ŠTÚDIA: Koronavírus vie cez nosovú sliznicu prejsť až do nášho mozgu

  • Niektoré z vírusov dokážu preniknúť až do ľudského mozgu
  • Nová štúdia dokazuje, že medzi ne patrí aj SARS-Cov-2, ktorý sa tam dostane cez nosovú sliznicu
  • Niektoré z vírusov dokážu preniknúť až do ľudského mozgu
  • Nová štúdia dokazuje, že medzi ne patrí aj SARS-Cov-2, ktorý sa tam dostane cez nosovú sliznicu

Vedci vykonali autopsiu 33 ľudských mozgov, z ktorej vzorky potvrdili prítomnosť malých množstiev koronavírusu. Ten sa nám môže dostať do rôznych orgánov, do mozgu sa dostáva cez časť nosohltanu a sliznicu. Napriek tomu, že nálože vírusu neboli masívne, vedci varujú, že sa treba mať na pozore. Túto schopnosť totiž bežne vírusy nemávajú, iba niektoré z nich.

Nebezpečné neurologické zmeny

Poslednými štúdiami odhalené správanie sa koronavírusu v ľudskom tele naznačuje možnú príčinu mnohých neurologických príznakov spojených s COVID-19. Sem patria strata čuchu a chuti, bolesti hlavy, závraty, nevoľnosť a únava, informuje Science Alert.

Vedci vykonali 33 autopsií mozgov obetí ochorenia COVID-19 a našli vírusové častice v endotelových bunkách nosohltanu, ktorý sa pokladá za jednu z najbežnejších oblastí množenia vírusu.

„Všetkých 33 osôb vyžadovalo mechanickú ventiláciu a v čase pitvy sa zistilo, že trpeli pľúcnym ochorením spojeným s COVID-19. Z nich ventiláciu nedostalo podľa vôle príslušného jednotlivca deväť ľudí. Tridsaťjeden jedincov preukázalo pozitivitu pomocou kvantitatívnej PCR s reverznou transkripciou na SARS-CoV-2. Dvaja jednotlivci vykazovali klinický obraz vysoko naznačujúci COVID-19,“ uvádzajú autori vo výsledkoch štúdie.

Ďalej našli vírusovú RNA aj v hornej časti nosa, teda v sliznici. Tiež v niekoľkých oblastiach mozgu. Zvyšok nájdeného genetického materiálu bol minimálny, ale mohlo to byť aj preto, že pitva prebehla v priemere až mesiac po smrti.

covid prechod nosohltan
zdroj: Nature/articles/Olfactory transmucosal SARS-CoV-2 invasion

Aj keď nemusí byť možné presne určiť, ako vírus putuje dovnútra jednotlivých mozgových buniek, u niektorých pacientov sa rovnaké proteíny nachádzajúce sa na vonkajšej strane SARS-CoV-2 našli aj v bunkách, ktoré vedci identifikovali ako neuróny. To naznačuje, že vírus SARS-CoV-2 môže určitým spôsobom stopovať cestu okolo hematoencefalickej bariéry a vstúpiť do mozgu prostredníctvom dlhých vláknitých výčnelkov čuchových nervov. Táto bariéra slúži na ochranu mozgu a vo väčšine prípadov sa ju vírusom nepodarí prekonať.

Trpel si pri ochorení COVID-19 stratou chuti a čuchu?

Vstupov je viac, no vedci zatiaľ nevedia koľko

Neuróny v nose prenášajúce SARS-CoV-2 do mozgu sú však len jedným zo vstupných portálov. Výsledky ukazujú, že niektoré postihnuté oblasti mozgu so stopami RNA nemali priame spojenie s čuchovou sliznicou a viac sa podieľali na dýchaní a kardiovaskulárnej kontrole, čo naznačuje, že vírus vstupuje aj inými spôsobmi.

covid prechod nosohltan
zdroj: Nature/articles/Olfactory transmucosal SARS-CoV-2 invasion

Mohol by tiež prestupovať cez endotelové bunky, ako to naznačujú iné štúdie, alebo sa „zvezie“ v inej bunke, ktorá má povolený prechod cez hematoencefalickú bariéru, napríklad kvôli prenášaniu životne dôležitých zdrojov. Problematika nevyhnutne potrebuje rozsiahlejšie štúdie, a preto sú doposiaľ získané výsledky len vo fáze možného hodnotenia príčin, nie záverov.

Zdroje: Science Alert, Nature Neuroscience, Science Direct, NEJM

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá