Státisíce dávok Sputnika stále smutne čakajú v Šarišských Michaľanoch. Krajčí prezradil, aký môže byť ich osud

  • Bývalý minister zdravotníctva sa vyjadril ku zverejneniu zmluvy súvisiacej s vakcínou Sputnik V
  • Tvrdí, že zmluva je výhodnejšia ako ostatné
Ilustračný obrázok
Ilustračný obrázok, TASR/František Iván,TASR / Milan Kapusta
  • Bývalý minister zdravotníctva sa vyjadril ku zverejneniu zmluvy súvisiacej s vakcínou Sputnik V
  • Tvrdí, že zmluva je výhodnejšia ako ostatné

Aj napriek tomu, že zmluvu na nákup vakcín Sputnik V podpísal vtedajší minister zdravotníctva Marek Krajčí koncom februára, nám sa naskytla možnosť vidieť ju až pred niekoľkými dňami. Z jej textu vyplynulo viacero vecí, nad ktorými mnohí krútili hlavou. Napríklad aj to, že sa Slovensko zaviazalo zobrať dva milióny vakcín a ešte aj pod hrozbou pokuty. Práve ku tejto veci sa vyjadril exminister zdravotníctva Marek Krajčí.

Predávať ďalej

Podľa Krajčího slov vraj Slovensko nemusí kúpiť všetky vakcíny Sputnik V. „Objednali sme vakcínu pre 1 milión ľudí. Teda 2 milióny dávok. Do zmluvy som však presadil klauzulu, že ak nám ruská strana nedodá v mesiaci aspoň 50 % prisľúbených vakcín, Slovensko môže jednostranne odstúpiť od zmluvy. A to sa dá už aj teraz,“ napísal Krajčí na sociálnej sieti.

Ďalej vysvetlil, že dodané vakcíny môžeme predať ďalej. „Tak napríklad, takéto práva nemáme pri odbere iných vakcín cez Európsku komisiu. Tie budeme musieť odobrať/zaplatiť všetky a teraz sa ani nedajú odpredať mimo EU. Štáty EU boli pritom nútené si objednať oveľa vyššie dodávky, ako potrebovali, niektoré s dodaním až v štvrtom kvartáli 2021. Dôvod je jednoduchý. Kto najviac nakontrahoval, mal najvyššiu šancu dostať sa k vakcínam čo najrýchlejšie,“ obhajuje svoje kroky bývalý minister zdravotníctva.

zdroj: TASR / Milan Kapusta

Poďakovať ruskej strane?

Uvádza tiež, že takto to nastavili farmaceutické firmy a Európska komisia. Podľa Krajčího slov môžu výrobcovia vakcín meškať s dodávkami, nič im nehrozí a my budeme musieť odobrať všetko, čo sme si objednali.

Krajčí tiež zastáva názor, že zmluva na Sputnik V je z tohto pohľadu výhodnejšia. „Nezostáva nám nič iné, len poďakovať ruskej strane, že bola s nami ochotná podpísať takúto zmluvu,“ dodáva Krajčí.

Hovorí dokonca aj to, že zmluvu kritizujú len tí, ktorí nevedia posúdiť, aké zmluvy uzatvárali odberatelia vakcín, vrátane Európskej komisie v čase pandémie, aby sa k vakcínam dostali čo najskôr.

Ostatné vakcíny sú však riadne registrované a nečakajú na svoju premiéru uskladnené v Šarišských Michaľanoch.

Zdroj: Facebook/Marek Krajčí

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech