Stovka zničených budov, guľomety a 5 000 zatknutých. Kazachstan sa kúpe v pekle

  • Situácia v krajine je mimoriadne vážna
  • Protesty v Kazachstane sa mali začať už dňa 2. januára kvôli prudkému zvyšovaniu cien plynu
  • Situácia sa však rýchlo zmenila a o život malo prísť množstvo ľudí, tisícky z nich sú ťažko zranení a ďalší mali byť zadržaní
kazachstan
Kazachstan, FOTO TASR/AP/Vladimir Tretyakov/NUR.KZ
  • Situácia v krajine je mimoriadne vážna
  • Protesty v Kazachstane sa mali začať už dňa 2. januára kvôli prudkému zvyšovaniu cien plynu
  • Situácia sa však rýchlo zmenila a o život malo prísť množstvo ľudí, tisícky z nich sú ťažko zranení a ďalší mali byť zadržaní

Situácia v Kazachstane, krajine bohatej na ropu, sa v posledných dňoch stupňuje. Protesty vypukli v krajine dňa 2. januára v Mangystauskej oblasti a postupne postupovali aj do iných kazašských miest. Protesty, ktoré vznikli spočiatku kvôli zvyšovaniu cien pohonných látok, prerástli do mimoriadne vážnych protivládnych nepokojov. 

Mnohí zahraniční diplomati už vyjadrili svoje „znepokojenie“ nad závažnou situáciou, ktorá v krajine prevláda a vyzývajú na mierové riešenie. 

Pokojné protesty vystriedalo „peklo“

Protesty v krajine sa začali už pred týždňom kvôli prudkému zvyšovaniu cien plynu. Agentúra TASR informuje, že ekonomické požiadavky obyvateľov krajiny čoskoro vystriedali požiadavky politické.

Kazachstan je krajinou, kde je priepasť medzi bohatými a chudobnými obrovská. Miestnych obyvateľov štve najmä fakt, že rodina bývalého prezidenta Nursultana Nazarbajeva ovláda značnú časť ekonomiky štátu. 

zdroj: FOTO TASR/AP/Yevgeny Biyatov, Sputnik, Kremlin

Ako ďalej informuje TASR s odvolaním na spravodajský web Orda.kz., mal bývalý prezident spolu so svojou rodinou, vďaka stupňujúcim sa protestom, opustiť krajinu. Utiecť mal pravdepodobne do Švajčiarska alebo Kirgizska. 

V Kazachstane mali všetky protesty prebiehať do dňa 5. januára veľmi pokojne. Avšak, situácia sa zmenila zo dňa na deň, a to najmä v metropole Alma-Ata, ako uvádza TASR. Pokojné protesty prerástli do podpaľačstva, rabovania, obsadzovania administratívnych budov, krádeží či ozbrojených incidentov.

Rabovanie a streľba z guľometov

Podľa agentúry TASR, ktorá sa odvoláva na na rozhlasovú stanicu Azattyk, ktorá je kazašskou redakciou Rádia Sloboda (RFE/RL), vládne bezpečnostné sily mali spustiť  na Námestí republiky v Alma-Ate paľbu z guľometov. Obeťami mali byť aj civilisti. 

Počas nepokojov malo byť podľa ministerstva okrem toho zadržaných a zatknutých celkovo 5 135 osôb. Ako ďalej informuje TASR, malo byť zničených vyše 100 nákupných stredísk a budov bánk a poškodených okolo 400 motorových vozidiel, väčšinou išlo o policajné autá.

Agentúra TASS píše, že odľahlejšie časti Kazachstanu začali dostávať prídely základných potravín, ale začalo sa aj s núdzovou distribúciou pohonných hmôt.

Ako ďalej uvádza TASR s odvolaním na ministerstvo vnútra, v Kazachstane malo byť zabitých celkovo 16 príslušníkov bezpečnostných síl a viac než 1 300 policajtov či vojakov utrpelo vážne zranenia.

Už pred týmito informáciami vláda oznámila, že silné nepokoje si vyžiadali vyše štyri desiatky obetí na ľudských životoch, a to aj vrátane členov bezpečnostných zložiek.

Podľa aktuálnych informácií Denníka N zahynulo pri nepokojoch v Kazachstane 164 ľudí, oznámiť to malo kazašské ministerstvo zdravotníctva.

Zdroje: TASR, Startitup, Denník N

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá