vylúčení vojaci, policajti, hasiči alebo colníci, ktorí fungujú na odlišnom systéme.

Peniaze eura 10, 20 aj stovka s drobnými
zdroj: Startitup

Poslanci za Sme rodina Jozef Lukáč a Miloš Švrček chcú však tento problém vyriešiť a predložili novelu zákona o sociálnom poistení. Vďaka nej by sa malo všetko vyriešiť, no zostáva otázne, či v parlamente táto novela prejde. 

Na rodičovský dôchodok majú právo aj živnostníci, ale iba v takom prípade, ak platia odvody do Sociálnej poisťovne.

Okrem toho, ak sú potomkovia aktuálne na materskej, prípadne rodičovskej dovolenke, vtedy sú poistencami štátu. V tom čase za nich odvádza odvody na dôchodkové poistenie štát. V tomto prípade ich rodičia majú na rodičovský dôchodok nárok tiež. 

Výška dôchodku

Ako informuje portál Podnikajte.sk, dieťa môže svojim rodičom rodičovský dôchodok aj zamietnuť. Urobiť tak môže do konca februára tohto roka, pričom stačí vyplniť obyčajný formulár, ktorý zašle s overeným podpisom Sociálnej poisťovni. 

Právna ústava neumožňuje rodičovi, aby odmietol prijať rodičovský dôchodok. Okrem iného môže dieťa rozhodnúť aj o tom, že chce, aby dôchodok dostával iba jeden z rodičov. V tomto prípade ale dostane iba svoju časť a nie peniaze za oboch.

Presná suma rodičovského dôchodku sa určuje ako 1,5 % z jednej dvanástiny úhrnu vymeriavacieho základu. Rodič vďaka tomu dostane dôchodok aj vtedy, ak jeho dieťa celý rok nepracovalo. Maximálne môže výška rodičovského dôchodku dosiahnuť 21,8 eura mesačne od jedného dieťaťa.

Zdroje: Postoj.sk, Podnikajte.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá