Študenti si na internáte v Bratislave spravili koronapárty. Chorí žúrovali so zdravými

  • Študenti, ktorí mali pozitívny test na koronavírus a mali byť izolovaní na izbách si urobili párty
  • Na večierku boli aj študenti, ktorí čakajú na výsledky testov alebo boli úplne zdraví
  • Šlo predovšetkým o zahraničných študentov zo Španielska
Internát Mlyny
mlyny.uniba.sk
  • Študenti, ktorí mali pozitívny test na koronavírus a mali byť izolovaní na izbách si urobili párty
  • Na večierku boli aj študenti, ktorí čakajú na výsledky testov alebo boli úplne zdraví
  • Šlo predovšetkým o zahraničných študentov zo Španielska

Vedenie vysokoškolských internátov Univerzity Komenského (UK) v Bratislave pristúpilo k mimoriadnym kontrolám dodržiavania opatrení Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR a internátneho poriadku. Sú reakciou na incidenty v noci zo stredy (14. 10.) na štvrtok, presnejšie na večierok, ktorý zorganizovali zahraniční študenti s potvrdeným ochorením COVID-19.

Hovorkyňa UK Lenka Miller spresnila, že viacerí zahraniční študenti, pochádzajúci prevažne zo Španielska, boli v priebehu minulého týždňa pre potvrdené ochorenie COVID-19 umiestnení do internátnych izolačných izieb.

Nový rekord: Pribudlo takmer 2 000 nových prípadov koronavírusu a ďalších 5 úmrtí

Niektorí z nich opakovane ignorovali pravidlá karantény a na dvoch izbách zorganizovali večierok pre ďalších jedenásť osôb. Niektorí z účastníkov boli pozitívne testovaní na ochorenie COVID-19, ďalší zatiaľ nemali ochorenie potvrdené,“ dodala Miller. Vzhľadom na vážnosť situácie musel personál internátov privolať aj policajnú hliadku a kontaktovali Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Bratislave.

Vo štvrtok má RÚVZ rozhodnúť o karanténe pre všetky osoby, ktoré sa stredajšieho hromadného stretnutia zúčastnili. „Po skončení nariadenej karantény vedenie internátov všetkých trinásť osôb z internátu okamžite vylúči a navrhne disciplinárne konanie na fakultách, na ktorých títo študenti študujú,“ uviedla Miller. „O incidente budeme informovať aj domovské univerzity študentov a zastupiteľské úrady,“ dodala. Vzhľadom na okolnosti postúpia hygienici konanie voči týmto osobám príslušným policajným zložkám na ďalšie vyšetrovanie.

zdroj: TASR/Dano Veselský

Internát má prísne opatrenia

Miller zdôraznila, že na internátoch naďalej platia sprísnené protiepidemické a bezpečnostné pravidlá vrátane úplného zákazu návštev medzi izbami a dodržiavanie nočného pokoja. Vedenie Univerzity Komenského opätovne vyzýva všetkých študentov, ktorí ostali na internátoch, aby dodržiavali internátny poriadok, nariadenia štátnych orgánov a ÚVZ SR.

UK v Bratislave prešla od 5. októbra 2020 na dištančnú výučbu a navrhla študentom bývajúcim na internátoch, aby sa na zvyšok semestra odsťahovali výmenou za 100-percentú zľavu z poplatku za november a december.

Univerzita sa však rozhodla udržať internáty v prevádzke s ohľadom na študentov, ktorí sú vo vážnej sociálnej či rodinnej situácii a nemajú kam ísť, ako aj s ohľadom na študentov končiacich ročníkov, ktorí absolvujú povinnú prax, ako sú napríklad študenti lekárstva. Na internáte Družba ostalo 350 ubytovaných a v Mlynskej doline 1200 ubytovaných.

Zdroj: TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech