Študent zostrojil dizajnovú chladničku bez dverí, ktorá šetrí energiu

  • Zabudni na klasické chladničky a zoznám sa s unikátnym konceptom chladenia potravín.
impress-refrigerator-refrigeration-wall-electrolux-design-lab-competition-ben-de-la-roche-new-zealand-massey-university-student-3
Massey University/Electrolux
  • Zabudni na klasické chladničky a zoznám sa s unikátnym konceptom chladenia potravín.

Študent priemyselného dizajnu z novozélandskej Massey Univerzity, Ben de la Roche, navrhol pôsobivú chladničku bez dverí s príznačným názvom Impress, ktorá zabraňuje plytvaniu jedlom a zároveň šetrí elektrickú energiu. S touto unikátnou chladničkou sa prebojoval aj do finále súťaže Electrolux Design Lab competition.

Podľa vyjadrenia spoločnosti, táto chladnička od základov mení spôsob, akým chladíme potraviny, pretože tie nie sú umiestnené v uzavretom boxe, ale vonku. Tým, že k chladeniu dochádza iba vtedy, keď sú v chladničke umiestnené potraviny, sa šetrí energia.

zdroj: Electrolux

Chladnička pozostáva zo samostatných šesťuholníkových podlhovastých chladiacich jednotiek. Keď chceš dať jedlo „do chladničky“, jednoducho ho zatlačíš do jedného alebo viacerých šesťuholníkov, čo spôsobí aktiváciu okolitých boxov, ktoré začnú automaticky potravinu chladiť. Navyše, na rozdiel od bežných chladničiek, ktoré obsahujú jedovaté plyny ako amoniak, Impress funguje na princípe termoakustického chladenia pomocou dusíka.

Chladnička Impress patrí medzi top desať konceptov domácich spotrebičov, ktoré spoločnosť Electrolux vybrala spomedzi dizajnov 1 200 účastníkov, a  ktoré budú 25. októbra vystavené aj na výstave v milánskom múzeu La Triennale di Milano. Jednému z finalistov následne porota zložená z odborníkov udelí prvú cenu v podobe finančnej odmeny vo výške 5 000 Eur a šesťmesačej platenej stáže v globálnom dizajnovom centre spoločnosti Electrolux.

zdroj článku: inhabitat.com  

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech