Strana Spolu sa už nechce spájať s hnutím Progresívne Slovensko. Majú aj nového lídra

  • Delegáti strany definitívne rozhodli, Spolu sa už s Progresívnym Slovenskom spájať nebude
  • Tí najskôr vo voľbe predsedu strany Spolu zvolili za svojho nového lídra primátora Hlohovca Miroslava Kollára
  • Následne v samostatnom hlasovaní definitívne potvrdili svoj postoj
Kollár
TARS/AP, Dano Veselský
  • Delegáti strany definitívne rozhodli, Spolu sa už s Progresívnym Slovenskom spájať nebude
  • Tí najskôr vo voľbe predsedu strany Spolu zvolili za svojho nového lídra primátora Hlohovca Miroslava Kollára
  • Následne v samostatnom hlasovaní definitívne potvrdili svoj postoj

Strana Spolu sa už nebude spájať s hnutím Progresívne Slovensko (PS). Na dnešnom sneme strany Spolu o tom v samostatnom hlasovaní rozhodli jej delegáti. Tí najskôr vo voľbe predsedu strany Spolu zvolili za svojho nového lídra primátora Hlohovca Miroslava Kollára, ktorý bol proti opätovnému spájaniu sa s PS. Následne v samostatnom hlasovaní definitívne potvrdili svoj postoj. Agentúru SITA o tom informoval hovorca strany Matej Bučko.

Do hlasovania sa zapojilo 126 delegátov strany. Za opätovné spojenie s PS hlasovalo 34 z nich, proti bolo 73 a 19 delegátov sa zdržalo hlasovania. Snahu strany vystupovať ako samostatný politický subjekt už výrazne naznačila voľba predsedu strany. Kým Miroslav Kollár získal 98 hlasov, jeho protikandidát a doterajší líder strany Juraj Hipš, ktorý myšlienku spájania sa s PS podporoval, získal 62 hlasov. Jeden z delegátov sa hlasovania zdržal.

Emócie za nechali za dverami, tvrdí Kollár

Nový predseda strany Miroslav Kollár na tlačovej konferencii po skončení snemu uviedol, že novými podpredsedami strany sa stali Pavel Nechala, Andrea Letanovská. Na tomto poste zostala aj doterajšia podpredsedníčka Jaroslava Lukačovičová.

Na sneme si rovnako volili chýbajúcich členov predsedníctva strany. Tromi novými členmi sa stali Natália Svitková, Anton Piták a Erika Radačovského. Staronovým členom predsedníctva sa stal Martin Pekár. Funkčné obdobie v predsedníctve naďalej pokračujú Lucii Štasselovej a Vladimírovi Bilčíkovi.

„Viedli sme tvrdú ale férovú debatu v priateľskom duchu. Emócie sme nechali naozaj za dverami. Dnes padlo nejaké rozhodnutie a ja som rád, že to rozhodnutie nie je jednofarebné, že to nie je tak, že jedna skupina v strane vyhrala a druhá prehrala,“ povedal Kollár.

Samosprávy sa dokážu postarať lepšie o občanov ako centrálna vláda, tvrdí predseda 

Nový predseda strany chce spolupracovať s obomi názorovými skupiny v strane Spolu. Slovensko podľa neho potrebuje úspešnú stredopravú občiansko-demokratickú stranu. Podľa Kollára krajina potrebuje zmenu financovania samospráv. Kollár vníma situáciu tak, že samosprávy počas pandémie ukázali, že sa o svojich obyvateľov dokážu postarať lepšie ako centrálna vláda.

Sleduješ slovenskú politiku?

„Tento typ odvážnej zmeny sa pokúsime predstaviť do konca roku. Toto som sľúbil mojim kolegom, s týmto najprv predstúpim pred nich a v prípade, že na tom nájdeme zhodu, predstúpime s takou zmenou aj pred vás,“ uviedol Kollár. Dodal, že vzhľadom na aktuálne volebné preferencie je jeho plán možno trúfalý, Kollár však chce, aby strana pod jeho vedením prichádzala s odvážnymi, no zároveň zmysluplnými riešeniami.

Zdroj: SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie