Stovku úmrtí denne tu máme čo nevidieť. Prosím, obmedzte rodinné oslavy, svadby, stretnutia, vyzýva Pavol Čekan

  • 3. vlna nápadne pripomína tú druhú. Biochemik Pavol Čekan prehlásil, že čoskoro budú pribúdať počty hospitalizovaných a mŕtvych
  • Čekan preto vyzýva k zníženiu mobility, opäť musíme byť k sebe solidárni, aby sme si to nepokazili
Pavol Čekan
Facebook/ Pavol Čekan
  • 3. vlna nápadne pripomína tú druhú. Biochemik Pavol Čekan prehlásil, že čoskoro budú pribúdať počty hospitalizovaných a mŕtvych
  • Čekan preto vyzýva k zníženiu mobility, opäť musíme byť k sebe solidárni, aby sme si to nepokazili

Mnoho odborníkov už zastáva názor, že 3. vlna koronavírusu bude mať silnejší úder. Aj Vladimír Lengvarský prehodnotil svoje tvrdenie, že skončí tretia vlna skončí ešte pred Vianocami. Skeptický je aj biochemik Pavol Čekan. Ten tvrdí, že mnohé optimistické scenáre sú už stratené. 

Každý týždeň máme nárast hospitalizovaných na kovidových oddeleniach približne o jednu tretinu. Takýmto tempom bude na začiatku novembra okolo 2000 ľudí v našich nemocniciach s ťažkým priebehom infekcie. A my nevieme, či to bude vrchol alebo sme len niekde v strede. Čo sa týka úmrtí, tie sa držia zatiaľ v nižších číslach, ale čoskoro uvidíme viac desiatkové počty a stovka za deň bude možno čoskoro,“ napísal dnes Pavol Čekan na svoj osobný profil na sociálnej sieti Facebook.

Hrôzostrašný scenár však vychádza z dnešnej reality. „Tie čísla su zlé a žiaľ, budú ešte horšie. Nevieme presne predvídať vrchol 3. vlny a obávam sa, že mnohé optimistické scenáre sú už passé,“ komentuje Čekan. 

Neuverili vakcíne, 3. vlna vracia úder

Čekan ale dodáva, že tretej vlne v takýchto rozmeroch sme sa mohli vyhnúť. „Píše sa mi to ťažko, lebo pred 3. vlnou sme mali dostupné očkovanie pre všetkých a mnohí sa dobrovoľne rozhodli to odmietnuť. Ale vidíme v iných krajinách, že tam, kde očkovanie veľká väčšina prijala, dnes rušia protipandemické opatrenia, no my na Slovensku zažívame znova déjá vu z 2. vlny, čo sme všetci nechceli.“

Dáš sa zaočkovať aj treťou dávkou vakcíny proti koronavírusu?

Apeluje na ľudí, aby sa dali zaočkovať. „ Aj keď je toho času už strašne málo a viem, že to asi už veľa ľudí nepresvedčí, ale už aj 1. dávka vakcíny vás po 3 týždňoch ochráni pred hospitalizáciou na približne 85%. Ak môžte, prosím vás, dajte sa ešte zaočkovať a pomôžte tak zmierniť 3. vlnu,“ hovorí Čekan.

Keďže sa javí, že 3. vlna bude mať podobný scenár ako tá 2., vyzýva Čekan k znížieniu mobility. „Prosím, obmedzte rodinné oslavy, svadby, stretnutia. Ak sa dá, znížte mobilitu, pomôžte znížiť šírenie vírusu, dodržujte poctivo ROR, chráňte svoje zdravie,“ vyzýva.

Podobné apely adresovali odborníci Slovákom aj počas druhej vlny. „Znova sa musíme spoľahnúť na našu spolupatričnosť, solidaritu, spoločenskú empatiu a zodpovednosť. Od tohto bude závisieť počet úmrtí a hospitalizovaných v nemocniciach,“ uzatvára Čekan.

Zdroj: Facebook/ Pavol Čekan

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech