Štát ti dá viac ako 2 000 eur, ak sa zapojíš do nového projektu na ochranu slovenskej prírody

  • Rezort životného prostredia hľadá ľudí do nového enviro projektu, ktorý financuje Európska únia
  • Otvára štyri nové pozície pre záujemcov, ktorí majú blízko k ochrane životného prostredia
príroda, peniaze
Unsplash/Jorge Flores, Robert Anasch
  • Rezort životného prostredia hľadá ľudí do nového enviro projektu, ktorý financuje Európska únia
  • Otvára štyri nové pozície pre záujemcov, ktorí majú blízko k ochrane životného prostredia

Ministerstvo životného prostredia získalo prvý dlhoročný projekt s názvom LIFE. Zameraný je na zlepšenie stavu chránených území európskeho významu v našej krajine. Nový program je financovaný z programu Európskej únie a realizovaný bude v priebehu nasledujúcich 10 rokov.

Celkovo „zhltne“ pomerne slušnú časť finančných prostriedkov – spolu ide o viac ako 16,5 milióna eur.

Hanba Slovenska: Vzácny rys je v našej krajine chránený, no aj tak sa tu potichu strieľa

Šancu podieľať sa na tomto projekte sa enviro rezort rozhodol dať aj štyrom záujemcom. Pre tých, ktorých zaujíma téma životného prostredia, najmä v oblasti ochrany prírody, rezort otvára spolu štyri pracovné pozície. Prihlasovanie bude spustené do 17. februáre 2021, stačí poslať životopis a motivačný list.

Od marca tohto roka sa môžeš stať napríklad projektovým manažérom, na tejto pozícii budeš mať na starosti najmä koordináciu celého projektu LIFE či komunikáciu s Európskou komisiou. Zarobiť si tu môžeš od 2 100 eur v hrubom, závisí od tvojich skúseností.

NAŠE AKTIVITY A ÚSPECHY V ROKU 20201️⃣ Podarilo sa podstatne utlmiť ťažbu v hlucháních biotopoch, tlak zabral….

Posted by My sme les on Friday, January 15, 2021

Voľná je aj pozícia finančného manažéra, ktorému rezort sľubuje „zmysluplnú prácu“ s reálnym dopadom na zvyšovanie ochrany a kvality životného prostredia. Samozrejmosťou má byť aj pružný pracovný čas či päť dní dovolenky naviac.

Postarať sa budeš musieť napríklad o komplexné zabezpečenie chodu projektu na finančnej úrovni. Zodpovednosť budeš mať aj za mesačné finančné správy projektu. Na tejto pozícii začína nástupný plat na úrovni 2 000 eur v hrubom. Aj v tomto prípade však platí, že výška platu závisí najmä od tvojich pracovných skúseností.

Šéf TMR: Zvykol som si, že všetko, čo robíme, je kritizované. Nádrže za 2,5 milióna eur sú prínos pre prírodu

Otvárať sa má aj pozícia technického manažéra, na ktorej mesačný plat je už o niečo nižší, a to 1 500 eur v hrubom. Ak by si chcel prevziať zodpovednosť za internú aj externú komunikáciu projektu ako komunikačný manažér, priprav sa na plat od 800 eur v hrubom.

Tím projektu LIFE sa bude musieť postarať napríklad aj o revitalizáciu slovenských riek. Európska únia si totižto v Stratégií EÚ v oblasti biodiverzity do roku 2030 stanovila, že „oslobodí“ až 25 000 kilometrov tečúcich riek. V celej Európe by sme tak mali vidieť stále viac projektov obnovovania vodných tokov, ako aj odstraňovanie starých priehrad.

Posted by WWF Slovakia on Tuesday, February 9, 2021

Jedným zo zásadných výstupov projektu má byť aj analýza dopadov zmeny klímy na území Natura 2000, ktoré má dnes európsky význam.

Dobrou správou je, že projekt prináša okrem spolupráce rezortov životného prostredia a pôdohospodárstva aj spoluprácu s neštátnymi subjektmi a neziskovými organizáciami s celoslovenskou pôsobnosťou, ako je napríklad WWF Slovensko.

O tom, že pre Slovensko je takýto projekt viac ako potrebný, svedčí aj skutočnosť, že Európska komisia našu krajinu dôrazne kritizuje napríklad za nedostatočnú ochranu hlucháňa hôrneho a necitlivé hospodárenie v lesoch.

„Dnes je už aj väčšine laikov jasné, že s hospodárením v lesoch našich národných parkov niečo nie je v poriadku. Viac ako 15 rokov trvá lykožrútová kalamita a kvôli náhodnej ťažbe zdôvodňovanej kalamitou sa vyťažili desiatky tisícov hektárov lesov, vrátane stoviek hektárov najvzácnejších starých lesov,“ približuje súčasnú situáciu Milan Janák z ochranárskej organizácie WWF Slovensko.

Zdroje: MŽPSR, WWF Slovakia

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech