ŠTÚDIA: Nomofóbia sa stáva novodobým fenoménom. Je čoraz rozšírenejšia a ničí náš spánok

  • Problémy so zaspávaním, prerušovaný spánok a únava môžu súvisieť aj s nadmerným používaním mobilu
  • Potvrdzuje to nová štúdia, ktorá bola zverejnená na Frontiers in Psychiatry
  • Závislosť na mobile je čoraz rozšírenejšia, s ňou súvisí nomofóbia
  • Problémy so zaspávaním, prerušovaný spánok a únava môžu súvisieť aj s nadmerným používaním mobilu
  • Potvrdzuje to nová štúdia, ktorá bola zverejnená na Frontiers in Psychiatry
  • Závislosť na mobile je čoraz rozšírenejšia, s ňou súvisí nomofóbia

Spánok tvorí nevyhnutnú súčasť nášho každodenného života. Vedel si, že priemerný človek trávi spánkom takmer tretinu dňa? Keby sme mohli, mnohí by sme sa spánku oddávali omnoho dlhšie.

Avšak, čím ďalej, tým viac ľudí trpí zlým spánkom. Ťažké zaspávanie, prerušovaný spánok a únava sa stávajú čoraz väčšími problémami, s ktorými už aj mladí ľudia zápasia. Dôvodov môže byť niekoľko, jedným z nich sú technológie a nadmerné používanie mobilu.

Potvrdzuje to aj nová štúdia, ktorá bola zverejnená na Frontiers in Psychiatry. Nezaoberala sa však priamo spánkom. Jej hlavným cieľom bolo používanie mobilov, pričom vedci skúmali 1043 študentom vo veku od 18 do 30 rokov na King’s College London. 

Študenti, ktorí sa do štúdie zapojili, mali za úlohu vyplniť dva dotazníky týkajúce sa kvality spánku a používania ich mobilov.

spánok závislosť nomofóbia
zdroj: Unsplash/Nubelson Fernandes

Používanie mobilu súvisí s kvalitou spánku

Zistenia štúdie síce nie sú prívetivé, no neprekvapia asi nikoho. Ukázalo sa, že takmer 40 % študentov univerzity sa kvalifikovalo ako závislých od smartfónov.

„Naša odhadovaná prevalencia je v súlade s ostatnými hlásenými štúdiami na mladých dospelých populáciách na celom svete, ktoré sa pohybujú v rozmedzí 30 – 45 %,“ píše sa v štúdii.

Vedci taktiež potvrdili, že používanie mobilov súvisí so spánkom. Práve dlhý čas strávený surfovaním po internete prispieva k únave a celkovej zlej kvalite spánku. Uvádzajú to aj predošlé štúdie, ktoré taktiež zistili, že používanie mobilu pred spánkom súvisí s problémami so zaspávaním, so skráteným spánkom, čo prispieva k únave počas dňa.

Používaš mobil pred spaním?

Nomofóbia ako novodobý fenomén

S touto problematikou sa začína objavovať výraz nomofóbia. Znie pomerne záhadne a nie každý vie, čo by si pod ním mal predstaviť. Tento výraz je pomenovanie pre strach z toho, že nebudeme môcť používať svoj mobil alebo akékoľvek iné inteligentné zariadenie.

V skutočnosti to je skratka z anglických slov no-mobile-phone-phobia, uvádza Healthline. Nomofobik má teda priam chorobný strach z toho, že nebude mať signál, vybije sa mu batéria alebo si niekde zabudne telefón.

Novodobá závislosť na mobile sa svojimi príznakmi podobá na hocijaké iné závislosti. Ak sú ľudia bez telefónu, prepadajú panike a depresii. Problém nastáva vo chvíli, kedy sa nedokážu sústrediť na svoju prácu alebo na štúdium.

spánok závislosť nomofóbia
zdroj: Unsplash/Christiann Koepke

Nomofóbia je čoraz rozšírenejšia. Podľa prieskumu Trusted Source z roku 2019 takmer 53 percent Britov, ktorí v roku 2008 vlastnili telefón, pociťovalo úzkosť, keď telefón nemali, mali vybitú batériu alebo nemali službu.

Štúdia z roku 2017, ktorá sa zamerala na 145 študentov medicíny prvého ročníka v Indii, uviedla, že 60 % účastníkov mali mierne príznaky nomofóbie. Závažné príznaky malo 22,1 % študentov.

Mobil odlož hodinu pred spánkom

Doktor Vsevolod Polotsky, ktorý riadi základný výskum spánku, pre CNN povedal, že by sme sa mali vyhnúť používaniu mobilov minimálne hodinu pred spánkom. „Akýkoľvek svetelný zdroj s LED spektrom môže potláčať hladinu melatonínu,“ uviedol Polotsky.

Melatonín sa označuje ako spánkový hormón. Ako portál Webmd uvádza, produkuje ho epifýza, čo je žľaza vo veľkosti hrášku tesne nad stredom mozgu.

Pomáha tvojmu telu vedieť, kedy je čas spať a prebúdzať sa. Za normálnych okolností tvoje telo vytvára viac melatonínu v noci. Hladiny zvyčajne začnú stúpať večer, naopak klesajú ráno.

Lockdown bráni sociálnemu kontaktu Slovákov, virtuálny zažíva zlaté časy. Toto sa deje s človekom, ktorý je závislý na online svete (ROZHOVOR)

Názory na štúdiu sa rozchádzajú

„Toto je prierezová štúdia a ako taká nemôže viesť k pevným záverom o používaní telefónu ako príčiny zníženej kvality spánku,“ uviedol pre CNN Bob Patton, lektor klinickej psychológie na univerzite v Surrey.

Ako však ďalej poznamenal, štúdia poskytuje presvedčivé dôkazy o tom, že používanie mobilu a s nimi súvisiace dôsledky, sú dôležitými aspektami pri riešení vznikajúceho fenoménu – závislosti na smartfónoch.

Naopak, Andrew Przybylski, vedecký pracovník a docent na Oxfordskej univerzite, nesúhlasil s tým, že štúdia potvrdila akúkoľvek závislosť. „Táto závislosť nie je uznávaná žiadnym globálnym zdravotníckym orgánom a nejde o psychiatrickú poruchu,“ uviedol pre CNN.

Obmedzenia štúdie uznali aj jej autori. „Ak sa závislosť na smartfónoch stane pevným predmetom klinického záujmu, je pravdepodobné, že osoby, ktoré používajú svoje telefóny po polnoci alebo 4 a viac hodín denne, sú vysoko vystavené riziku,“ uviedli.

Zdroje: CNN, Healthline, Webmd, Frontiers in Psychiatry

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá