Štát začína vyplácať mimoriadny príspevok už tieto dni. 1,5 miliónu Slovákov „cinknú“ na účet stovky eur

  • Príspevok dostaneš automaticky, bez podania žiadosti
  • Pokiaľ máš výplatný termín neskôr, peniaze ti prídu skôr
Skupina seniorov a peniaze
Ilustračný obrázok, TASR/Milan Kapusta, Unsplash/lilzidesigns
  • Príspevok dostaneš automaticky, bez podania žiadosti
  • Pokiaľ máš výplatný termín neskôr, peniaze ti prídu skôr

Ako sme ťa informovali pred pár dňami v tomto článku, dôchodcovia majú dostať do konca tohto roka jednorazový príspevok 300 eur namiesto pôvodne avizovaných 150 eur. Po rokovaniach s ministrom financií Ladislavom Kamenickým (Smer-SD) sa na to v rozpočte našlo dodatočných 220 miliónov eur. Avizovali to predseda Národnej rady (NR) SR Peter Pellegrini a minister práce Erik Tomáš (obidvaja Hlas-SD).

Spomínaný mimoriadny príspevok, ktorý Národná rada Slovenskej republiky schválila k pôvodnému 13. dôchodku, začne Sociálna poisťovňa (SP) vyplácať od 1. decembra. Najneskôr ho doručí do 20. decembra 2023. Poberatelia, ktorí majú výplatný termín 22. a 24. deň v mesiaci, svoj príspevok dostanú skôr, informuje TASR.

Seniorom príspevok doručia automaticky

Podľa portálu oPeniazoch.sk príspevok vo svojom štandardnom výplatnom termíne dostane takmer 1,5 milióna poberateľov.

„Mimoriadny príspevok vo výške 300 eur Sociálna poisťovňa vyplatí dôchodcom, ktorí majú nárok na výplatu dôchodku v decembri 2023, a to automaticky, bez podania žiadosti. Týka sa to približne 1,46 milióna poberateľov,“ priblížil hovorca Sociálnej poisťovne Martin Kontúr.

SP výplatu nastavila tak, aby všetkým penzistom príspevok doručila do 20. decembra 2023, vďaka čomu ho skôr dostanú aj seniori, ktorí majú výplatné termíny v okolí Štedrého dňa. Peniaze dostanú na bankový účet, prípadne si ich môžu prevziať spolu s decembrovým dôchodkom na pošte, pokiaľ si zvolili výplatu dôchodkového príspevku v hotovosti.

Sociálna poisťovňa vyplatí 300 eur aj seniorom, ktorí majú priznaný dôchodok v uplynulom období, teda v decembri 2023, a ešte nemajú zabezpečenú pravidelnú mesačnú výplatu dôchodku. „O mimoriadny príspevok netreba žiadať, Sociálna poisťovňa zabezpečuje jeho výplatu automaticky,“ informuje hovorca Sociálnej poisťovne Martin Kontúr.

Mimoriadny príspevok dostanú seniori, ktorí poberajú starobný, predčasný starobný, invalidný, vdovský a vdovecký, sirotský či sociálny druh dôchodku. Spolu ich je podľa údajov NR SR 1 460 155. 

Najneskôr do 20. decembra dostanú 300 eur aj poberatelia dôchodkov, ktorým SP poukazuje dôchodok do zahraničia, a to do štátov Európskeho hospodárskeho priestoru alebo do štátov Švajčiarskej konfederácie. Príspevok im však bude vyplatený osobitne, teda nie naraz s dôchodkom za december.

Prezidentka SR Zuzana Čaputová v piatok 24. novembra podpísala novelu zákona o 13. dôchodku, ktorú minulý týždeň v skrátenom legislatívnom konaní schválila Národná rada (NR) SR.

Mimoriadny príspevok, ktorý bude vyplatený v priebehu decembra, mal byť podľa pôvodne predloženého návrhu v sume 150 eur. Poslanci však schválili pozmeňujúci návrh sociálneho výboru na jeho zvýšenie na dvojnásobok. Opatrenie by malo vyjsť rozpočet približne na 440 miliónov eur.

Príspevok, ktorý bude čoskoro vyplácaný, už Tomáš avizoval

Strana Hlas-SD sa snaží o presadenie plnohodnotného 13. dôchodku. V tejto súvislosti upozornili, že z technických dôvodov nedôjde k jeho vyplateniu tento, ale až budúci rok. V súčasnosti sa vypláca ako sociálna dávka vo výške 50 až 300 eur podľa príjmu jednotlivých dôchodcov.

„Dnes bude počas prerokovávania tohto návrhu na výbore predložený pozmeňujúci návrh, ktorý túto sumu zdvojnásobí. Slovenskí seniori dostanú na návrh ministerstva práce, vlády a koalície ešte do Vianoc každý jeden 300 eur,“ priblížil pred týždňom Pellegrini.

Práve potvrdený príspevok bude teda určený pre všetkých dôchodcov, nielen starobných. „Pevne verím, že to seniorov a poberateľov tých ďalších dôchodkov poteší a na budúci rok, tak ako sme už avizovali, bude pred Vianocami vyplatený 13. dôchodok vo výške priemerného dôchodku, presne tak, ako to sľubovala strana Hlas-SD. V prípade starobných dôchodcov to bude znamenať 606 eur,“ avizoval Tomáš.

Zdroje: TASR, oPeniazoch.sk, NR SR, Startitup

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá