Štefan Klein už testuje slovenské lietajúce auto. Vynález sa ku zákazníkom dostane možno už o pár rokov

  • Slovenský vynálezca Štefan Klein dnes testoval svoje lietajúce auto AirCar
  • V minuloročnom rozhovore prezradil, že ak všetko pôjde podľa plánu, prvé lietajúce auto slovenskej výroby by sa k zákazníkom malo dostať už o pár rokov
aircair
Instagram/kleinvision_official/TASR/Martin Baumann
  • Slovenský vynálezca Štefan Klein dnes testoval svoje lietajúce auto AirCar
  • V minuloročnom rozhovore prezradil, že ak všetko pôjde podľa plánu, prvé lietajúce auto slovenskej výroby by sa k zákazníkom malo dostať už o pár rokov

Štefana Kleina netreba bližšie predstavovať. O jeho sne vyrábať lietajúce autá sme ťa informovali pred pár dňami. Na svojom projekte lietajúceho auta pracuje od 90. rokov minulého storočia. Z firmy, ktorá pracuje na vývoji Aeromobilu, odišiel. Momentálne pracuje na svojom lietajúcom aute AirCar, o čom svedčí aj instagramové video z testovania. 

Video z testovania uverejnila Kleinova dcéra

Kleinov Instagram je plný fotografií z procesu výroby. Sám vynálezca však príliš nedbá na to, aby bol na sociálnej sieti zavesený čo najaktuálnejší obsah. Našťastie, Kleinova dcéra Ema Kleinová zaznamenala moment, kedy jej otec skúšal svoje lietajúce auto.

„Na dvore zázrakov,“ komentovala Kleinová. Svojho otca nazýva Pipko a tvrdí, že „je najväčší frajer“. Na záberoch sa lietajúce auto rozbieha po lúke, pričom k videu nie sú uverejnené žiadne bližšie informácie.

Klein v rozhovore pre Denník N uviedol, že za joystickom, ktorý ovláda riadenie, trávil čas už ako štrnásťročný. „To sú tisíce hodín a považujem sa za skúseného pilota,“ dodal v rozhovore. Niet pochýb o tom, že v riadení lietajúceho auta je profesionál. 

Lietajúce auto by mohlo byť k dispozícii o pár rokov

Auto slovenského vynálezcu prešlo prvými testami už minulý rok. Koncom predošlého roka Klein informoval o tom, že momentálne sa AirCar nachádza v počiatočných fázach testovania. „Je to kategória experimentál. Vlastne sme začali teraz akoby pozemné testy, skúšali sme už akceleráciu a už aj malé odlepenie,“ povedal pre agentúru SITA.

Už vtedy tvrdil, že ak sa mu podarí zohnať investorov, jeho lietajúce auto by sa mohlo dostať k prvým zákazníkom približne o dva a pol, tri roky. Priznal, že sa už s niekoľkými investormi stretol a ďalšie stretnutia ho ešte len čakajú.

Príbeh ESET-u: Takto sa zrodil slovenský technologický gigant

Náš plán je taký, že chceme vytvoriť ešte prototyp číslo dva, ktorý bude vybavený leteckým certifikovaným motorom. To bude zhruba do jedného roka. Vtedy už by mala začať certifikácia, ktorej trvanie sa nedá odhadovať. V leteckom priemysle ak nastane nejaký problém, musíte ho vyriešiť a to trvá čas,“ vysvetlil Klein.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Stefan Klein (@kleinvision_official),

Klein by si najradšej udržal domáci tím 

Slovenský vynálezca priznal, že by bol najradšej, keby získal investorov zo Slovenska a výroba by tak zostala „doma“. „Sú predpoklady, aby to Slovensko vedelo vyrábať. Slovensko má dnes päť výrobcov lietadiel, čo pred 20 rokmi bolo science fiction,“ objasnil Klein.

Jeho tím pozostáva z inžinierov, ktorí vyštudovali na českých a slovenských vysokých školách. Bol by rád, keby podobné prostredie pretrvávalo vo firme aj naďalej a do výroby príliš nezasahovali experti zo zahraničia.

Zdroje: Denník N , SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá