Štát „zobral“ Slovnaftu obrovský balík peňazí. „Budeme sa brániť“

  • Tržby boli o polovicu vyššie ako v roku 2021
  • Do štátnej kasy potečie vysoká suma peňazí
Čerpacia stanica Slovnaft
Čerpacia stanica Slovnaft, TASR/Milan Kapusta
  • Tržby boli o polovicu vyššie ako v roku 2021
  • Do štátnej kasy potečie vysoká suma peňazí

Ako uviedol portál Aktuality.sk, slovenská rafinéria Slovnaft vykázala za minulý rok zisk vyše jednej miliardy eur a jej tržby boli na úrovni 6,06 miliardy eur. Podľa portálu boli o polovicu vyššie ako v roku 2021.

Igor Matovič, niekdajší minister financií, v tom čase vyhlásil, že nechcú, „aby si Slovnaft užíval lacnú ruskú ropu“. Vtedy predstavil návrh na zdanenie slovenskej petrochemickej spoločnosti Slovnaft. 

Najskôr hovoril o 70-percentnom zdanení výnosov z ruskej ropy. Narazilo to však na akciovku a na vtedy koaličnú SaS. Urobil sa kompromis, ktorý predstavoval 55-percentné zdanenie. Portál Aktuality zverejnili, aká suma pôjde kvôli tomuto kroku do štátnej kasy.

Z účtovej závierky Slovnaftu sa ukazuje, že tržby boli o polovicu vyššie ako v roku 2021. Pre štát je najzaujímavejší operatívny zisk akciovky, ktorý dosiahol 1,06 miliardy eur za minulý rok. V roku 2021 to bolo 250 miliónov eur.

Po tom, čo sa zisk Slovnaftu zdanil, bol vo výške 416 miliónov eur. Už rok 2021 bol pre Slovnaft nadpriemerný, nikdy predtým nedosiahol ani polovicu najnovšieho 416-miliónového zisku po zdanení.  

Aj po zdanení vysokej dane z nadpriemerného zisku tak zarobil osemnásobok priemerného zisku.

Rástol už aj pred začatím vojny

Anton Molnár, hovorca firmy, okomentoval výsledky tak, že zisk európskych rafinérií v roku 2022 výrazne vzrástol najmä pre prudký nárast rozdielu cien surovín a vyrábaných palív.

„Rozdiel rástol už aj pred začatím vojny medzi Ruskom a Ukrajinou, najmä zásluhou silného nahromadeného dopytu v doprave, prechodu z plynu na ropu, celosvetovo nízkych zásob a utlmených výrobných kapacít rafinérií,“ povedal pre portál Molnár a uviedol, že strach zo straty dodávok z Ruska napätie na trhoch len viac vystupňoval.

Hovorca nezabudol pripomenúť, že radosť z vysokých výsledkov brzdí to, že štát si zo zisku rafinérie zoberie až 625 miliónov eur. „Zdanením sa nám skrátil prístup k investíciám, takže musíme prehodnotiť investičné plány. Slovnaft doteraz pritom žiadnu štátnu podporu nedostal, ani len na úpravu technológie, aby sme mohli spracovávať aj inú ropu ako ruskú,“ okomentoval výsledky firmy hovorca Anton Molnár.

Generálny riaditeľ Slovnaftu Oszkár Világi uviedol, že firma uskutočnila prevádzkový pokus, v rámci ktorého výrobnými zariadeniami Slovnaftu prúdilo 100 percent inej ropy, než tej ruskej. Uviedol to v závere minulého roka.

„Otestovali sme tak logistické trasy pre dovoz ropy z mora a schopnosť našej technológie spracovávať čisto iný typ ropy. Spolu sme v roku 2022 spracovali 219-tisíc ton alternatívnych rôp pri celkovom spracovanom objeme 5,4 milióna ton,“ povedal generálny riaditeľ Slovnaftu.

Maďarská skupina MOL Group chce podniknúť všetky právne kroky, aby napravila nespravodlivosť z vysokého zdanenia spoločnosti, uviedol pre portál Molnár. „Solidárnu daň považuje za neprimeranú a nezákonnú. Zdanenie výrazne prevýšilo odporúčania Európskej únie a žiadna z okolitých krajín k takému radikálnemu kroku nepristúpila.“ 

Zdroje: Aktuality, Registeruz

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá