Stravným lístkom na jeseň „zazvoní umieračik“

  • Vláda dnes schválila najväčší balík na zlepšenie podnikateľského prostredia v histórii Slovenska
  • Prináša 114 opatrení na pomoc podnikateľom, zmeny nastanú aj v oblasti gastrolístkov
gastrolistky
TASR/Pavel Neubauer, SITA/Ľudovít Vaniher
  • Vláda dnes schválila najväčší balík na zlepšenie podnikateľského prostredia v histórii Slovenska
  • Prináša 114 opatrení na pomoc podnikateľom, zmeny nastanú aj v oblasti gastrolístkov

Štát chce okrem iného taktiež umožniť zamestnancom vybrať si medzi gastrolístkami a finančným príspevkom na stravu a znížiť tak priame finančné náklady podnikateľov vo forme zníženia poplatkov za gastrolístky emitentom.

„Podľa schváleného návrhu zatiaľ žijú, ale ich čas sa kráti. Na jeseň im zazvoní umieračik, samozrejme v takom duchu, ako sme sľúbili v programovom vyhlásení vlády. Zamestnanec sa bude môcť rozhodnúť, či chce mať naďalej papieriky – popri tých oficiálnych papierikoch, ktoré voláme eurá, alebo si nechá tie isté peniaze posielať na účet alebo vyplatiť v hotovosti so svojou mzdou,“ objasnil na tlačovej konferencii Igor Matovič.

Dodal, že ak má zamestnávateľ k dispozícii kantínu alebo jedáleň, ide o prioritu, keď však jedálňou nedisponuje, vtedy sa môže zamestnanec sám rozhodnúť.

Sulík: Toto je pre podnikateľské prostredie najlepší deň po šestnástich rokoch. Vláda predstavila Lex korona

Podľa strany SaS práve gastrolístky  firmám znepríjemňujú a zdražujú podnikanie v gastrobiznise a maloobchode.

„Z ľudí robia nesvojprávne ovce, ktoré sa nevedia samé rozhodnúť o svojich peniazoch a štát s úsmevom na tvári garantuje oligopol štyroch firiem s ročným obratom 600 miliónov eur. Tieto štyri firmy ešte potom vypaľujú drobných poskytovateľov gastroslužieb a maloobchodníkov pri spätnom výkupe lístkov. Slovo vypaľovať je na mieste, lebo malí obchodníci nemajú na trhu inú alternatívu a emitenti im zadržiavajú hotovosť a účtujú si výkupnú maržu 3 až 8 percent za nič,“ napísala strana SaS na sociálnej sieti.

KILEČKO RIEŠENÍ PRE ZAMESTNÁVATEĽOV A PRE EKONOMIKU 📗A k tomu kilečko môjho milovaného jarného hrášku 🌱📗 S Veronikou…

Gepostet von Richard Sulik am Montag, 22. Juni 2020

Krok, ktorý niektoré gastro prevádzky zlikviduje?

Pripravovaná zmena v systéme poskytovania stravovacích poukážok v zrýchlenom legislatívnom konaní vytvorí podľa iniciatívy Pomoc pre gastro na gastrosektor ešte väčší tlak. V celom systéme stravovacích poukážok je pri súčasnej zákonnej úprave alokovaných približne 820 miliónov eur ročne.

„Obávame sa, že tento experiment, bezúčelová hotovosť vs. účelovo viazané prostriedky na stravu, bude mať výrazné dôsledky pre gastroprevádzky. Vítame, že vláda SR chce pomôcť podnikateľom vo forme zjednodušenia administratívy stravovacích poukážok, a že zamestnanec dostane k výplate hotovosť, s ktorou môže robiť, čo chce, ale prijímanie takto citlivých noviel, ktoré sa týkajú takmer milióna zamestnancov v zrýchlenom legislatívnom konaní bez diskusie a skúmania dosahov, je nezodpovedné,“ skonštatovala hovorkyňa iniciatívy Pomoc pre gastro Magdaléna Koreny.

Podľa jej slov pre viacero zamestnaneckých jedálni a súkromných kantín bude toto rozhodnutie likvidačné. Iniciatíva upozorňuje na to, že približne 15 % prevádzok už po koronakríze neotvorilo. Aktuálne má v ohrození asi 10 000 pracovníkov, ktorí do konca roka môžu prísť o prácu.

Zamestnanci budú môcť odniesť peniaze aj do Rakúska

Táto zmena asi poteší zamestnancov a možno aj zamestnávateľa, ale podnikateľom v gastre pridáva ďalšie vrásky na čele a obavy. Prídu s hotovosťou a v tejto ekonomickej situácii ľudia k nim do gastra, keď badateľne začali po koronakríze šetriť,“ pýta sa Koreny.

Ešte viac ohrozené môžu byť podľa iniciatívy gastroprevádzky a obchody v pohraničných oblastiach, kde chodia ľudia pravidelne nakupovať potraviny bežnej spotreby do Maďarska, Česka, Poľska alebo dokonca aj Rakúska. Avšak kým stravné lístky, aj elektronické, možno použiť iba na Slovensku, hotovosť či bankovú kartu je možné použiť aj za hranicami.

„Príspevok na stravu vo forme hotovosti a DPH vlastne darujeme poľským, českým, rakúskym a maďarským obchodníkom,“ dodáva Koreny.

Zákon sa zatiaľ odkladá na jeseň a nepôjde v júli do parlamentu spolu s ostatnými návrhmi zo SaS- kárskeho podnikateľského kilečka. Na vláde nebol v rámci propodnikateľských opatrení schvaľovaný. Pre gastrolístky sa  zatiaľ len schválilo uznesenie, že návrh zákona pripraví ministerstvo práce na jeseň.

Milan Kuruc z Pracujúcej chudoby bol diskutovať ku gastrolístkom. Pozrite si debatu. Zrušiť, nezrušiť, vymeniť za hotovosť, elektronizovať? Vyzerá to celé jednoducho, ale aj takáto elementárna téma má viacero súvislostí, na ktoré treba pamätať, aby sme sa neskôr nečudovali.

Gepostet von Pracujúca chudoba am Dienstag, 23. Juni 2020

Zdroje: rokovania.gov.sk, TASR, SITA, OĽANO, SaS

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá