Strata čuchu po prekonaní Covidu môže pretrvávať mesiace. Postihuje do 12 % ľudí

  • Strata čuchu je jedným z príznakov Covid-19, ukazuje sa, že nás môže trápiť až 6 mesiacov po prekonaní infekcie
  • Potvrdzuje to nová štúdia, ktorá bola zverejnená na portáli JAMA
Unsplash/Yoav Aziz, Unsplash/Christian Holzinger
  • Strata čuchu je jedným z príznakov Covid-19, ukazuje sa, že nás môže trápiť až 6 mesiacov po prekonaní infekcie
  • Potvrdzuje to nová štúdia, ktorá bola zverejnená na portáli JAMA

Jedným z príznakov Covid-19 je aj strata čuchu. U niektorých ľudí ansomnia, teda strata čuchu, pretrváva aj po vyliečení z infekcie. Nová štúdia odhaľuje, že ňou môže trpieť viac ako 1 miliónov Američanov, pričom nárast chronickej čuchovej disfunkcie vzrástol až o 5 – 12 %. 

Štúdia bola zverejnená na portáli JAMA – The Journal of the American Medical Association. Výskum pochádzal z viacerých analýz, autori štúdie sa opierali napríklad o odhad denného počtu nových prípadov, pravdepodobnosť vývinu ansomnie z infekcie a pravdepodobnosť chronickej ansomnie. 

Čuch nemusí mať cez milión Američanov

Podľa daného výskumu mohlo 700 000 až 1,6 milióna ľudí v USA, ktorí mali Covid, stratiť alebo pociťovať zmenu čuchu na viac ako šesť mesiacov.

Na základe priebežných odhadov bol počet jedincov v USA, u ktorých sa očakáva rozvoj chronickej čuchovej dysfunkcie do augusta 2021, 712 268 a na základe najvyššieho odhadu je to číslom 1 600 241,píše sa v štúdii

Výskum však ukazuje, že väčšine ľudí, respektíve približne 90 % sa čuch do 2 týždňov vráti. Ako uvádza portál Gizmodo, zapríčinené to je pravdepodobne tým, že infekcia nepoškodí čuchový nerv, ale iba bunky, ktoré ho podporujú.

„Pridanie 0,7 až 1,6 milióna nových prípadov chronickej čuchovej dysfunkcie (CHSK) predstavuje 5,3 % až 12 % nárast. Covid-19 postihuje mladšiu demografickú skupinu. Záťaž porúch čuchu bude teda oveľa väčšia pre kohortu Covid-19 ako pre pacientov v starších vekových skupinách. Skutočný počet CHSK môže byť oveľa vyšší, ako naznačujú výsledky v tomto článku,“ píšu autori štúdie.

Je to raritou, no v podstate nie je

Dlhodobá strata čuchu je teda síce zriedkavá, no Covidom sa v Amerike nakazilo toľko ľudí, že ansomnia už nie je raritou – trpieť ňou môže množstvo ľudí. Pokiaľ prerátame zvýšenie CHSK na Slovensko podľa dát získaných z Ameriky, môže ňou trpieť až do 73 216 ľudí, čo je 12 % z 610 140 potvrdených prípadov ochorenia v našej krajine podľa portálu Worldometers.

Za posledných pár mesiacov sme s kolegami zaznamenali dramatický nárast počtu pacientov, ktorí vyhľadali lekársku pomoc kvôli čuchovej dysfunkcii,“ povedal portálu Gizmodo autor štúdie Jay Piccirillo.

Zdroje: Growing Public Health Concern of COVID-19 Chronic Olfactory Dysfunction, Gizmodo, Worldometers

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie