Stíhaného Fica prišli podporiť na protest: Blahu na Slovensku treba a Slováci a Rusi sú bratia

  • Startitup vyspovedal účastníkov smeráckeho protivládneho protestu v Nitre
  • Zuajímalo nás, čo ich zaviedlo na akciu a prečo sympatizujú práve so Smerom
Protest v Nitre
Startitup/Dominik Bízik
  • Startitup vyspovedal účastníkov smeráckeho protivládneho protestu v Nitre
  • Zuajímalo nás, čo ich zaviedlo na akciu a prečo sympatizujú práve so Smerom

Smerácka partia tentoraz dorazila minulú nedeľu na svojom protivládnom „turné“ do mesta pod Zoborom. Po bratislavskej národnej rade či Martine si „vzali na mušku“ práve Nitru. Na prvomájovej akcii si tak pred stovkami ľudí už tradične kopli do slovenskej vlády na čele s Eduardom Hegerom či prezidentky Zuzany Čaputovej.

Pred nitrianske Divadlo Andreja Bagara tak zavítalo množstvo kritikov vládneho kabinetu, no najmä fanúšikov opozičnej strany na čele s Robertom Ficom. V dave tak nebolo nezvyčajné zazrieť napríklad ľudí so slovenskými či ruskými vlajkami, ale aj tričkami s logom samotného Smeru.

Startitup sa tak rozhodol vyspovedať návštevníkov demonštrácie a „nazrieť tak do duše“ bežného sympatizanta Ficovej strany či kritika súčasnej koalície.

Podpora stíhaného Fica

Červená vlajka, tričko s citáciou Karla Marxa či odznačik s kosákom a kladivom. Muž so svojským outfitom prišiel primárne na protest podporiť Smer-SD Roberta Fica. Veterán slovenskej politiky je staršiemu pánovi pochuti najmä pre svoje ľavicové smerovanie.

„Myslím si, že Smer je jednou z najsilnejších strán, má najväčšiu podporu na Slovensku momentálne. Vieme, že Robert Fico bol viackrát premiérom slovenskej republiky, a páči sa mi smerácky ľavicový program,“ povedal protestujúci. 

Ďalší z demonštrantov prišiel taktiež vyjadriť svoj názor na nitrianske námestie v ruke s vlajkou, tentokrát tou slovenskou.

Kritik súčasnej koalície adresoval vládnemu kabinetu jasný odkaz: „Aby sa vláda konečne začala venovať tomu, čomu sa má a konečne nezabudla na starších ľudí a pomáhala.“

Protest v Nitre
zdroj: Startitup/Dominik Bízik

Muž priznal, že prišiel podporiť Smer, ale aj samotných ľudí na námestí. „Som sympatizant Smeru a som členom strany Smer-SD, za to sa nemám čo hanbiť. Vstúpil som do nej pred ‚štyrma’ rokmi, keď sa to začalo lámať,“ prezradil.

Taktiež naznačil, že kauzy okolo Roberta Fica ho až tak nezaujímajú a väčšinou ide len o obyčajné podozrenia a nie fakty.

„Áno, viem, je obvinený zo zosnovania zločineckej skupiny. Táto vláda musí byť potom stokrát obvinená,“ odkázal postarší muž z mesta pod Zoborom.

Blanár a Blaha
zdroj: SIU

O Blahových statusoch

Jedným z rečníkov na proteste je, ako inak, aj podpredseda Smeru Ľuboš Blaha. Ten je známy svojimi kritickými statusmi na sociálnej sieti adresovanými najmä súčasnej vláde či prezidentke.

Práve Zuzana Čaputová si to odniesla aj na nitrianskom proteste. Blaha totiž po kritike hlavy štátu vyburcoval dav doslova „do biela“. Po tom, ako smerák skríkol niekoľkokrát „americká“, dav ho zborovo vulgárne doplnil: „kur**“.

„Ľuboš Blaha je dosť expresívny,“ povie otvorene demonštrant s Marxom na tričku. Ten podčiarkol, že má svojrázny štýl vyjadrovania a niekomu sa podobná rétorika páčiť môže, inému zase naopak.

„Každý má na to svoj názor. Ja si myslím, že je potrebné, aby sme mali na slovenskom politickom nebi takéhoto človeka. Aby sa aj niekto takto vyjadril,“ povedal účastník protestu.

Protest v Nitre
zdroj: Startitup/Dominik Bízik

Kritika vlády

„Je to čistá katastrofa,“ pokračuje ľavičiar v červenom, keď príde reč na súčasnú vládu.

Mužovi vadí, že vládny kabinet nekomunikuje s ľuďmi tak, ako by mal. „Matovič sľúbil referendá, dialógy, sľúbil nám rôzne konferencie s ľuďmi a nič z toho sa nedeje. Aj keby tu bol dnes s nami a tieto veci usporadúval, tak možno by sa toto dnes nemuselo stať to, čo sa deje,“ skritizoval vládu.

Protest v Nitre
zdroj: Startitup/Dominik Bízik

S Putinom na krku

Jedna zo zhovorčivých demonštrantiek prišla „zájazdovým“ autobusom z metropoly východu, z Košíc. „Výlet“ zorganizovala práve miestna organizácia Smeru.

„Prišla som sa zastať pána Fica a bojovať za právny štát, ktorý na Slovensku, odkedy tu je táto vláda, nie je, ale aj za dôchodcov. Vykašľali sa na nás, podporujú vojnu, my chceme mier,“ reagovala odhodlane Košičanka. 

Tá zaujme aj kurióznym detailom, a to príveskom na krku s podobizňou Vladimira Putina. „To znamená, že Slováci a Rusi sú navždy bratia,“ vysvetlila módny doplnok sympatizantka Smeru.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá