Štyria študenti dokázali za 36 hodín vyriešiť problém Facebooku s falošnými novinkami

  • Ich algoritmus dokáže odhaliť, či je správa falošná alebo nie.
os-facebook-flag-fake-news-stories-20150121
  • Ich algoritmus dokáže odhaliť, či je správa falošná alebo nie.

Falošné novinky sú stálym problémom Facebooku. Zvyknú sa rozširovať hlavne v období, keď sa deje niečo veľké, napríklad v období nedávnych amerických volieb kolovalo veľké množstvo rôznych falošných správ. Všetci tento problém poznáme a konečné riešenie ešte stále nie je na svete.

facebook

foto: digitaltrends.com

Sociálna sieť od prezidentských volieb čelila kritike za jej úlohu v šírení falošných a zavádzajúcich príbehov, ktoré sú na nerozoznanie od skutočných správ. Pretože algoritmus Facebooku je navrhnutý tak, aby zistil, čo chcú jednotliví užívatelia vidieť, ľudia často vidia len to, čo potvrdzuje ich existujúce presvedčenie bez ohľadu na to, či sú zdieľané informácie pravdivé.

Na tohtomesačnom hackathone na Princetonskej univerzite sa študenti rozhodli vyriešiť problém falošných správ na Facebooku. A mali na to len deň a pol. Víťazný tím dal dohromady algoritmus, ktorý bol schopný rozlišovať medzi falošnou a skutočnou novinkou a patrične označiť príspevky na Facebooku.

team-picture

foto: washingtonpost.com

Nabanita De, druháčka na inžinierskom štúdiu na University of Massachusetts spolu s Anantom Goelom, prvákom na Purdue University a Markom Craftom a Qinglin Chen, druhákmi na University of Illinois v Urbana-Champaign, vytvorili rozšírenie prehliadača Chrome, ktoré označuje odkazy na Facebooku ako overené alebo neoverené zohľadnením faktorov, ako je dôveryhodnosť zdroja a kontrola obsahu s ďalšími článkami. Ak sa zdá, že je správa falošná, rozšírenie poskytne súhrn informácií na danú tému z viac dôveryhodných online zdrojov.

Svoje riešenie nazvali FiB. Vzhľadom k tomu, že študenti mali na jeho vytvorenie iba v deň a pol, sprístupnili ho ako open-source projekt a dúfajú, že ostatní vývojári im pomôžu vylepšiť ho. Rozšírenie FiB si môžeš stiahnuť tu.

markzuckerbergmakesannouncementfacebookdvjk0kbbbi2x

foto: zimbio.com

zdroj: washingtonpost.com, zdroj titulnej fotografie: orlandosentinel.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech