Stefanik je momentálne jednou z najdiskutovanejších osôb v USA. Vôbec však nie v pozitívnom svetle, budí kontroverzie

  • Slováci sa ale nemusia báť, nejde o nášho politika a jedného zo zakladateľov Československa Milana Rastislava Štefánika
  • Američania majú starosti s jeho menovkyňou Elise Marie Stefanik (Štefánik)
  • Tá je kongresmankou za štát New York, Trumpovou podporovateľkou a kandidátkou na dôležitú pozíciu v Republikánskej strane
US
Unsplash/ Markus Spiske/Renan Kamikoga
  • Slováci sa ale nemusia báť, nejde o nášho politika a jedného zo zakladateľov Československa Milana Rastislava Štefánika
  • Američania majú starosti s jeho menovkyňou Elise Marie Stefanik (Štefánik)
  • Tá je kongresmankou za štát New York, Trumpovou podporovateľkou a kandidátkou na dôležitú pozíciu v Republikánskej strane

Stefanik je momentálne jednou z najdiskutovanejších osôb v Spojených štátoch. Budí kontroverzie a vzbudzuje emócie.

Slováci sa ale nemusia báť, nejde o nášho politika a jedného zo zakladateľov Československa Milana Rastislava Štefánika. Američania majú starosti s jeho menovkyňou Elise Marie Stefanik (Štefánik), ktorá je členkou Snemovne reprezentantov USA za štát New York.

Trump prišiel na to, ako obísť sociálne siete. Fanúšikom odkazuje, že budú veľmi šťastní

Či je Stefanik v nejakom vzdialenom príbuzenskom vzťahu s našim dejateľom a či vôbec vie o jeho existencii, nie je známe. Meno ale zdedila po otcovi, ktorý má korene v Československu. O svojich českých koreňoch hovorila v rozhovore pre Famous DC.

Nahradí Cheney? 

U časti Američanov upadla mladá politička do nemilosti kvôli momentálnemu dianiu v Republikánskej strane, ktorej je súčasťou. Republikánska strana si podľa amerických komentátorov vyberá, akou cestou pôjde, či cestou klamstiev a kultu osobnosti okolo bývalého prezidenta Donalda Trumpa, alebo cestou pravdy a vernosti inštitúciám.

zdroj: SITA/AP, Andrew Harnik. Na snímke Elise Stefanik

Minulý týždeň líder menšiny v Snemovni Kevin McCarthy (R-Kalifornia) prekvapivo zmiernil tón voči bývalému prezidentovi Donaldovi Trumpovi a zmenil aj verziu Trumpovej odpovede na útok na Kapitol. McCarthy v minulosti tvrdil, že Trump je spoluvinný z podielu útoku na Kapitol a že to boli jeho priaznivci.

Rovnako sa v minulosti vyjadril, že Trump ignoroval jeho žiadosť o pomoc. To potvrdila aj Jaime Herrera Beutler vo svojom vyhlásení. Teraz McCarthy tvrdí, že Trump nevedel o útoku na Kapitol, a preto neskoro natočil video, v ktorom útočníkom odkazuje „ste špeciálni, milujem vás.“

O niekoľko dní potom na verejnosť prenikli správy, že Liz Cheney (R-Wyoming) bude čeliť vyzývateľom o kreslo šéfky Konferencie republikánov. Táto funkcia je tretia najdôležitejšia v Republikánskej strane po vodcovi menšiny v Senáte a vodcovi menšiny v Snemovni. Jednou z vyzývateliek má byť práve Stefanik, ktorá má mať aj najväčšiu podporu.

Zastávala Trumpa a hlasovala proti potvrdeniu voľby voliteľov 

Cheney je známa svojou kritikou bývalého prezidenta, keď ako jediná vysoko postavená republikánka hlasovala za jeho impeachment. To urazilo Trumpa a vybral si ju za jeden zo svojich cieľov. „Liz Cheney je nemilosrdný blázon, ktorý vo vedení Republikánskej strany nemá čo robiť,“ napísal Donald Trump na svojom blogu.

Tá mu neostala nič dlžná. „Republikánska strana je v bode obratu a republikáni musia rozhodnúť, či sa chystáme zvoliť pravdu a vernosť Ústave. Okamžite po násilí zo 6. januára sme takmer všetci poznali závažnosť a príčinu toho, čo sa práve stalo – boli sme toho svedkami na vlastnej koži,“ uviedla Cheney v komentári pre Washington Post, kde znova napadla Trumpa a jeho konšpiračné teórie a vyzvala Republikánov, aby bránili pravdu, Ústavu a vzdali sa kultu osobnosti.

zdroj: SITA/AP, J. Scott Applewhite. Na snímke Liz Cheney

Naopak Stefanik je Trumpovou favoritkou už od nepamäti. Teraz ju oficiálne podporil v boji proti Cheney. Stafanik sa ho v minulosti zastala pri oboch impeachmentoch. Podľa New York Times patrila ku 147 republikánom v Kongrese, ktorí sa postavili proti potvrdeniu hlasovania voliteľov. The Hill uvádza, že sa objavila aj v relácii konšpiračného teoretika a Trumpovho bývalého hlavného stratéga Steva Bannona.

Protitrumpovské hnutie nespokojných republikánov si okamžite vybralo Stefanik ako ďalší cieľ a spustili kampaň zameranú voči nej.  

Kto vie, čo by na obranu Donalda Trumpa a spochybňovanie výsledku volieb povedal jej slávny menovec, ktorý bojoval za demokraciu v Československu.  

Zdroje: Washington Post, Faumous DC, Washington Post, New York Times, the Hill 

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá