Študenti gymnázia udali svojho učiteľa: Žiakov nútil robiť kontroverzný pozdrav, prípad sa dostal až na ÚŠP

  • Učiteľ mal podľa slov študentov priamo podporovať vojnu na Ukrajine
  • Okrem iného dehonestoval aj menšiny
Na snímke študenti a učebňa
Ilustračné foto, Canva/Stanley Morales, WOKANDAPIX
  • Učiteľ mal podľa slov študentov priamo podporovať vojnu na Ukrajine
  • Okrem iného dehonestoval aj menšiny

Portál Pluska ako prvý upozornil, že študenti jednej zo seneckých stredných škôl udali svojho učiteľa dejepisu. Študenti tvrdia, že ich vyučujúci propaguje fašizmus, pričom sa mal okrem iného chváliť aj tým, že zabil psa a nútil mladšie deti, aby sa zdravili zdvihnutím pravej ruky, ktoré je neslávne známe od čias druhej svetovej vojny.

Na Gymnáziu Antona Bernoláka v Senci mal učiteľ Slavomír údajne dlhodobo viesť kontroverzné reči. Žiaci si podľa informácií spravodajského portálu tvnoviny.sk mali častokrát vypočuť narážky na Rómov či homose*uálov.

Študenti, maturanti, sa rozhodli, že pošlú list riaditeľke gymnázia, v ktorom opíšu všetky problémy spojené s učiteľom dejepisu. Tvnoviny.sk zverejnili časť listu, v ktorom sa píše: „Touto cestou chceme konečne vyriešiť dlhotrvajúci problém s nelegálnym šírením a navádzaním žiakov na fašizmus a nacizmus na našej škole. Vieme, že to veľa z vás nepodporuje, no bojíte sa to riešiť. Rozhodli sme sa preto zobrať to do vlastných rúk,“ napísali maturanti v úvode listu.

V liste sa ďalej uvádza, že učiteľ mal priamo podporovať vojnu na Ukrajine, žiakom prezentoval svoje politické názory a taktiež podporu terorizmu. Študentom mal učiteľ povedať, že „homose*uáli nie sú ľudia, iba hrozba pre nás normálnych“.

Tento učiteľ na svojich hodinách prezentoval, že rodina sa má skladať z muža a ženy, pričom, keď sa ho jedna študentka opýtala, či je menejcenná, keďže ich opustil otec, odpovedal, že je.

Podľa portálu je celá vec veľmi nepochopiteľná, keďže učiteľ dejepisu je členom Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov.

Kraj situáciu rieši

Bratislavský samosprávny kraj pre portál potvrdil, že o situácii vie. „BSK o vzniknutej situácii vie a spolu so školou ju aktívne rieši. Takéto správanie zamestnanca je absolútne neprijateľné a netolerovateľné, a to ani zo srandy. Škola preveruje, či k udalostiam popísaných v anonymnom podnete naozaj došlo. S daným učiteľom škola urobila vážny pohovor a bol upozornený, že ak sa to preukáže alebo sa to nebodaj bude opakovať, budú vyvodené dôsledky,“ uviedla hovorkyňa Bratislavského samosprávneho kraja Lucia Forman.

Ako povedala, učiteľ mal prisľúbiť nápravu.

Úrad komisára pre deti pre portál Pluska povedal, že prijali podnet zo školy v Senci. „Komisár pre deti prijal písomný podnet vo veci sťažnosti žiakov zo Senca. V liste poukazujú na závažné konanie, ktorého sa mal dlhodobo dopúšťať pedagóg ich školy. Konkrétne mal počas vyučovacieho procesu prezentovať rasové nenávistné konanie a prikláňať sa k fašizmu. V texte uvádzali aj podnecovanie k hajlovaniu na hodine,“ povedal komisár Jozef Mikloško.

„Okrem toho údajne pred žiakmi prezentoval svoj názor podpory vojnového konfliktu medzi Ruskom a Ukrajinou, pričom v texte uvádzajú aj podporu terorizmu z jeho strany. Žiaci tiež poukázali na prezentované zážitky učiteľa, kedy im rozprával, ako v minulosti s kamarátom zastrelili psa. Vzhľadom k obsahu oznámenia komisár pre deti vyhodnotil podnet žiakov ako závažný a predmetnú vec bezodkladne postúpil Generálnej prokuratúre Slovenskej republiky,“ dodal komisár Jozef Mikloško.

Hovorkyňa Generálnej prokuratúry SR a Úradu špeciálnej prokuratúry Zuzana Drobová potvrdila, že podnetom sa bude zaoberať Úrad špeciálnej prokuratúry.

Zdroje: Pluska, tvnoviny.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá