Štvrtú dávku dostali tisíce ľudí. Podiel pozitívnych testov zaočkovaných osôb presiahol 70 %

  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 105
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 326
NA SNˇIMKE ZDravotníci v ochranných oblekoch.
TASR/Lukáš Grinaj
  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 105
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 326

Podiel pozitívnych laboratórnych testov a Ag testov plne zaočkovaných osôb je 70,53 %. Informuje NCZI.

Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 105 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov. Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 7 238 756, pričom takto bolo pozitívne testovaných 1 823 364 osôb.

V nemocniciach je hospitalizovaných 627 pacientov. Počet potvrdených úmrtí na pľúcnu formu COVID-19 vzrástol o 4 prípady. Celkový počet úmrtí je 20 263.

Štvrtou dávkou vakcíny proti ochoreniu COVID-19 je už zaočkovaných 5 263 ľudí nad 50 rokov, tiež 2 679 imunokompromitovaných pacientov starších ako 18 rokov. Pre TASR to potvrdila riaditeľka sekcie marketingu a komunikácie Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) Veronika Daničová.

Ďalších 1 463 záujemcov v kategórii nad 50 rokov a 843 osôb nad 18 rokov už má priradený termín na očkovanie 4. dávkou vakcíny. „V skupine od 12 do 18 rokov neevidujeme zatiaľ ani jednu registráciu na očkovanie,“ doplnila Daničová.

Počet nenaplánovaných čakateľov, teda záujemcov, ktorí nemajú priradení termín, aktuálne podľa Daničovej nie je možné vyčísliť z dôvodu stále prebiehajúcej migrácie systémov NCZI.

Štvrtou dávkou vakcíny proti ochoreniu COVID-19 sa na Slovensku môžu očkovať ľudia starší ako 50 rokov, imunokompromitovaní pacienti nad 18 rokov a aj osoby od 12 rokov.

Očkovanie je podľa rezortu zdravotníctva najúčinnejšou ochranou pred ťažkým priebehom ochorenia, hospitalizáciou či úmrtím. Záujemcovia sa môžu registrovať prostredníctvom stránky www.korona.gov.sk alebo využiť možnosť očkovania bez registrácie.

Liek Paxlovid

Prvých 4 200 balení lieku Paxlovid z celkovej objednávky 25-tisíc balení už prišlo na Slovensko. Dodávky 25-tisíc balení Paxlovidu ministerstvo získalo prostredníctvom verejného obstarávania.

V tlačovej správe o tom informoval komunikačný odbor ministerstva zdravotníctva s tým, že Slovensko je prvou krajinou Európskej únie v strednej a východnej Európe, ktorá je opäť dostatočne zásobená liekom Paxlovid.

Liek môžu predpísať obvodní i špecializovaní lekári až po pozitívnom PCR teste. Je určený pacientom s ochorením COVID-19, ktorí majú zvýšené riziko ťažkého priebehu ochorenia a nasadenie lieku prebehne do piatich dní od nástupu symptómov.

na snímke ľudia s rúškami proti Covidu.
zdroj: Unsplash/KOBU Agency, Cherrydeck

Medzi rizikové skupiny patria napríklad pacienti starší ako 60 rokov, pacienti s chronickým srdcovocievnym ochorením v štádiu srdcového zlyhávania, s cukrovkou s pokročilými chronickými komplikáciami, neurologickými ochoreniami, chronickými ochoreniami pľúc alebo artériovou hypertenziou.

„V nemocničných zariadeniach je k dispozícii aj liek Veklury s obsahom účinnej látky remdezivir. Liek môže byť podaný formou intravenóznej infúzie dospelým pacientom, pri ktorých je zvýšené riziko závažného priebehu ochorenia COVID-19,“ doplnilo ministerstvo.

PCR testovanie

Ľudia nad šesťdesiat rokov majú nárok na PCR testovanie zadarmo. PCR test im platí štát a výsledky testu dostanú spravidla do 24 hodín. Rezort zdravotníctva odporúča využiť PCR test čo najskôr. V tlačovej správe to uviedol komunikačný odbor ministerstva zdravotníctva.

Ako ďalej upresňuje rezort zdravotníctva, pacienti nad 60 rokov môžu požiadať o absolvovanie PCR testu cez registračný formulár Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI), kde si môžu vybrať preferované miesto odberu.

V prípade pozitívneho výsledku je potrebné kontaktovať lekára telefonicky a konzultovať s ním svoj zdravotný stav. Zoznam miest, kde sa dá PCR vyšetrenie absolvovať, je dostupný napríklad aj na stránke www.e-vuc.sk.

Zdroje: NCZI, MZSR, korona.gov.sk, TASR, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá