Študentka Aneta: Profesori nemajú problém ísť s nami na párty, na prestížnej škole na bifľovačky zabudni

  • Aneta je študentkou tretieho ročníka na Haagskej univerzite v Holandsku
  • Odísť na školu do zahraničia je najlepšia voľba, ktorú môže študent urobiť
  • Aký je rozdiel medzi štúdium na Slovensku a Holandsku či koľko zaplatí za jeden rok štúdia nám Aneta povedala v rozhovore
Aneta
archív Aneta
  • Aneta je študentkou tretieho ročníka na Haagskej univerzite v Holandsku
  • Odísť na školu do zahraničia je najlepšia voľba, ktorú môže študent urobiť
  • Aký je rozdiel medzi štúdium na Slovensku a Holandsku či koľko zaplatí za jeden rok štúdia nám Aneta povedala v rozhovore

Aneta je študentkou tretieho ročníka na bakalárskom štúdiu v Holandsku. Konkrétne v treťom najväčšom meste – Haag. Navštevuje Haagsku univerzitu aplikovaných vied, ktorá je známa vysoko kvalitnou výučbou. 

Prax tvorí podstatnú časť štúdia 

Na univerzite si zvolila odbor, ktorý bol v tom čase úplne nový. Ide o User Experience Design a učí sa tam všetko od návrhov webových stránok až po tvorbu rôznych technológii. Na rozdiel od slovenských univerzít, samozrejme existujú výnimky, je škola v Holandsku zameraná v prvom rade na prax.

„Všetko je založené na praktickosti. Od prvého ročníka pracujeme pre reálnych klientov či firmy. Mali sme povinnú stáž a aj naša bakalárska práca je založená na projekte, na ktorom budeme pracovať.“ 

haagska univerzita
zdroj: archív Startitup

Praktickosť je prioritou aj na skúškach. Odovzdávam práce na ktorých som pracovala celý semester. Písomné a ústne testy sú o tom, ako by sme riešili nejaký problém. Žiadne bifľovanie.“

Mnoho študentov na Slovensku tvrdí, že profesori na nich pozerajú „zvrchu“. V Holandsku sú však veľmi priateľskí a nápomocní. „Je medzi nami veľmi priateľský vzťah, každého poznajú po mene. S niektorými chodia dokonca na párty,“ vyjadrila sa študentka.

Spolužiaci z rôznych kútov sveta

Haagska univerzita zabezpečuje skvelú starostlivosť  o vyše 21-tisíc študentov, ktorí sú zo 135 krajín. Napriek tomu, že ide o zmes ľudí z rôznych kútov sveta, nikto sa s nikým neporovnáva. „Všetci sme si rovní. Zo začiatku to bolo ale ťažšie v práci. Keďže nerozprávam po holandsky, tak som sa nemohla zapájať do rozhovorov. No dnes sme s kolegami skvelý tím a všetci už aj medzi sebou rozprávajú po anglicky.“

Slovensko si mnohí mýlia so Slovinskom, ba niektorí ešte spomínajú Československo. U mnohých prevláda názor, že ide o menej vyspelú a chudobnú krajinu. „Usilovní a pracovití sme však oveľa viac ako Holanďania alebo iné národnosti. “

Aneta
zdroj: archív Aneta

Víziu opustiť Slovensko a vyskúšať život v cudzine lákal Anetu dlhé roky. „Stále som chcela odísť zo Slovenska, chcela som si vyskúšať žiť niekde inde. Nebavilo ma ani bifľovanie a nevidím veľký potenciál v slovenských vysokých školách.“

Sám sebe pánom nie je med lízať

Opustiť domov, osamostatniť sa a prijať obrovskú zodpovednosť. To všetko sprevádza odchod do ďalekého sveta. Aj, keď byť pánom svojho času, znie veľmi dobre. No jednoduché to ani zďaleka nie je. Všetko je len na tebe. „Sú momenty, kedy by som mala najradšej po svojom boku maminu. No na druhú stranu ťa to celé formuje, chápeš inak samú seba, učíš sa zodpovednosti a mne osobne to veľmi zmenilo pohľad na svet.”

Čaká ťa hŕba vybavovania všetkých potrebných dokumentov či nájdenie si ubytovania. So školou ti vie do veľkej miery pomôcť agentúra, na jednu z nich stavila aj Anet. „Vďaka agentúre bolo prijatie do školy jednoduchšie. Pomohli mi sa dostať na školu a doručiť tam všetky potrebné dokumenty. Všetko ostatné k životu v zahraničí som si ale vybavovala sama.“

Alžbeta s Rebekou vyštudovali vysokú školu v Holandsku. Teraz pomáhajú študentom zo Slovenska a Česka, ktorých takisto láka vidina štúdia v zahraničí

Finančné pôžičky ako prvá pomoc pre študentov 

Za štúdium platíš cez 2 000 eur. Nie je to vôbec malý peniaz. Mnohých študentov v tom prípade zachraňuje študentská pôžička. „Keďže štipendium nebolo možné, tak študentská pôžička je skvelá možnosť. Pôžička sa ale spláca po škole až niekoľko rokov a musíš mať každý mesiac odpracovaných aspoň 56 hodín.“

„Štúdium v zahraničí je skvelá voľba. V prvom rade získaš lepšie vzdelanie ako u nás. Nadobudneš široké spektrum skúsenosti a svoje vedomosti budeš hneď vedieť aplikovať do praxe. Osamostatníš sa a vyskúšaš si život v novej krajine, kde sa jednoznačne zlepšíš v cudzom jazyku a ako bonus získaš kamarátov z celého sveta,“ dodáva na záver mladá študentka.

Aneta
zdroj: archív Aneta

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá