Štúdia, ktorá urobila z Ivermektínu hviezdu boja proti COVIDu, je zrejme podvod. Obsahuje chyby a vymyslené dáta

  • Pred časom vyšla nová štúdia, ktorá vo veľkom podporovala použitie Ivermektínu pri liečbe koronavírusu
  • Prišli s ňou vedci z Tel Hashomoru
  • Dnes je však studia stiahnutá, obsahovala veľké množstvo chýb
  • Pred časom vyšla nová štúdia, ktorá vo veľkom podporovala použitie Ivermektínu pri liečbe koronavírusu
  • Prišli s ňou vedci z Tel Hashomoru
  • Dnes je však studia stiahnutá, obsahovala veľké množstvo chýb

Pred niekoľkými mesiacmi vyšla rozsiahla štúdia, ktorá preukazovala efekt Ivermektínu pri liečbe koronavírusu. Tvrdilo sa, že ide o randomizovanú kontrolnú štúdiu, čo sa v medicíne pokladá za rozhodujúcu štúdiu.

Môže za to fakt, že sa pri takýchto štúdiách predpokladá, že budú poskytovať najspoľahlivejšie dôkazy o účinnosti intervencií z dôvodu minimálnej prítomnosti rušivých faktorov, ktoré by mohli ovplyvňovať výsledky.

Ukázalo sa však, že táto štúdia obsahovala mylné informácie v podobe plagiarizovaných odsekov, dát, ktoré boli pravdepodobne vymyslené, ale aj chýb a nezrovnalostí. Tie dôveryhodnosť štúdie o to viac podkopali.

ivermectin Štúdia zahraničie covid-19
zdroj: Soumyabrata Roy/NurPhoto/REX/Shutterstock

Štúdiu stiahli kvôli etickým obavám

Daná štúdia zistila, že pacienti s COVID-19, ktorí boli hospitalizovaní v nemocnici a dostávali Ivermektín, boli rýchlejšie zotavení. Štúdia taktiež uvádza, že došlo k „podstatnému zlepšeniu a zníženiu úmrtnosti v skupinách liečených ivermektínom“ až o 90 %.

Webová stránka Research Square, kde boli tieto zistenia publikované, však štúdiu vo štvrtok stiahla „kvôli etickým obavám“. Ivermektín sa bežne používa na liečbu parazitov v nielen humánnej, ale aj veterinárnej medicíne.

Ako The Guardian uvádza, s prvými obavami prišiel študent medicíny v Londýne Jack Lawrence. Zistil, že už úvodná časť príspevku sa javila ako plagiátorstvo. „Vtipne to viedlo k tomu, že autori len zmenili „ťažký akútny respiračný syndróm“ na „extrémne intenzívny respiračný syndróm“,“ uviedol Lawrence.

Chyby v štúdii odhalil študent medicíny

Pre študenta medicíny boli podozrivé aj údaje, ktoré v štúdii figurovali. Podľa jeho slov boli zjavne v rozpore s protokolom štúdie. Ako vysvetlil, autori tvrdili, že štúdiu robili iba na ľudoch vo veku 18-80 rokov, ale najmenej traja pacienti v súbore údajov mali menej ako 18 rokov.

Pochybné boli aj ďalšie číselné údaje. Doviedlo to až k tomu, že Lawrence spolu s The Guardian poslali Elgazzarovi, hlavnému redaktorovi Benha Medical Journal, komplexný súbor otázok, odpoveď však nedostali.

Pomoc našli až u Nicka Browna, ktorý sa venuje recenzovaniu vedeckých prác. Brown vytvoril komplexný dokument, čím potvrdil početné chyby v údajoch a nezrovnalosti, ktoré poskytol The Guardianu.

Už si sa bol zaočkovať proti COVID-19?

Trvalo mesiace, kým si niekto všimol chyby

Ďalšie štúdie o Ivermektíne stále prebiehajú. Oxfordská univerzita testuje, či podávanie Ivermektínu naozaj bráni tomu, aby boli ľudia nakazení koronavírusom hospitalizovaní v nemocnici.

Vyššie uvádzaná štúdia sa považovala za jednu z najväčších a najsľubnejších ukážok, že liek môže pacientom naozaj pomôcť. Vyjadruje sa k tomu aj Jakub Goda, ktorý uviedol, že pochybná štúdia „mala zásadný vplyv na ďalšie metaštúdie na túto tému“.

„Čiže obrovská časť globálnej pozornosti a popularity, ktorú si Ivermektín získal, majú na svedomí neznámi egypťania, ktorí zošmolili a asi vyfabulovali paper, ktorý ukazoval, že Ivermektín znižuje úmrtnosť pri Covide o 90 percent,“ konštatuje Goda vo svojom príspevku.

Ako dodáva, trvalo celé mesiace, kým si niekto všimol pochybné informácie v štúdii. A čo viac, bol to študent. „Toto je šialená doba nielen na sociálnych sieťach, ale aj vo vede zjavne,“ dodáva na záver.

Zdroje: The Guardian, Facebook

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech