Štát čoskoro zruší otravný poplatok. Peniaze ale vyberie aj tak

  • Povinnosť platiť koncesionárske poplatky sa vzťahuje aj na niektorých podnikateľov
  • Zamestnávatelia vítajú ich možné zrušenie
Pokladnica, peniaze a platenie
Ilustračný obrázok, Pixabay/Alexas_Fotos, Pixabay/Skitterphoto
  • Povinnosť platiť koncesionárske poplatky sa vzťahuje aj na niektorých podnikateľov
  • Zamestnávatelia vítajú ich možné zrušenie

Koncesionárske poplatky pre Rozhlas a televíziu Slovenska (RTVS) sa od 1. júla 2023 zrušia. Poslanci Národnej rady SR v decembri schválili novelu zákona o rozhlase a televízii. Koncesionárske poplatky od obyvateľov nahradí nárokovateľný príspevok zo štátneho rozpočtu, ktorý sa bude každoročne valorizovať o mieru inflácie.

Tento krok sa dotkne aj niektorých podnikateľov, ktorí túto zmenu vítajú. Ako uvádza portál Podnikajte.sk, ide o súčasť dohody medzi SaS a povereným premiérom Eduardom Hegerom v rámci podpory štátneho rozpočtu na rok 2023.

Štátny rozpočet

Schválenie štátneho rozpočtu na rok 2023 vyvolalo niekoľkotýždňové diskusie, keďže v decembri 2022 bola vyslovená nedôvera vláde. Aj keď boli vzťahy medzi zákonodarcami viac než napäté, zákon roka bol napokon schválený. 

S politickou podporou SaS v rámci štátneho rozpočtu sa však spájalo niekoľko podmienok. Jednou z nich bolo aj zrušenie koncesionárskych poplatkov. Zmena tak bola nakoniec schválená v decembri 2022 v rámci zákona o dani z osobitej stavby.

Dňa 2. 1. 2023 však prezidentka Zuzana Čaputová zákon o dani z osobitý stavby vetovala. Jej výhrady smeruje k samotnej dani z osobitej stavby, nie k zmene týkajúcej sa koncesionárskych poplatkov. Aj napriek tomu však bude musieť byť celý zákon ešte raz prerokovaný v parlamente. 

To, či sa koncesionárske poplatky predsa len nakoniec zrušia, bude teda závisieť od prelomenia prezidentkinho veta. V prípade, že za zákon nezahlasuje nutný počet poslancov, uvedená zmena nebude platná. 

Nevýhoda väčších zamestnávateľov

Povinnosť platiť koncesionárske poplatky sa vzťahuje aj na niektoré podnikateľské subjekty. Ako informuje portál Podnikam.sk, uhrádzať ich musia aj v takom prípade, že vôbec nevyužívajú televízne a rozhlasové služby. 

Podľa zákona sú povinné platiť koncesionárske poplatky fyzické osoby, ktoré sú evidované dodávateľmi elektriny v evidencii odberateľov elektriny v domácnostiach pre spotrebu elektriny v bytoch alebo rodinných domoch. Čo v praxi znamená, že povinnosť sa vzťahuje na každého, kto odoberá elektrinu bez ohľadu na to, či tieto služby v praxi reálne využíva alebo nie.

Okrem toho musia koncesionárske poplatky uhrádzať aj zamestnávatelia, ktorí v obdobnom pracovnom vzťahu alebo v pracovnom pomere zamestnávajú minimálne troch zamestnancov.

V tomto prípade sa táto povinnosť vzťahuje iba na tých zamestnávateľov, ktorí uzatvorili so zamestnancami pracovný pomer založený pracovnou zmluvou. Aj tu platí pravidlo, že subjekt je povinný platiť koncesionárske poplatky, aj keď nevyužíva služby Rozhlasu a televízie.

Bankovky eur v peňaženke
zdroj: TASR/DPA/Patrick Pleul

Podnikatelia tento poplatok platia za každého svojho zamestnanca a v nevýhode sú tak najmä väčší zamestnávatelia. 

„Za zrušenie koncesionárskych poplatkov Republiková únia zamestnávateľov (RÚZ) dlhodobo bojovala. Bola to totiž len ďalšia forma skrytého zdaňovania zamestnávateľov, administratívne náročná a neefektívna,“ skonštatoval v tlačovej správe Jozef Špirko, viceprezident RÚZ.

Verejnoprávny charakter

Ak sa poslancom nakoniec podarí prelomiť veto prezidentky SR, zrušenie koncesionárskych poplatkov by mohlo nadobudnúť účinnosť už 1. 7. 2023. Ministerstvo kultúry SR bude tak mať možnosť realizovať potrebné súvisiace legislatívne a procesné kroky. 

RTVS by tak odvtedy bola financovaná formou štátneho príspevku. Ten by v tomto roku dosiahol výšku takmer 42 miliónov eur. Ide o sumu, ktorá by mala pokryť čiastku vybranú za pol roka platenia koncesionárskych poplatkov. 

Vďaka Zmluve so štátom by RTVS neskôr získala ďalších 23 miliónov eur a 8 miliónov im bude slúžiť ako forma kompenzácie za ľudí oslobodených od platenia koncesií. 

Pri zrušení koncesionárskych poplatkov však ostáva otázkou nezávislosť RTVS, teda aby nebolo toto médium politicky ovplyvňované. Ako informuje Ministerstvo kultúry SR na webovej stránke, vedenie rezortu súhlasilo s návrhom SaS aj vzhľadom na to, že do zákona sa podarilo presadiť valorizačný mechanizmus. Ten zabezpečí, že sa bude štátny príspevok pre televíziu a rozhlas Slovenska navyšovať každý rok. 

„Veríme tak, že sa podarí zachovať verejnoprávny charakter tejto inštitúcie aj v ďalších rokoch bez ohľadu na to, kto bude pri moci,“ uviedol rezort kultúry na svojej webovej stránke. 

Od roku 2023 sa výška koncesionárskych poplatkov nemenila a bola na úrovni 4,64 eur mesačne. Vedenie rezortu chce tak odstrániť podfinancovanie RTVS, na ktoré už dopláca niekoľko rokov. 

„Rovnako tak je vedenie rezortu kultúry rozhodnuté prísť s takým legislatívnym návrhom a systémom financovania, ktorý rozptýli možné obavy zo zasahovania politikov do fungovania RTVS,“ uvádza ešte ministerstvo.

Zdroje: Podnikajte.sk, Právne Noviny, Podnikam.sk, Ministerstvo kultúry SR, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá