Štát vyhodil milióny na tajný systém, ktorý nefunguje. V kauze ISKRA figurujú aj Žiga so Sulíkom

  • Prevalil sa miliónový podvod na ministerstve hospodárstva
  • Utajovaný projekt zrejme existoval iba na papieri
  • Dodatky k zmluve podpísali aj Žiga so Sulíkom
Peter Žiga, Aurel Ugor, Richard Sulík
Peter Žiga, Aurel Ugor, Richard Sulík, TASR/Jakub Kotian, Štefan Puškaš, Pavel Neubauer
  • Prevalil sa miliónový podvod na ministerstve hospodárstva
  • Utajovaný projekt zrejme existoval iba na papieri
  • Dodatky k zmluve podpísali aj Žiga so Sulíkom

Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry 12. septembra obvinil exšéfa Národného bezpečnostného úradu Aurela Ugora. Ten čelí obvineniu z obzvlášť závažného zločinu porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku v súbehu so zločinom machinácie pri verejnom obstarávaní a verenej dražbe.

Skutku sa mal Ugor dopustiť ako vedúci pracovník Ministerstva hospodárstva SR. „Skutok sa týka zmluvných vzťahov Ministerstva hospodárstva SR a obchodných spoločností z obdobia rokov 2013 až 2017, ktoré mali byť uzavreté v rozpore s osobitnými zákonmi, v dôsledku čoho mala štátu vzniknúť škoda prevyšujúca 8,5 mil. eur,“ informovala hovorkyňa generálnej prokuratúry Jana Tökölyová.

„Obvinený je stíhaný na slobode, vyšetrovanie aktívne pokračuje pod dozorom prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry GP SR, pričom nateraz nie je možné poskytnúť ďalšie informácie, aby nedošlo k ohrozeniu účelu trestného konania,“ dodala.

Aurel Ugor a Mikuláš Dzurinda
zdroj: TASR/Štefan Puškáš

Aurel Ugor totiž vypracoval kľúčovú zmluvu medzi ministerstvom hospodárstva a IT firmou Lomtec. Rezort v roku 2013 hľadal vhodného kandidáta na vývoj integrovaného systému krízového riadenia, ktorý je dnes známy pod názvom ISKRA.

Tento systém stál štát bezmála 8,5 milióna eur. Avšak celková škoda by sa v prípade kompletného spustenia systému vyšplhala až na 24 miliónov.

Čo je vysoká suma na to, že Najvyšší kontrolný úrad SR označil tento systém za nepotrebný, nefunkčný a predražený a dokonca akúsi nadprácu ministerstva, ktoré správu takéhoto systému ani nemalo v kompetencii.

Ako sa do kauzy zaplietol Žiga so Sulíkom

Zaujímavé je, že trestne stíhaný je zatiaľ len muž, ktorý nevýhodnú zmluvu ministerstva s IT spoločnosťou vypracoval. No v dokumente Najvyššieho kontrolného úradu figurujú aj ďalšie významné mená, a to vtedajší minister hospodárstva Peter Žiga, jeho nástupca Richard Sulík, ako aj dvaja zástupcovia firmy Lomtec Miroslav Ličko a Peter Sedlák.

Peter Žiga
zdroj: TASR/Martin Baumann

Obaja exministri podpísali dodatok k zmluve o predĺžení termínu dodania systému. Pôvodný termín, dokedy mala IT firma systém ministerstvu dodať, bol 31.12.2019.

V zmluve o dielo bolo jasne stanovené, že ak firma Lomtec termín nestíha, má zaplatiť sankciu vo výške 0,03 % z celkovej ceny diela za každý deň omeškania. Namiesto toho, aby spoločnosť pokutovali, však najskôr Žiga podpísal predĺženie termínu dodania na 31.07.2020 a následne Sulík do 31.12.2020.

Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Zdroje: Zmluva o dielo 2019, Správa o výsledku kontroly 2020, Lomtec, Výročná správa ministerstva hospodárstva 2019, Finstat

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá