Stráv dovolenku na bicykli a vyskúšaj populárne cyklotrasy. Spoznaj krásy Slovenska z inej perspektívy

  • Toto leto môžeš urobiť niečo pre svoje zdravie a svoju dovolenku si doslova vyšportovať
  • Ponúkame ti tipy na slovenské cyklotrasy, vďaka ktorým zmeníš pohľad nielen na slovenskú prírodu
  • V cestovaní do jednotlivých kútov Slovenska ti môžu pomôcť cykloautobusy, ktoré sú na cestách od 6. júna
cyklovýlet
Unsplash/Coen van den Broek/Martin Katler
  • Toto leto môžeš urobiť niečo pre svoje zdravie a svoju dovolenku si doslova vyšportovať
  • Ponúkame ti tipy na slovenské cyklotrasy, vďaka ktorým zmeníš pohľad nielen na slovenskú prírodu
  • V cestovaní do jednotlivých kútov Slovenska ti môžu pomôcť cykloautobusy, ktoré sú na cestách od 6. júna

Leto pri mori je síce fajn, ale na bicykli okolo Slovenska môže byť ešte lepšie. Najväčšou výhodou tejto alternatívy je, že spravíš niečo pre svoje zdravie a okrem toho si aj poriadne zašportuješ. Okrem toho ušetríš peniaze za pohonné hmoty, a tak zároveň ušetríš aj našu nádhernú slovenskú prírodu. 

Cyklovýlety sú dobrým nápadom pre všetky vekové kategórie. Cykloportál, ktorého autormi sú členovia slovenského cykloklubu, informuje o množstve cyklotrás rôznych obtiažností. Na svoje si prídu ako milovníci dlhých vzdialeností, tak rekreační cyklisti. Pokiaľ patríš do prvej kategórie, inšpiruj sa napríklad Vážskou cyklomagistrálou, ktorá patrí medzi najstaršie na Slovensku. Rekreačných cyklistov určite poteší známa trasa EuroVelo 13 na slovensko-rakúskej hranici. 

Slovákov čakajú veľké zmeny, pri lete obľúbenou aerolinkou musia mať na hlavách plastové štíty

Dovolenka na Slovensku je výborným nápadom, obzvlášť v súčasnosti, kedy vo svete stále zúri pandémia koronavírusu. Ak sa niektorou z uvedených trás necháš zlákať, odporúčame, aby si si dodatočne vyhľadal bližšie informácie. Vyraziť nepripravený na viac ako stokilometrový výlet na bicykli sa ti môže poriadne vypomstiť. 

Turčianska cyklomagistrála

Ak sa cítiš na trasu dlhú takmer 88 kilometrov, vyraz na Turčiansku cyklomagistrálu. Trasa ťa prevedie cez celý Turiec a zároveň ti dá príležitosť spoznať čaro tejto kotliny. Priprav sa na asfaltový, štrkový i lesný terén.

Ideálne je, ak začneš v historickom centre Kremnice. Maj na očiach červenú značku, ktorá ťa zavedie z mesta Partizánskou dolinou. Následne budeš prudko stúpať do obce Krahule. Po lesnej ceste sa dostaneš k obci Turček, odkiaľ budeš bicyklovať po lúkach Kremnických vrchov. Lesnú cestu opustíš aj v Hornej Štubni a vstúpiš do Turca.

 

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa František Rišiaň (@franto_01),

Po poľnej ceste sa dostaneš do kúpeľného mesta Turčianske Teplice, kde si môžeš rezervovať nejaké ubytovanie a stráviť v meste voľnú chvíľu. Ak sa ale rozhodneš pokračovať, čakajú ťa turčianske dedinky, ako Mošovce, Blatnica, Folkušová, Necpaly, Turčianske Jaseno či Sklabinský Podzámok. Celá trasa končí vo Vrútkach pri mestskom moste pri rieke Turiec.

Turiec je úchvatný kus Slovenska, ktorý ponúka nielen historické pamiatky, ale aj nádherné výhľady a prírodné scenérie. Túto trasu odporúčame pre všetkých, ktorí sa neboja mierneho prevýšenia a majú radi pokojné prostredie.

Spišská cyklomagistrála

Celková dĺžka Spišskej cyklomagistrály na východy je 171 kilometrov, pričom stúpanie je maximálne 754-metrové. Na tejto trase pôjdeš po všetkých možných povrchoch. Medzi hlavné atrakcie tohto výberu patria najmä národné parky, Slovenský raj a Pieniny a taktiež historické mestá.

Začneš v Hrabušiciach-Mýty, kde Cykloportál upozorňuje na úsek hneď za týmto miestom, ktorý je za daždivého počasia takmer neprejazdný. Keď sa dostaneš do Spišskej Novej Vsi, môžeš zájsť napríklad do zoo. V Markušovciach máš zase príležitosť zájsť do Markušovského kaštieľa. Postupne sa dostaneš do Spišských Vlachov, za ktorými sa ti otvorí horizont plný pamiatok zapísaných do dedičstva UNESCO.

 

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Michal Vasko (@wacho.me),

Pravdepodobne najväčším lákadlom je Spišský hrad a Levoča, ktorá ťa určite očarí historickým centrom. Ak budeš mať chvíľu čas, zájdi do levočskej Baziliky Sv. Jakuba, v ktorej sa nachádza známy oltár od Majstra Pavla.

Ten, kto tvrdí, že na východe Slovenska nič nie, by mal prehodnotiť svoj názor. Trasa je záživná dokonca aj pre deti, pretože po ceste budú mať množstvo príležitosti spoznávať zaujímavé miesta, ktorých súčasťou sú napríklad rôzne pozoruhodné múzea.

Vážska cyklomagistrála

Táto cyklomagistrála je určená pre všetkých, ktorí majú radi dobrodružstvo a túžia prejsť naprieč rôznymi krajmi Slovenska. Ide zároveň o najstaršiu cykloturistickú trasu na Slovensku. Prechádza štyrmi krajmi, Nitrianskym, Trnavským, Trenčianskym a Žilinským. Cykloportál uvádza, že ide o skoro 213 kilometrov dlhý úsek.

Najlepšie urobíš, ak vyrazíš z Hlohovca. Pred Piešťanmi sa dostaneš k Vodnej nádrži Sĺňava, kde si môžeš dať malú prestávku. Následne sa ocitneš v Trenčianskom kraji, kde ťa už bude čakať Trenčín spolu s impozantným hradom. Na trase je ešte hrad, Beckovský, ktorý tiež stojí za zmienku.

 

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Ivana Novakova (@ivananovak__),

Postupne sa dostaneš až do Púchova, odkiaľ ťa niekoľko kilometrov bude na ceste sprevádzať rieka Váh. Keď sa ocitneš v Bytči, je to už len kúsok do cieľa. V Žiline môžeš odbočiť na Budatínsky zámok a ponaťahovať nohy v Budatínskom parku, kde je zákaz bicyklovania. Neskôr prejdeš okolo Vodného diela Žilina, kde sa to obvykle hmýri ľuďmi.

Predtým, ako vyrazíš na tento cyklovýlet, si poriadne skontroluj, ako sa bezpečne dostaneš do dedinky Strečno. V žiadnom prípade neodporúčame riskovať a pokiaľ to bude možné, snaž sa vyhýbať hlavnému dopravnému úseku.

EuroVelo 13

Ide o pomerne novú trasu, ktorá prechádza hranicami bývalej Železnej opony. Pre zaujímavosť, celkovo má táto trasa viac ako 6 800 kilometrov a spája rôzne európske mestá.

 

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Peter Bier (@peter.bier),

Trasa na Slovensku je dlhá takmer 89 kilometrov a nečaká ťa ani extrémne veľké prevýšenie. Po asfaltovej ceste prejdeš cez Suchohrad, Záhorskú Ves, Vysokú na Morave až k cyklomostu v Devínskej Novej Vsi, ako uvádza Cykloportál.

Odtiaľ môžeš pokračovať popod hrad Devín až do Bratislavy. Cez mestskú časť Petržalka sa vďaka tejto trase dostaneš dokonca aj do Rakúska. Celá trasa je situovaná na pomedzí hraníc medzi Slovenskom a Rakúskom. Trasa je označená ako ľahká, hravo by ju mali zvládnuť aj deti.

Oravská cyklomagistrála

Zdá sa ti, že prevýšenie Turčianskej cyklomagistrály je pre začiatočníkov? Potom skús Oravskú cyklomagistrálu, kde sa dočkáš prevýšenia 1338 až 1790 metrov. Upozorňujeme, že trasa je určená pre expertov a ide o terén evidovaný ako náročný.

Trasa začína v Demänovej. Dobrou správou je, že trasa začína v sedle, preto budeš prvé kilometre klesať až do Oravskej Lesnej. Postupne sa po červenej značke dostaneš až ku Oravskej priehrade. Nenechaj sa zlákať vodou a pokračuj ďalej, do Oravíc, kde sa nachádzajú termálne bazény. Ide o skvelé miesto na oddych.

 

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Zuzana (@zuzana_kubisova),

Podľa Cykloportálu je ideálnym miestom na prenocovanie Zuberec, ktorý leží v dvoch tretinách trasy. Po dobrom oddychu a niekoľkých ďalších kilometroch sa dostaneš do Kvačianskej doliny, ktorá je charakteristická priam čarovnou prírodou. V rámci cyklotrasy sa dostaneš aj ku Liptovskej Mare a do Bešeňovej, nestrácaj preto veľa času oddychom. Trasa končí v centre Ružomberka.

Opäť ide o cyklomagistrálu, ktorú si užijú milovníci prírody, ale aj vody. Na rozdiel od Turčianskej je náročnejšia, odporúčame sa na ňu preto dostatočne pripraviť.

Na Slovensku o cyklotrasy núdza nie je

Mnohí ani len netušia, koľko cyklotrás sa nachádza v našej krajine. Cykloportál nedávno informoval o najnovšej cykloturistickej trase v Trenčíne, kde sa klubu podarilo vyznačiť prvý úsek cesty. „Značenie momentálne končí pri starom železničnom moste, pokračovať bude však po novom cyklochodníku až do Nemšovej a následne na hranicu s Českou Republikou,“ napísali autori článku. 

Slovenská autobusová doprava nedávno zaviedla takzvané cyklobusy, ktorými sa spolu s bicyklom môžeš zviesť do cieľového mesta a odtiaľ vyraziť na veľké dobrodružstvo. Populárne sú najmä v Žilinskom kraji, kde prepájajú Žilinu s Terchovou, Novou Bystricou či Turčianskymi Teplicami.

KVÍZ: Spoznáš najobľúbenejšie pláže Slovákov podľa jedinej fotky?

Toto leto začali premávať už 6. júna 2020 a na cestách budú až do 27. septembra, informovala webová stránka Mesto Krasno. „Cena autobusového lístka ostáva pre cyklistov rovnaká, priplatia si iba 50 centov za bicykel,“ píše sa na webstránke

V súčasnosti cyklobusy premávajú aj v Trenčianskom kraji, rovnako na Orave, Prievidzi a dokonca aj v Lučenci. 

Zdroj: Cykloportál

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK