Štát „klepne po prstoch“ 110-tisícom Slovákov. Za rozšírenú praktiku hrozia vysoké pokuty
- Zlatá éra pre živnostníkov je na konci, zdá sa
- Štát ide zasiahnuť proti falošným SZČO

- Zlatá éra pre živnostníkov je na konci, zdá sa
- Štát ide zasiahnuť proti falošným SZČO
Počul si už niekedy o Švarcsystéme? Ten je na Slovensku síce nelegálny, no napriek tomu sa aj u nás praktizuje. Vláda pripravuje veľký záťah na falošných živnostníkov, pričom budú „lietať“ mastné pokuty. A tie si zaplatí nielen živnostník, ale aj firma, ktorá si ho najala.
Ako sme ťa už v minulosti informovali, na Slovensku evidujeme čoraz viac „fiktívnych živnostníkov“. Ešte v roku 2023 bol ich počet cca 110-tisíc.
Prečo sa úradom nepáči, že vznikol tento trend zamestnaných živnostníkov? Štátna kasa tým prichádza o nemalé množstvo prostriedkov. Živnostníci totiž odvádzajú z celkovej ceny práce 6-násobne nižšie daňovo-odvodové platby za prvý rok živnosti a 2,3-násobne nižšie platby za ďalšie roky živnosti.
Štát prichádza o peniaze
Ministerstvo financií analyzovalo, aký dopad má tzv. švarcsystém na štátnu kasu. Tvrdia, že ak by boli všetci fiktívni zamestnanci riadne zamestnaní, odvedené dane a odvody by sa zvýšil až o 648 miliónov eur. Ako však uvádza portál Peniaze.sk, toto je len teoretická situácia, pretože v žiadnej krajine EÚ neexistuje menej ako 7 fiktívnych živnostníkov.
Za nelegálne zamestnávanie na živnosť udeľujú pokutu od 2 000 do 200 000 eur. Ak sa navyše týka viacerých osôb súčasne, je to vždy aspoň 5 000 eur. Živnostník, ktorý si týmto spôsobom privyrábal môže dostať sankciu 331 eur. Ak ti ani pokuta nepríde vysoká, zamestnávateľom hrozia omnoho hrozivejšie sankcie.
Potrestaní zamestnávateľa totiž budú mať komplikácie s účasťou vo verejných obstarávaniach a prídu o možnosť čerpanie peňazí od štátu.
Čo robiť, keď príde kontrola
Podnikatelia a fyzické osoby by mali venovať zvýšenú pozornosť právnemu nastaveniu ich vzťahov. Charakteristiky, ktoré môžu naznačovať nesprávne zamestnávanie, zahŕňajú dlhodobú prácu pre jednu firmu, nedostatočnú samostatnosť, začlenenie do organizačnej štruktúry firmy a podobnosť pracovných činností s klasickými zamestnancami.
Ako vedieť, či ma môžu za niečo potrestať? Právnička Barbora Magočová pre portál Peniaze.sk zostavila zoznam charakteristík, ktoré ti môže poriadne zavariť. Ak si živnostník a niektorú z nich spĺňaš, radšej si daj svoje spolupráce do poriadku.
- Dlhodobo pracuješ výhradne pre jednu firmu a neponúkaš služby iným subjektom.
- Riadiš sa pokynmi od vedenia firmy, ktoré sú pravidelne poskytované na ovplyvnenie jej pracovného výkonu, čím máš len malú mieru samostatnosti.
- Si začlenený do organizačnej štruktúry firmy, aktívne spolupracuješ so zamestnancami a komunikuješ aj so zákazníkmi.
- Vykonávaš pracovné úlohy, ktoré sú typické aj pre klasických zamestnancov.
- Si pravidelne prítomný na pracovisku a dodržiavaš firmou stanovenú pracovnú dobu.
- Zaoberáš sa riešením operatívnych úloh, ktoré nie sú vymedzené len určitým výsledkom, ale zahŕňajú širší rozsah činností.
Nižšie odvody, ale aj nižšie dôchodky
„Dnes finančne výhodné nízke odvody do sociálneho systému sa pri konečnom zúčtovaní veľmi negatívne premietnu do výšky starobného dôchodku. Mnohí fiktívni živnostníci sa tak pri odchode do dôchodku môžu ocitnúť pod hranicou minimálneho dôchodku a na ich nevyhnutné dorovnanie sa bude musieť skladať celá spoločnosť, každý zamestnanec,“ upozornil nedávno predseda NKÚ Ľubomír Andrassy.
Podľa ÚHP možno prítomnosť fiktívnych živnostníkov identifikovať napríklad prostredníctvom verejne dostupných pracovných ponúk. Analytici ÚHP sa domnievajú, že najúčinnejším a najjednoduchším spôsobom, ako zredukovať počet fiktívnych živnostníkov, by bolo zintenzívniť cielené kontroly pracovných inšpektorátov, najmä v tých firmách, kde existuje podozrenie na tento druh zamestnávania.
„Z dlhodobého hľadiska odporúčame pristúpiť k aktualizácii Zákonníka práce, ak to bude nutné kvôli efektivite kontrol. Zamerať sa treba aj na zníženie motivácií firiem využívať fiktívnych živnostníkov,“ dodali v komentári pre TASR analytici ÚHP.
Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska
Zdroje: Redakcia Startitup, Peniaze.sk, MFSR, TASR