Štyri scenáre šírenia koronavírusu: Vonku z hry je únik z laboratória, aj teória o chlapíkovi, čo zjedol netopiera

  • Najpravdepodobnejším zdrojom nového koronavírusu je prenos z netopierov cez ďalšie zviera
  • Najmenej pravdepodobný, ak vôbec, je únik z laboratória v čínskom Wu-chane
  • Túto teóriu podporoval aj bývalý prezident USA Donald Trump
netopier, korona,laboratorium
Unplash/ Rene Riegal, freepik/jcomp
  • Najpravdepodobnejším zdrojom nového koronavírusu je prenos z netopierov cez ďalšie zviera
  • Najmenej pravdepodobný, ak vôbec, je únik z laboratória v čínskom Wu-chane
  • Túto teóriu podporoval aj bývalý prezident USA Donald Trump

Prešiel viac ako jeden rok odkedy na Slovensku oficiálne potvrdili prvý prípad nákazy koronavírusom. Odvtedy vedieme úplne iný život. Plný zákazov, lockdownov a nových štýlových doplnkov v podobe rúšok či respirátorov.

Odkedy sa v čínskom Wu-chane objavil vírus SARS–CoV–2  (už koncom roka 2019) sa vedci snažia zistiť, odkiaľ sa začal šíriť. Na základe toho začali postupne vznikať rôzne scenáre. Hovorilo sa o úniku z laboratória, o šírení prostredníctvom potravinových výrobkov z „chladiaceho reťazca“, o trhu z morskými plodmi vo Wu-chane, ale aj o netopieroch.

Vedci časom zistili, že SARS-CoV-2 je zoonotický vírus, ktorý sa preniesol na človeka z nejakého zvieraťa. Najčastejšie sa spomínali práve netopiere, ale v úvahe boli dokonca aj hady. Iné štúdie zistenia vyvracali, druhé zas potvrdzovali. Ako to je však v skutočnosti?

V Číne objavili 24 netopierích koronavírusov. Niektoré vykazovali podobnosť s kmeňom, ktorý zapríčinil pandémiu

Netopiere na prvom mieste

Spoločná štúdia Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) a Číny hovorí, že najpravdepodobnejším zdrojom nového koronavírusu je prenos z netopierov cez ďalšie zviera. Informovala o tom The Associated Press . Podľa správy WHO je však „evolučná vzdialenosť“ medzi týmito netopierími vírusmi a SARS-CoV-2 odhadovaná na niekoľko desaťročí, čo naznačuje chýbajúci článok. Vysoko podobné vírusy zistili aj u šupinavcov a experti poukázali aj na norky a mačky, ktoré sú náchylné na koronavírus a mohli by byť podľa nich potenciálnymi prenášačmi.

Výskumníci určili štyri scenáre pre výskyt koronavírusu SARS-CoV-2, ktoré zoradili podľa pravdepodobnosti. Najmenej pravdepodobný, ak vôbec, je únik z laboratória v čínskom Wu-chane, kde po prvý raz zaznamenali prípady koronavírusu. Nazvali ho dokonca „mimoriadne nepravdepodobný“ scenár. Vyplýva to z kópie konceptu dosiaľ nezverejnenej správy, ktorú získala agentúra The Associated Press (AP).

Sita píše, že experti to odmietli s tým, že podobné incidenty sú zriedkavé a pred decembrom 2019 v laboratóriách neexistoval záznam o vírusoch, ktoré by boli úzko príbuzné so SARS-CoV-2.

Naopak, najpravdepodobnejším scenárom je prenos koronavírusu z netopierov na človeka cez ďalšie zviera, čo je podľa nich pravdepodobné až veľmi pravdepodobné. Priame šírenie z netopierov na ľudí je podľa odborníkov pravdepodobné.

Únik z laboratória sú špekulácie

WHO sa vyjadrilo aj k tomu, že šírenie prostredníctvom potravinových výrobkov z „chladiaceho reťazca“ je možné, ale nepravdepodobné, pretože riziko je v tomto prípade nižšie ako pri respiračnej infekcii medzi ľuďmi. O tom, či epidémia vírusu začala na trhu s morskými plodmi vo Wu-chane, správa nedala jasnú odpoveď. No poznamenáva, že by sa mohli objaviť nezaznamenané mierne prípady, ktoré by mohli byť spojením medzi trhom a skoršími prípadmi.

„V súčasnosti preto nemožno dospieť k nijakému pevnému záveru o úlohe trhu Chua-nan pri vzniku ohniska nákazy alebo o tom, ako sa na trh dostala infekcia,“ uvádza sa v správe.

Tím navrhol ďalší výskum vo všetkých oblastiach okrem spomínanej hypotézy o úniku laboratória. Išlo o špekulatívnu teóriu, ktorú presadzoval okrem iného aj bývalý americký prezident Donald Trump. Podľa agentúry AP, ktorá zverejnila správu WHO vraví, že  teória o trh s morskými plodmi je neistá. Doktor Anthony Fauci, popredný americký odborník na infekčné choroby, uviedol, že by chcel najskôr vidieť prvotné informácie o správe, až potom rozhodnúť o jej dôveryhodnosti.

zdroj: TASR/AP, Ng Han Guan

„Chcel by som sa tiež opýtať, do akej miery mali ľudia, ktorí boli vo výskumnom tíme, prístup priamo k údajom, ktoré boli potrebné pri rozhodovaní. Chcem si najskôr prečítať správu a potom zistiť, k čomu skutočne mali prístup, alebo k čomu nemali prístup,“ uviedol.

SiAgentúra SITA píše, že správa sa z veľkej časti zakladá na návšteve tímu medzinárodných odborníkov WHO vo Wu-chane, kde boli od polovice januára do polovice februára. Kópiu agentúra AP dostala v pondelok od diplomata z krajiny, ktorá je členom WHO, a jej existenciu potvrdil aj ďalší diplomat. Predstaviteľ WHO Peter Ben Embarek, ktorý viedol misiu vo Wu-chane, sa koncom minulého týždňa vyjadril, že očakáva zverejnenie správy „v nadchádzajúcich dňoch“.

Zdroje: AP, WHO, SITA, Fontech

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá