Študentka FIIT vytvorila v rámci bakalárky aplikáciu – detektor výtlkov na cestách!

  • Monika Sanyová, študentka štvrtého ročníka Fakulty informatiky a informačných technológií na STU, vytvorila aplikáciu, ktorú navigácie tak veľmi potrebujú.
monika-sanyova-vytlky
  • Monika Sanyová, študentka štvrtého ročníka Fakulty informatiky a informačných technológií na STU, vytvorila aplikáciu, ktorú navigácie tak veľmi potrebujú.

Výtlky boli témou číslo jedna tak dva roky dozadu a hoci hype okolo tejto témy už tak nejak ustál, stále sú časté diery v našich cestách veľkým problémom. A to najmä preto, že môžu spôsobiť nielen nepríjemný pocit z jazdy, ale najmä škody v hodnotách stoviek až tisícov eur, v najhoršom prípade dopravné nehody.

Detektor výtlkov samozrejme nie je dokonalá aplikácia, napriek tomu však musíme dať pred autorkou klobúk dole – Monika na to išla veľmi múdro. Jednoducho umiestniš mobil do pevného stojana a na základe otrasov aplikácia vyhodnotí, či si práve prefrčal cez dieru v ceste.

Vyhodnocovanie môže byť často nepresné, no ako základ stojí aplikácia na veľmi dobrom nápade, s ktorým sa dá ďalej pracovať. Najviac mi však v aplikácii chýba manuálne pridávanie výtlkov, funguje plne automaticky.

unnamed-2unnamed-3unnamed

foto: Google Play Store

Čo ďalej? Samotná aplikácia na detekciu výtlkov je v časoch, keď sa snažíme minimalizovať počet aplikácií v telefónoch trochu luxusom. Veľmi zaujímavá by však mohla byť ako systémová funkcia pre navigácie, ktoré by tak na výtlky mohli dopredu upozorňovať (hoci si neviem predstaviť ten otravný hlas, ako mi každé 3 metre hlási nový výtlk), aplikácia by mohla tiež nastaviť zrkadlo pre SSC (Slovenskú správu ciest), možno automaticky posielať podnety na tento úrad.

 

Aplikáciu nájdeš na tomto odkaze

 

Je skvelé, že existujú študenti ako Monika, ktorí neberú bakalársku prácu ako nepríjemnú povinnosť, naopak, vidia v nej priestor, kde sa môžu naozaj realizovať a pomôcť všetkým okolo seba. Aplikácia Detektor výtlkov má 99 problémov, no aj najväčšie firmy začínali prvým prototypom a ja si úprimne myslím, že o Monike budeme ešte veľa počuť.

titulná foto: koláž mirror.co.uk, archív Monika Sanyová

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie